آتش بازی نسنجیده رژیم صهیونیستی در شهادت رهبران فلسطینی
آتش بازی نسنجیده رژیم صهیونیستی در شهادت رهبران فلسطینی

یک کارشناس ارشد مسائل منطقه به شهادت رساندن شخصیت‌های تاثیرگذار به خصوص رهبران جهاد اسلامی را یک نوع آتش‌بازی نسنجیده دولت افراطی فعلی رژیم صهیونیستی دانست که پیامدهای بزرگی را به دنبال خواهد داشت. عباس خامه‌یار در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیلی نسبت به تحولات اخیر در کرانه باختری و غزه و هچنین اقدام اخیر رژیم […]یک کارشناس ارشد مسائل منطقه به شهادت رساندن شخصیت‌های تاثیرگذار به خصوص رهبران جهاد اسلامی را یک نوع آتش‌بازی نسنجیده دولت افراطی فعلی رژیم صهیونیستی دانست که پیامدهای بزرگی را به دنبال خواهد داشت.

عباس خامه‌یار در گفت‌وگو با ایسنا در تحلیلی نسبت به تحولات اخیر در کرانه باختری و غزه و هچنین اقدام اخیر رژیم صهیونیستی در به شهادت رساندن تعدادی از فرماندهان جهاد اسلامی اظهار داشت: در ماه‌های اخیر با یکی از خطرناک‌ترین دولت‌ها در تاریخ رژیم صهیونیستی مواجه هستیم که ویژگی‌های یک دولت حاکم با نژادپرستی تمام عیار و دشمنی سرسخت با فلسطینیان و رویکرد خشونت‌آمیز است.

وی تصریح کرد: دو اتفاق سیاسی در درون این رژیم رخ داده که کودتای قانونی علیه قوه قضائیه و ساختار حاکم از طریق دادن اختیارات به دولت و همچنین انتصاب قضات از اهداف اصلی کودتاگران است که این اتفاقات حاصل نمی شد جز با واگرایی شدید میان جریان های رو به رشد مذهبی و همه گروه های افراطی و نیز جریان ناسیونالیست افراطی، لذا درگیری ها در این راستا قابل تفسیر است.

این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: از سوی دیگر در خارج از سرزمین‌های اشغالی تلاش دارند تا در کرانه باختری یهودی سازی کامل انجام دهند این مساله در دستور کارشان قرار دارد که این موضوع جزئی از اسرائیل تاریخی است و تحقق آن از سال ۱۹۶۷ آغاز شده و در رد تشکیل دولت با پایتختی قدس شرقی و ایجاد حکومت خودمختار در بخشی از این مناطق بود، گرچه این حکومت خودمختار فلسطینی‌ها را یک نوع شهرداری و خدمات رسانی می‌دانند. 

خامه یار خاطرنشان کرد: آنچه در این رابطه مهم است تصمیم جدی و سرکوب گرانه حاکم جدید در رویارویی آشکار با هرگونه اقدامی برای ایجاد دولت مستقل فلسطینی است، دنبال این هستند که از بحران و شرایط منطقه و جهان در جهت اهداف خود برای تشکیل دولت از بحر تا نهر، بهره گیری کنند. به همین دلیل به طور جدی به مناطق تاریخی و مذهبی مسلمانان و مسیحیان تجاوز می کنند.

وی افزود: در این راستا به خاطر شرایط جهانی و فشارهای بین‌المللی دست به یکسری اقدامات افراطی زده اند از جمله مسلح کردن صهیونیست های شهرک نشین، فشار فوق العاده به فلسطینی های ساکن این مناطق و فشار اجباری برای مهاجرت آنان، حمله به مسجد الاقصی، توسعه شهرک های صهیونیست نشین و … که بسیاری از این اقدامات توسط بن غفیر وزیر امنیت داخلی رژیم صهیونیستی انجام می شود که یک عنصر بسیار افراطی است و تصمیمات او به نمایندگی از دولت راست گرای افراطی و با حمایت شخص نتانیاهو اعمال می شود.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه در ادامه با بیان این که قدس و کرانه باختری از غزه و سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ متفاوت است، گفت: یهودا و سامره در این منطقه قرار دارند و این در مفهوم ادبیات مذهبی صهیونیست ها جایگاه ویژه ای دارد، مرکزیت پروژه صهیونیست و زیرساخت رویای یهودیان و سرزمین ادعایی اجدادی آنان در آثار مقدس هیکل سلیمان است و دنبال این هستند این منطقه را از بین ببرند، در واقع تلاش برای یهودی سازی و اسلام زدایی آثار این سرزمین است.

خامه یار یادآور شد: در سال ۲۰۲۲، ۳۵ سرباز نظامی صهیونیست ها در کرانه باختری و سرزمین های اشغالی ۱۹۴۸ کشته شدند و ۲۵۰ فلسطینی به شهادت رسیدند، لذا رویارویی با فلسطینی ها در این منطقه که فکر می کردند کمربند امنیتی ایجاد شده تبدیل به دژ مقاومت بی سابقه ای شده و فلسطینی ها را در آستانه انتفاضه سوم قرار داده است.

وی با اشاره به این که سی و هفتمین دولت اسراییل با عنوان افراطی ترین تشکیل شده که با بحران های موجود، آینده تاریک تری را برای خود رقم خواهد زد، اظهار داشت : در واقع یک دولت ماجراجو، ضد دموکراتیک و افراطی تشکیل شده و شاهد تظاهرات گسترده و بی سابقه ای هستیم، لذا همه رهبران فعلی جریان های سیاسی و مذهبی بر این باور هستند که اسرائیل رو به فروپاشی است و این فقط حرف رهبران مقاومت نیست، حرف صهیونیست هاست، معتقدند مشکل شان فقط سیستم های موشکی نقطه زن مقاومت اسلامی و مقاومت فلسطینی نیست بلکه مشکل داخلی و بحران های جدی این رژیم است که اسرائیل را رو به فروپاشی سوق می دهد.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه با بیان این که رژیم صهیونیستی با بحران های متعددی از جمله بحران هویت، فساد، اخلاقی و مهمتر از همه بحران مهاجرت معکوس مواجه است، گفت: با این شرایط، رژیم صهیونیستی دنبال برون رفت از این وضعیت است تا بحران داخلی را به خارج منتقل کند، در نتیجه جنایت کم سابقه‌ای را  در حمله اخیر به غزه انجام داد علیرغم این که قول‌هایی داده شده بود تا دست به افزایش بحران نزنند. رهبران فلسطینی که در حمله اخیر به شهادت رسیدند بنا بود با چراغ سبز مصر، عازم قاهره شوند و بعد هم به برخی از کشورهای منطقه سفر کنند.

خامه یار تاکید کرد: به شهادت  رساندن شخصیت های تاثیرگذار به خصوص رهبران جهاد اسلامی یک نوع آتش بازی نسنجیده دولت افراطی فعلی رژیم صهیونیستی است که پیامدهای بزرگی را به دنبال خواهد داشت.

وی ادامه داد: اسرائیلی ها به دنبال این بودند تا تفکیک در میدان های فلسطینی ایجاد کنند اما آنچه قواعد بازدارندگی را استوارتر می‌کند به مفهوم وحدت میدان‌ها است، وحدت میدان ها در واقع ورود همه اضلاع مقاومت از سوریه، لبنان، یمن، عراق و… برای مقابله با این جنایت کاران است، فلسطینی‌ها در حال گفت‌وگو برای دفاع و پاسخ قوی به چنین جنایتی هستند و این پاسخ هماهنگ و قدرتمند خواهد بود.

این کارشناس ارشد مسائل منطقه در پایان بیان کرد: در کرانه غربی جریان‌هایی از جوانان نسل جدید تشکیل شده که هیچ گونه وابستگی به حزب یا تشکیلاتی ندارند خودشان آزادانه و مستقل و بدون وابستگی اقدام می کنند، لذا تشکیلات نظامی قوی را برای خود ایجاد کرده اند. این جریان جدید از نظر رژیم صهیونیستی تهدید تلقی می شود به همین دلیل رژیم رو به افول نیمی از نیروهای نظامی و ارتشی خود را در این منطقه مستقر کرده و رهبران شهید جهاد را متهم کرده بود به این که با این جوانان کرانه باختری و مقاومت های اخیر ارتباط دارند و آن‌ها را سازماندهی می‌کنند.

انتهای پیام منبع