آغاز سال تحصیلی جدید دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ با حضور رییس جهاددانشگاهی
آغاز سال تحصیلی جدید دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ با حضور رییس جهاددانشگاهی

رییس جهاد دانشگاهی در آیین آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲ دانشجویان در دانشگاه علم و فرهنگ گفت: دانشجویان آینده سازان کشور هستند و یکی از مسائل اصلی در تحصیل «اراده» دانشجویان است که بر اساس آن می‌توانند آینده خود را ساخته و به رتبه دانشمندان بزرگ کشور برسند. به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی […]رییس جهاد دانشگاهی در آیین آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲ دانشجویان در دانشگاه علم و فرهنگ گفت: دانشجویان آینده سازان کشور هستند و یکی از مسائل اصلی در تحصیل «اراده» دانشجویان است که بر اساس آن می‌توانند آینده خود را ساخته و به رتبه دانشمندان بزرگ کشور برسند.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی، دکتر حسن مسلمی نائینی رییس جهاددانشگاهی امروز (دوشنبه ۳مهرماه) در آیین آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۲ که با حضور مسئولان، اساتید و دانشجویان دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد، ضمن تبریک آغاز امامت حضرت مهدی (عج) و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاهی بیان کرد: دوران هشت ساله دفاع مقدس مقطع حساسی بود که جوانان همسن و سال شما دانشجویان در آن شرکت داشتند و حماسه بزرگی آفریدند و اجازه ندادند ذره‌ای از خاک کشورمان به دست دشمن بیفتد.

وی با بیان اینکه در آن مقطع و وادی دفاع مقدس، جهاددانشگاهی نیز نقش موثری داشته است، تصریح کرد: این نهاد انقلابی در آن دوران حدود ۱۰۰ شهید نثار میهن کرده است که جز دانشجویان دانشگاه های بزرگی همچون صنعتی شریف، امیرکبیر، تهران، اصفهان و سایر واحدهای جهاددانشگاهی بوده اند، بنابراین باید آثار و وصیت نامه این شهدای جنگ تحمیلی را بیشتر به مردم بشناسانیم.

رییس جهاددانشگاهی ضمن اشاره به اینکه این نهاد در حوزه های مختلف در دوران دفاع مقدس اقدامات بسیاری انجام داده است، عنوان کرد: این نهاد انقلابی در حوزه ساخت صنایع نظامی، سلامت پزشکی، اعزام نیرو و حضور مستقیم در جبهه ها، خدمات مشاوره ای و فرهنگی اقدامات بسیار موثری در دوران هشت ساله دفاع مقدس انجام داده که از جمله آنها رمزگشایی از وسایل نظامی مانند بیسیم بود که اطلاعات آن را در اختیار سران نظامی کشور قرار می دادند.

دکتر مسلمی نائینی ضمن اشاره به آغاز سال تحصیلی جدید بیان کرد: یکی از مسائل اصلی در تحصیل اراده شما دانشجویان است که بر اساس آن می‌توانید آینده خود را بسازید. اگر شما تلاش خداپسندانه انجام دهید، قطعاً خداوند هم برای شما راه را باز خواهد کرد و خواهید توانست به رتبه دانشمندانی چون دکتر سعید کاظمی آشتیانی برسید که از اولین کسانی بودند که در عرصه سلول های بنیادی فعالیت می کردند.

وی افزود: همه چیز بستگی به اراده شما دارد و در سخت ترین مشکلات می توانید با تکیه بر اراده خود پیشرفت کنید. در این راستا زندگینامه دانشمندان را بخوانید و از آن درس بگیرید و شجاعت داشته و خطر پذیر باشید. یکی از خصوصیات مهم در بچه های جبهه و جنگ این بود که با دست خالی در مقابل حمله همه جانبه دنیا ایستادند.

رییس جهاددانشگاهی با تأکید بر رعایت فرهنگ دانشگاهی بیان کرد: آداب، اخلاق، روش ها و… از راه های حفظ این فرهنگ است. همچنین دانشجویان با اساتید ارتباط داشته و در کلاس ها فعال باشند و اساتید نیز این فضای تعاملی را در کلاس ها باید ایجاد کنند.

دکتر مسلمی نائینی خطاب به دانشجویان گفت: دانشگاه علم و فرهنگ یکی از بهترین دانشگاه ها است و امیدواریم در حوزه های مهندسی و مدیریتی نیز ارتباط بیشتری با مراکز تحقیقاتی داشته باشند.

وی خطاب به دانشجویان تأکید کرد: شما آینده سازان کشور هستید و مهمترین جا برای تمرین و ممارست برای اینکه در آینده به رده های مدیریتی و مسئولیتی برسید همین دانشگاه است.

نقش موثر دانشگاه علم و فرهنگ در طرح تحول جهاددانشگاهی
 

در ادامه این آیین دکتر مهدی باصولی رئیس دانشگاه علم و فرهنگ نیز ضمن خیرمقدم به دانشجویان و تبریک آغاز سال تحصیلی جدید دانشگاه ها، گفت: امیدوارم امسال دانشجویان در امور و تصمیم سازی برای دانشگاه مشارکت بیشتری داشته باشند.

وی ضمن اشاره به اینکه امسال سی امین سالگرد تأسیس دانشگاه علم و فرهنگ است، تصریح کرد: دانشگاه یکی از ارکان و ساختارهای وابسته به جهاددانشگاهی است. در طول سال های گذشته ارتباط هایی بین جهاددانشگاهی و دانشگاه علم و فرهنگ ایجاد شده و امیدواریم در سال جاری بتوانیم نقش موثرتری در طرح تحولی که جهاددانشگاهی مدنظر دارد در ساماندهی آموزش عالی ایجاد کند همکاری کنیم و ان شاءالله توسعه آموزش عالی را در جهاددانشگاهی شاهد باشیم.  

رییس دانشگاه علم و فرهنگ افزود: امیدواریم این همکاری ها منتج به توسعه تحصیلات تکمیلی شود، چرا که این تلاش ها می تواند بستری برای توسعه کیفی باشد. همچنین باید ارتباط ما با ساختار جهاددانشگاهی روز به روز بیشتر شود.

وی با تأکید بر حضور دانشجویان در برنامه های دانشگاه تأکید کرد: هر چه دانشجویان در برنامه های دانشگاه حضور داشته باشند، دانشگاه پویاتر و با حال بهتری مدیریت خواهد شد.

تلاش برای مشارکت دانشجویان در طرح های فرهنگی دانشگاه علم و فرهنگ

در ادامه این آیین، دکتر منوچهر جهانیان، معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه علم و فرهنگ ضمن ارائه گزارش فرهنگی از عملکرد این معاونت بیان کرد: یکی از اهداف ما بسترسازی برای ارائه خلاقیت ها است که در تمامی دانشجویان وجود دارد و تلاش می کنیم که مشارکت آنها را در برنامه های دانشگاه به حداکثر برسانیم.

وی تأکید کرد: تلاش ما بر این است تا دانشجویان در فعالیت های فرهنگی دانشگاه مشارکت فعالانه داشته باشند و در این راستا باید ساختارهای آن را ایجاد کنیم.

وی در مورد برنامه های سال جاری این معاونت گفت: برگزاری نمایشگاه کتاب، مناظرات دانشجویی و ۳ جشن فارغ التحصیلی از جمله برنامه های معاونت فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه علم و فرهنگ در سال تحصیلی ۱۴۰۳- ۱۴۰۲ خواهد بود.

در ادامه این آیین، همچنین از لوح افتتاح سازمان دانشجویان علم و فرهنگ و شعب خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) و خبرگزاری بین‌المللی قرآن (ایکنا) در دانشگاه علم و فرهنگ توسط رییس جهاددانشگاهی رونمایی شد.

در پایان نیز از خانواده شهدا و ایثارگران و تعدادی از پیشکسوتان دوران دفاع مقدس و هشت سال جنگ تحمیلی که فعال فرهنگی بودند، تجلیل و قدردانی شد.

انتهای پیام