آمریکا تاکنون چقدر تسلیحات به اوکراین کمک کرده است؟
آمریکا تاکنون چقدر تسلیحات به اوکراین کمک کرده است؟

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، منابع خبری گفته‌اند آمریکا تا کنون 4 میلیارد دلار سلاح در اختیار اوکراین قرار داده است. پایگاه خبری «نکستا» در گزارشی فهرستی از سلاح‌هایی که آمریکایی‌ها تا کنون به کی‌یف ارسال کرده‌اند را منتشر کرده است. مطابق این گزارش، دولت اوکراین تا کنون 6500 موشک جاولین، جنگ‌افزار ضدتانک ای‌تی […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، منابع خبری گفته‌اند آمریکا تا کنون 4 میلیارد دلار سلاح در اختیار اوکراین قرار داده است. پایگاه خبری «نکستا» در گزارشی فهرستی از سلاح‌هایی که آمریکایی‌ها تا کنون به کی‌یف ارسال کرده‌اند را منتشر کرده است.

مطابق این گزارش، دولت اوکراین تا کنون 6500 موشک جاولین، جنگ‌افزار ضدتانک ای‌تی 4، نزدیک به 1400 سلاح‌های دوش‌پرتاب استینگر، 108 قطعه پرتابگر هویتزر ام‌777 و 220 هزار گلوله برای آنها، 4 راکت‌انداز ام‌142، 121 پهپاد فونیکس و 700 پهپاد انتحاری سوئیچ‌بلید به کی‌یف تحویل داده است.

 برخی از کارشناسان و نمایندگان آمریکایی با اشاره به حجم قابل توجه کمک‌های تسلیحاتی کشورشان به اوکراین و در مقابل آن کاهش ذخایر سلاح ایالات متحده در مورد احتمال کمبود اسلحه در صورت افزایش موارد جنگ و درگیری هشدار دادند.

نگرانی اصلی کاهش ذخایر موشک‌های جاولین و استینگر است. پنتاگون از حدود 20 سال پیش خرید موشک‌های استینگر را متوقف کرده بود و این در حالی است که شرکت سازنده این سلاح (Raytheon) اعلام کرده ذخایر این موشک و قطعات یدکی این آن محدود است. آمریکا تاکنون بیش از یک هزار و 400 موشک استینگر را که یک چهارم داشته‌های این کشور محسوب می‌شود به اوکراین فرستاده است.

«آدام اسمیت» نماینده دموکرات و «مایک راجرز» جمهوری‌خواه دو عضو کمیسیون نیروهای نظامی مجلس نمایندگان آمریکا زنگ هشدار را در مورد حجم کمک های امریکا به اوکراین به صدا در آوردند. راجرز که در نامه‌ای به تاریخ ماه مارس (اسفند/ فروردین) به رئیس ستاد مشترک ارتش درباره فوریت این وضعیت هشدار داده بود، می‌گوید: تقریباً دو ماه است که از وزارت دفاع می‌خواهم طرحی برای تامین موجودی انبار موشک های استینگر و جاولین ارائه دهد.

«مارک کانسیان» سرهنگ سابق نیروی دریایی و کارشناس راهبرد بودجه پنتاگون که اکنون مشاور ارشد مرکز مطالعات راهبردی و بین المللی در واشنگتن است، گفت: ایالات متحده تاکنون حدود یک سوم ذخایر جاولین و استینگر خود را فرستاده است او می گوید وزارت دفاع این اطلاعات را تایید کرده است.

این کارشناس امور تسلیحاتی معتقد است آمریکا برای جایگزین کردن ذخایر ضدزرهی جاولین خود دستکم چهارسال زمان نیاز دارد. این کشور سالانه هزار فروند جاولین تولید می‌کند که 200 فروند آن به دیگر کشورها فروخته می‌شود. از آنجا که آمریکا پنج هزار و 500 جاولین را به اوکراین ارسال کرده باید آهنگ تولید خود را سرعت بخشیده و آن را دو برابر کند که این امر زمان‌بر است.

 

انتهای پیام/