امام (ره) استراتژی و سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی برای ایران ترسیم کردند
امام (ره) استراتژی و سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی برای ایران ترسیم کردند

یک کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: همگرایی و وفاق، مساله‌ای بود که امام (ره) در رابطه با همسایگان و کشورهای مسلمان منطقه  تاکید داشتند که ضمن وحدت  از باج دهی به آمریکا و کشورهای غربی و برقراری رابطه پایدار با آنان پرهیز کنند. حسن هانی زاده در گفت‌وگو با ایسنا درباره تاثیر دیدگاه‌ها و برنامه‌های […]


امام (ره) استراتژی و سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی برای ایران ترسیم کردند

یک کارشناس مسائل منطقه تاکید کرد: همگرایی و وفاق، مساله‌ای بود که امام (ره) در رابطه با همسایگان و کشورهای مسلمان منطقه  تاکید داشتند که ضمن وحدت  از باج دهی به آمریکا و کشورهای غربی و برقراری رابطه پایدار با آنان پرهیز کنند.

حسن هانی زاده در گفت‌وگو با ایسنا درباره تاثیر دیدگاه‌ها و برنامه‌های امام خمینی (ره) بر حوزه سیاست خارجی در عرصه منطقه‌ای و بین‌المللی گفت: در واقع امام راحل نگاه دقیق و هوشمندانه‌ای نسبت به رخداد های منطقه و جهان داشتند، همواره حوادث و رخدادها را از قبل پیش‌بینی و رصد می کردند، امام(ره) برای هر حادثه و اتفاقی که در طول حیات ایشان رخ می داد، یک راهکاری تعیین می‌کردند.
وی تصریح کرد: در طول مبارزات امام علیه رژیم گذشته نسبت به نفوذ و هژمونی آمریکا  و رژیم صهیونیستی در منطقه هشدار داده و بارها تاکید داشتند که رژیم صهیونیستی خطری جدی برای وحدت جهان اسلام است، لذا همواره مسلمانان را به وحدت و یکپارچگی دعوت می‌کردند.
این کارشناس مسائل منطقه همچنین بیان کرد: بنابراین برای شرایطی که به وجود می آمد، امام(ره) یک استراتژی و سیاست منطقه‌ای و بین‌المللی برای جمهوری اسلامی ایران ترسیم کردند که در دستور دستگاه دیپلماسی و نهادهای مربوطه قرار دارد.
هانی زاده خاطرنشان کرد: یکی از سیاست های امام(ره) کمک و مساعدت به مردم فلسطین برای آزادی سازی بیت‌المقدس است. ایشان روز قدس را نماد مبارزات ملت های اسلامی در تقابل با رژیم صهیونیستی تعیین کردند، این مساله یک مساله راهبردی در سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران تلقی می‌شود.
این کارشناس مسائل خاورمیانه در ادامه اظهار داشت:  ایران در چهار دهه گذشته توانست مساله فلسطین را از حاشیه به متن تبدیل کند و مساله فلسطین به عنوان یک موضوع جهانی قلمداد شود.
وی ادامه داد: همگرایی و وفاق مساله ای بود که امام (ره) در رابطه با همسایگان و کشورهای مسلمان منطقه  تاکید داشتند که ضمن وحدت  از باج دهی به آمریکا و کشورهای غربی و برقراری رابطه پایدار با آنان پرهیز کنند.
این کارشناس مسائل منطقه افزود:  دشمنی آمریکا با ایران بعد از جنگ جهانی دوم کاملا مشخص است، کودتای مرداد سال ۱۳۳۲  اوج دشمنی آمریکا با ملت ایران بود، لذا امام راحل در حقیقت دشمنی آمریکا را با ایران و ملت ایران یک دشمنی نهادینه شده می دانستند به همین دلیل شعار مرگ بر آمریکا را به عنوان یک شعار استراتژیک در ملت های مسلمان نهادینه کردند، آمریکا قصد دارد بر سرنوشت ملت ها مسلط شود، امام(ره) همیشه نسبت به هژمونی آمریکا هشدار می دادند. 
هانی زاده در پایان گفت: به نظر می رسد مساله مهم اینجاست که نسل جدید باید افکار و اندیشه های امام را تجزیه و تحلیل کند و نهادها و سازمان های مربوطه هم به این مساله توجه کنند.

انتهای پیام