بارش برف و سرما طی ۲ هفته اخیر در افغانستان جان ۱۵۷ نفر را گرفت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
بارش برف و سرما طی ۲ هفته اخیر در افغانستان جان ۱۵۷ نفر را گرفت – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، صفی‌ الله رحیمی سخنگوی وزارت مبارزه با حوادث دولت موقت طالبان در افغانستان گفت: تا کنون ۱۵۷ نفر بر اثر شدت سرمای زمستانی طی ۲ هفته گذشته در سراسر افغانستان جان خود را از دست دادند. رحیمی در ادامه افزود: بیشترین تلفات سرمای بی‌ سابقه زمستان […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، صفی‌ الله رحیمی سخنگوی وزارت مبارزه با حوادث دولت موقت طالبان در افغانستان گفت: تا کنون ۱۵۷ نفر بر اثر شدت سرمای زمستانی طی ۲ هفته گذشته در سراسر افغانستان جان خود را از دست دادند.

رحیمی در ادامه افزود: بیشترین تلفات سرمای بی‌ سابقه زمستان در ولایت‌ های غور، بدخشان، پکتیکا و پکتیا رخ داده است. همچنین بیش از ۷۵ هزار راس دام نیز در سراسر کشور تلف شده‌ اند.

رئیس اداره هواشناسی افغانستان، فصل سرمای امسال را «سردترین» زمستان در سال‌ های اخیر توصیف کرده است.

احتمال می‌ رود که شمار تلفات سرما در افغانستان در روزهای آینده افزایش یابد.

پیش از این نیز اعلام شده بود که ۴۵ نفر از آغاز فصل زمستان در ولایت هرات در غرب افغانستان بر اثر سرمازدگی جان خود را از دست داده‌ اند.

بخش بزرگی از مردم کم درآمد در افغانستان به دلیل بحران اقتصادی در زمستان قادر به خرید چوب و زغال سنگ نیستند.

از سوی دیگر عدم ثبت آمار رسمی در روستاهای افغانستان احتمال افزایش تلفات مشابه را افزایش می‌دهد.

مشکلات حمل و نقل، به ویژه در فصل زمستان، کمک‌ رسانی را برای سازمان‌های بشردوستانه به خانواده‌های نیازمند در افغانستان را بیش از پیش دشوار می‌ کند.

بر اساس داده‌ های سازمان ملل متحد، ۲۸ میلیون نفر حدود دو سوم جمعیت افغانستان به کمک‌ های فوری نیاز دارند.

گفتنی است که افغانستان بیش از یک سال پس از خروج نیروهای اشغالگر خارجی به سرکردگی تروریست های آمریکایی از این کشور هنوز با مشکلات امنیتی و اقتصادی دست و پنجه نرم می کند.منبع