بخاری گازی چه مارکی بخریم؟
بخاری گازی چه مارکی بخریم؟

  از زمانی که تابستان جای خود را به فصل‌های پاییز و زمستان می‌دهد، کم‌کم زمان آن فرا می‌رسد که به فکر تغییر سیستم سرمایش خانه به گرمایش باشید. خرید بخاری گازی می‌تواند راه‌حل بسیار موثری برای گرم کردن سریع و مقرون‌به‌صرفه یک فضای بزرگ باشد. با این‌ حال، در مورد خرید این مدل از […]

 

از زمانی که تابستان جای خود را به فصل‌های پاییز و زمستان می‌دهد، کم‌کم زمان آن فرا می‌رسد که به فکر تغییر سیستم سرمایش خانه به گرمایش باشید. خرید بخاری گازی می‌تواند راه‌حل بسیار موثری برای گرم کردن سریع و مقرون‌به‌صرفه یک فضای بزرگ باشد. با این‌ حال، در مورد خرید این مدل از محصولات گرمایشی باید به چند نکته فکر کنید، از جمله انتخاب بهترین نوع، اندازه مناسب بخاری برای اتاق و جنبه‌های ایمنی. در ادامه به تمامی این موارد اشاره شده است تا بهترین بخاری گازی را بخرید و زمستان گرمی را سپری کنید.

بخاری گازی چیست؟

قبل از پرداختن به نکات مهمی که برای خرید بخاری گازی باید بدانید، بد نیست این محصول و نحوه عملکرد آن را بشناسید. بخاری گازی نوعی وسیله گرمایشی متداول است که برای گرم کردن یک محیط از طریق سوزاندن گاز طبیعی، گاز مایع، پروپان یا بوتان استفاده می‌شود.

آیا بخاری گازی برای شما مناسب است؟

وقتی در حال بررسی نحوه گرمایش خانه خود هستید، چه یک اتاق کوچک و شخصی و چه کل خانه، گزینه‌های زیادی برای خرید وجود دارد؛ مثلاً، پنل‌های خورشیدی، بخاری یا کرسی برقی و بخاری‌های گازی. اگر در منطقه سردی زندگی می‌کنید و هزینه برق بالا است یا ساعاتی زیادی آفتابی نیست، احتمالاً گزینه مقرون‌به‌صرفه و مناسب برای شما گرمایش گازی خواهد بود. با یک بخاری گازی و یک جرقه گازی که در لوله‌ها جریان دارد به شعله و گرمایشی مطبوع تبدیل می‌شود.

انواع بخاری گازی

بخاری‌های گازی انواع زیادی با ویژگی‌های منحصربه‌فرد برای فضاها و نیازهای مختلف دارند. دانستن این اطلاعات قبل از خرید می‌تواند به شما در تصمیم‌گیری آگاهانه کمک کند.

بخاری گازی زمینی

این نوع محصولات که به بخاری‌های تهویه‌ای هم شهرت دارند، ماشین‌های دینامیکی هستند که می‌توانند با گاز طبیعی یا منابع سوخت پروپان مایع کار کنند و معمولاً در داخل خانه برای گرم کردن فضاهایی از 300 فوت مربع تا 3000 فوت مربع استفاده می‌شوند. خود این نوع بخاری‌ها دسته‌بندی‌های مختلفی دارند.

بخاری دیواری

یکی دیگر از انواع بخاری گازی، بخاری دیواری است که با توجه به نام آن می‌توان فهمید که با فاصله از زمین و روی دیوار نصب می‌شوند. آن‌ها با کشیدن هوای خنک از پایین، گرم کردن آن با سیستم احتراق خود و سپس بیرون راندن آن از بالا کار می‌کنند.

بخاری‌های بدون دودکش

اگر یک اتاق آفتاب‌گیر یا فضای دیگری دارید که نیاز به گرمایش کمی دارد، بخاری‌های گازی بدون دودکش، منابع گرمایشی کمکی فوق‌العاده‌ای هستند. این دسته از محصولات معمولاً به صورت سوخت با گاز طبیعی، پروپان مایع یا دوگانه‌سوز موجود هستند. آن‌ها معمولاً فضایی در حدود 200 تا 1200 فوت مربع را پوشش می‌دهند.

برای خرید بخاری گازی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

با توجه به تنوع محصول در بازار ممکن است خرید بخاری گازی برای شما کار سختی باشد. توجه به نکاتی که در ادامه آمده است به شما در این راه کمک خواهد کرد.

ظرفیت و توان بخاری گازی

ظرفیت و توان بخاری گازی اندازه‌گیری مقدار انرژی گرمایی است که این وسیله می‌تواند از خود خارج کند و برحسب معیار مگاژول در ساعت سنجش می‌شود. برای گرمایش سریع، بیشترین ظرفیت مناسب برای اندازه اتاق را انتخاب کنید. یک بخاری با ظرفیت کمتر هم می‌تواند اتاق را گرم کند، اما آرام‌تر و کندتر.

اندازه‌گیری ظرفیت گرمایش بخاری گازی فقط مربوط به اندازه اتاق نیست، بلکه به سرعت گرم کردن فضا توسط بخاری نیز بستگی دارد که بر حسب کیلووات ساعت است. 1 کیلووات ساعت تقریباً 10 مترمربع را گرم می‌کند. البته در این مورد متغیرهای زیادی وجود دارد چون آب و هوای منطقه‌ای که در آن زندگی می‌کنید، ارتفاع سقف شما، عایق بودن یا نبودن محل نصب بخاری و … .

مشخص کردن نوع بخاری موردنیاز

در یک نگاه کلی دو نوع بخاری گازی داریم؛ دارای دودکش و بدون دودکش. دودکش لوله‌ای است که گازهای خروجی را از بخاری یا شومینه شما به بیرون می‌برد. بخاری‌های دارای دودکش برای زندگی شهری و فضای ثابت انتخاب بهتری هستند. اگر فضای کمی برای گرم کردن در اختیار دارید و به دنبال وسیله سبک با قابلیت جابه‌جایی هستید بخاری‌های گازی بدون دودکش انتخاب بهتری است و به خرید تجهیزاتی چون لوله بخاری نیاز نیست.

بررسی امکانات و موارد ایمنی

متأسفانه مرگ خاموش یکی از دلخراش‌ترین مرگ‌ها است که در فصل سرما به اوج خود می‌رسد. در کنار اندازه و نوع بخاری گازی یکی دیگر از مواردی که هنگام خرید باید به آن توجه داشته باشید، بررسی امکانات و موارد ایمنی چون سنسور تشخیص کاهش سطح اکسیژن یا OSD اهمیت دارد. وجود چنین سنسوری در صورت کاهش اکسیژن در فضا گاز را به صورت خودکار قطع کرده و بخاری خاموش خواهد شد.

درجه مصرف انرژی

نمی‌توان از پرداخت هزینه قبض گاز فرار کرد و یکی از وسایلی که عدد این قبض را بالا می‌برد بخاری گازی است. یکی از نکات مهمی که به کاهش هزینه‌های مصرف گاز کمک کرده و باعث می‌شود با دیدن قبض برق تعجب نکنید، خرید یک بخاری گازی کم مصرف است.

برندهای تولیدکننده لوازم خانگی در سال‌های اخیر موظف شده‌اند برچسب مصرف انرژی را روی محصولات خود داشته باشند و بخاری‌های گازی هم از این قاعده مستثنا نیست. کمترین میزان مصرف انرژی در بازار را فعلاً بخاری‌های بدون دودکش دارند. بخاری‌های معمولی در بهترین حالت از درجه مصرف انرژی یا گرید C برخوردارند.

شناخت برند معروف تولیدکننده بخاری گازی

خوشبختانه برندهای ایرانی زیادی در زمینه تولید بخاری فعالیت دارند که نیاز به واردات چنین محصولی را به صفر رسانده است. از میان این برندها معروف‌ترین‌ها که بخاری‌های گازی‌های باکیفیتی تولید می‌کنند عبارت‌اند از:

 • ایران شرق
 • نیک کالا
 • آبسال
 • شایسته
 • جنرال پویا
 • پلار
 • مروارید سوز
 • انرژی
 • مشهد دوام
 • الکتروسان
 • مهیاسان
 • آذر درخشان

بخاری برقی بخریم یا بخاری گازی؟

C:\Users\Eli\Desktop\بخاری برقی بخریم یا بخاری گازی؟.jpg

با وجود مزایای زیادی که برای بخاری برقی وجود دارد چون سبک و قابل حمل بودن و عدم تولید دود، آن را به صورت مداوم نمی‌توان روشن نگه داشت؛ زیرا هم خطر اتصالی و هم مصرف انرژی برق بسیار بالایی دارد. در مقابل بخاری گازی این معایب را ندارد و برای مناطقی خیلی سرد کاربردی‌تر هم هستند. با این ‌وجود انتخاب با شما است که کدام‌یک را برای گذران زمستان ترجیح می‌دهید.

سخن پایانی

خرید بخاری گازی شاید یک کار پر چالشی به نظر برسد؛ زیرا علاوه بر هزینه بالا خرید، این محصول تنها در فصل‌های خاصی از سال استفاده می‌شود و برای همین اغلب عمر طولانی دارد. در کنار مواردی که اشاره شد بهتر است به ظاهر محصول انتخابی هم دقت داشته باشید. بهتر است به تم کلی وسایل خانه و چیدمان خانه توجه کنید. همچنین قبل از خرید محل قرارگیری بخاری را مشخص کنید. اگر در زمینه نصب و راه‌اندازی بخاری گازی تجربه ندارید، بهتر است این کار را به یک فرد متخصص بسپارید تا از خطرات احتمالی کاسته شود.