تاثیر فضای مجازی بر قیمت‌گذاری مسکن و خودرو/پیگیری راه‌اندازی سایت تخصصی مشاورین املاک اراک


ایسنا/مرکزی رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک گفت: در قیمت گذاری مسکن و خودرو، فضای مجازی باید کنترل شود چراکه تاثیر بالایی بر قیمت گذاری دارد.

بهروز عسگری سوم خرداد در نشست با اصحاب رسانه اظهار کرد: یک سامانه همچون سایت دیوار، ولی در نسخه بهتر تحت عنوان سایت تخصصی مشاورین املاک در سطح استان مرکزی در حال پیگیری و راه اندازی است و در صورت پیدا شدن اسپانسر سامانه ای خوب و پر کاربرد و موثر است که از اعلام قیمت های گزاف جلوگیری می کند. 

وی افزود: برخی قیمت ها توسط دلالان مشخص می شود و از سوی مشاورین املاک نیست که با ایجاد این سامانه حداقل ۳۰ درصد قیمت ها کنترل می شود. 

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک تصریح کرد: در حال حاضر دولت و بخش خصوصی در حال فاصله گرفتن از یکدیگر هستند؛ اگر برخی ادارات مرتبط با اصناف در این حوزه پای کار بیایند تاثیر آن محسوس و قابل مشاهده و چشمگیری خواهد بود. 

عسگری خاطرنشان کرد: قیمت گذاری از سوی مشاورین املاک بر اساس معیارها از جمله سال ساخت، محله، نوع مصالح و ‌… انجام می شود. 

وی با اشاره به فضای مجازی بیان کرد: در قیمت گذاری مسکن و خودرو فضای مجازی باید کنترل شود چراکه تاثیر بالایی بر قیمت گذاری دارد. 

عسگری با اشاره به خبر رایگان شدن کد رهگیری اضافه کرد: کد رهگیری از سوی اتحادیه املاک پیشنهاد شد اما بعدا عنوان شد که دریافت این کد دلخواه بوده و اجباری نیست، این در حالیست که از ابتدا کد رهگیری هزینه ای نداشت و توسط بخش خصوصی ایجاد شده بود اما در حال حاضر بخش دولتی این کد را به نفع خود تمام کرده و اعلام کرده دریافت این کد رایگان است. 

رئیس اتحادیه مشاورین املاک خاطرنشان کرد: پیشنهاد بنده این است که مشاورین املاک یکسال تعطیل شوند تا علت گرانی و قیمت گذاری ها مشخص شود. پیشنهاد بعدی این است که با توجه به کمبود مسکن در شهر اراک می توان با اعطای امتیازهای ویژه به تعاونی ها، در قیمت و تعادل عرضه و تقاضا موثر واقع شد. 

عسگری ادامه داد: همچنین با اعطای مجوز ساخت در برخی اراضی شهری، مشکلات قابل توجهی از مسکن شهر اراک حل خواهد شد. اگر عرضه و تقاضا همخوانی داشته باشد، قیمت مسکن متعادل خواهد شد. 

وی تصریح کرد: در حوزه مسکن در یک دوره ۸ ساله ساخت و ساز کاهش پیدا کرد که عقب افتادگی حاصل شده در این مقطع، باید با رونق ساخت و ساز جبران شود. فعالان حوزه ساخت مسکن شهر اراک به دلیل قوانین سخت و نبود صرفه اقتصادی به سایر شهرها مهاجرت کردند. 

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک تاکید کرد: تصمیم گیری در حوزه مسکن، ۴ سال بعد تاثیر خود را نشان می دهد. 

عسگری با اشاره به دلایل گرانی مسکن در اراک خاطرنشان کرد: فضای مجازی، تورم در در حوزه مصالح و هزینه های پروانه و مجوز ساخت از عوامل افزایش قیمت مسکن محسوب می شود. 

وی بیان کرد: دوره آموزشی پروانه تخصصی مشاورین املاک در استان مرکزی از سال گذشته آغاز شده و تاکنون بیش از ۴۵۰ نفر در این دوره ها شرکت کرده اند، این دوره به صورت ۴۰ ساعته و الزامی است. 

عسگری اضافه کرد: آشنایی با تخلفات صنفی مشاورین املاک، پیشگیری از بروز تخلف، حقوق ثبت، آشنایی با وظایف مشاورین املاک و مبانی فقه مکاسب از سرفصل های این دوره ها است. 

رئیس اتحادیه مشاورین املاک اراک خاطرنشان کرد: بخشی عظیمی از شکایات در حوزه معاملات مسکن بین طرفین معامله است و ارتباطی به مشاورین املاک ندارد. قراردادها در حال حاضر ساماندهی شده و مشکلی در این خصوص وجود ندارد. 

وی در خصوص وام ودیعه مسکن بیان کرد: در خصوص وام ودیعه مسکن همکاری خوبی از سوی بانک ها صورت نگرفت و بسیاری از مستاجرین نتوانستند این وام را دریافت کنند. 

عسگری ادامه داد: اگر اراضی قنات ناصری، زعفرانیه، جهانگیری و ولی آباد تعیین تکلیف شود بخش عمده ای از مشکلات حوزه مسکن شهر اراک حل خواهد شد. 

وی  تاکید کرد: افراد برای ثبت قرارداد در دفاتر مشاوره املاک ابتدا پروانه ثبت مشاورین املاک را مشاهده کنند تا در  صورت بروز مشکل قابلیت بررسی داشته باشد. 

انتهای پیام


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا