تاکید چین بر تقویت روابط با دوستان در "مجمع اقتصادی شرق"

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از رسانه‌های چین، شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین که جمعه به صورت ویدیویی در آغاز به کار ششمین مجمع اقتصادی شرق شرکت کرده بر مسائلی تاکید داشت که بیشتر بر روی همکاری با کشورهای منطقه آسیا متمرکز بود.

در مهمترین بخش صحبتهای رئیس جمهوری چین، شی جین پینگ بر رویکردهای مشابه میان چین و روسیه اشاره کرد و گفت: در ژوئن سال جاری، من و رئیس جمهور پوتین با موفقیت یک جلسه ویدیویی برگزار کردیم و مشترکا تمدید پیمان حسن همجواری و همکاری چین و روسیه را اعلام کردیم و در مورد مسایل اصلی مانند تقویت هماهنگی استراتژیک و همکاری های عملی همه جانبه چین و روسیه به توافق جدیدی رسیدیم. روابط مشارکتی و استراتژی جامع چین و روسیه در عصر جدید دارای نیروی محرکه قوی و آینده تابناک است.

رئیس جمهوری روسیه در بخش دیگری از سخنرانی خود بر اهمیت کنترل کرونا و تاثیر آن بر اقتصاد جهان و منطقه تاکید کرد. وی با اشاره بر لزوم همکاری میان کشورهای شرق آسیا برای غلبه بر کرونا گفت: جهان در حال حاضر دستخوش تغییرات ریشه ای شده است، همه گیری کرونا در نوسان است و اقتصاد جهان به سختی احیا می شود. همکاری های منطقه ای در شمال شرق آسیا با چالش های جدی و فرصت های مهم رو به روست. همه طرف ها باید بر اساس موقعیت منطقه و با جهان بینی همراه یکدیگر بر مشکلات غلبه کرده و به دنبال توسعه باشند. ما باید در پاسخ به چالش های همه گیری به یکدیگر کمک کنیم، تحقیق و توسعه واکسن و همکاری در تولید را تقویت بخشیم، محصولات عمومی بیشتر در اختیار جامعه بین‌المللی قرار دهیم، قاطعانه با سیاست زدگی مسایل مربوط به واکسن و ردیابی منشاء ویروس مخالفت کنیم و در جهت ایجاد جامعه جهانی مشترک بهداشتی و سالم تلاش کنیم.

به نظر می‌رسد با توجه به تلاشهای آمریکا برای کاهش نفوذ چین در شرق آسیا پکن نیز قصد دارد از طریق تقویت روابط خود با روسیه و همچنین متحدانش در قاره کهن در مقابل سیاست‌های واشنگتن دست برتر را داشته باشد. هم مرز بودن چین با بسیاری از کشورهای آسیایی و استفاده از مزیت مجاورت با این کشورها به نظر کار را برای پکن ساده تر کرده و در مقابل آمریکا برای جلب نظر  متحدانش در این منطقه به تلاش بسیاری نیاز دارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

دکمه بازگشت به بالا