تعریف ۳۶ پروژه تولید بار اول در همکاری معاونت علمی با طرف‌های نفتی/بازار تضمینی برای فناوران
تعریف ۳۶ پروژه تولید بار اول در همکاری معاونت علمی با طرف‌های نفتی/بازار تضمینی برای فناوران

رئیس مرکز راهبری ستادهای ویژه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری از اجرای ۱۴۰ پروژه نفتی در انعقاد توافق‌نامه میان معاونت علمی با شرکت‌های نفتی خبر داد و گفت: همچنین ۳۶ پروژه تولید بار اول در ۵ توافق‌نامه منعقدشده تعریف شده است. به گزارش ایسنا، رضا سلطانعلی‌زاده امروز در حاشیه انعقاد توافق‌نامه در بیست و هفتمین […]رئیس مرکز راهبری ستادهای ویژه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری از اجرای ۱۴۰ پروژه نفتی در انعقاد توافق‌نامه میان معاونت علمی با شرکت‌های نفتی خبر داد و گفت: همچنین ۳۶ پروژه تولید بار اول در ۵ توافق‌نامه منعقدشده تعریف شده است.

به گزارش ایسنا، رضا سلطانعلی‌زاده امروز در حاشیه انعقاد توافق‌نامه در بیست و هفتمین نمایشگاه بین‌المللی نفت، گاز، پالایش و پتروشیمی ایران که در محل نمایشگاه بین‌المللی در حال برگزاری است، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: از دی ماه سال گذشته سعی کردیم تا در جهت بازارسازی و استفاده از ظرفیت‌ها برای شرکت‌های دانش‌بنیان برنامه‌ریزی کنیم.

وی با بیان این‌که طبق بررسی‌های انجام شده اولویت اول ما حوزه نفت است، افزود: این حوزه هم بازار دارد و هم پروژه‌های جاری در آن تعریف شده است، ضمن آنکه تاکنون بالغ بر ۷۰۰ تا ۸۰۰ شرکت دانش‌بنیان درحوزه صنعت نفت فعال  شده‌اند.

وی مشکل اصلی این شرکت‌ها را ابعاد کوچک آنها و عدم درگیر شدن آنها در پروژه‌های بزرگ عنوان کرد و یادآور شد: برای رفع این چالش در گام اول دستگاه‌های دولتی متناظر با نفت را درگیر کردیم و در گام بعدی، توافقنامه کلی با آنها به امضا رساندیم که طی آن قرار است ۷ قلم از تجهیزات گلوگاهی صنعت نفت از سوی شرکتهای دانش‌بنیان به تولید برسد.

سلطانعلی‌زاده با بیان اینکه در مراسم امروز شاهد انعقاد موافقت‌نامه طراحی و ساخت تجهیز  آر اس اس ذیل ۷ قلم تجهیزات گلوگاهی، با جواد اوجی وزیر نفت بودیم، افزود: قدم بعدی این است که با شرکت‌های بزرگی که کارفرما هستند مثل شرکت مناطق نفت خیز جنوب، شرکت نفت و یا مجموعه هایی که میدان، چاه و مابقی موارد در درست آنها است، توافق کرده‌ایم که نیازهای اصلی آنها با همکاری شرکت‌های دانش‌بنیان توانمند تامین شود.

وی با اشاره به امضای توافقنامه‌ها در نمایشگاه نفت و گاز، تصریح کرد: امروز شاهد امضای ۵ قرارداد بار اول هستیم؛ یعنی فناوری‌هایی که ریسک بالایی دارند و تا به حال انجام نشده‌اند و همچنین دارای پیچیدگی‌های فناوری هستند و امکان شکست شرکت‌ها در آن زیاد است، برای اجرای این طرح‌ها  معاونت علمی تسهیلگری انجام داده است.

سلطانعلی‌زاده گفت: این ۵ قرارداد به ارزش ۱۱ میلیون یورو بود که متولی اصلی آن مناطق نفت خیز جنوب و شرکت ملی حفاری است. 

وی اضافه کرد: گام بعدی همکاری با شرکت‌هایی است که از سایر شرکت‌های کارفرما میدان‌های نفتی را دریافت و عملیات انجام می‌دهند. نمونه شرکت‌ها، شرکت‌های پاسارگاد، دانا، انرژی گستر سینا و قرارگاه خاتم است که ما با ۶ شرکت از این نوع از دی ماه سال گذشته وارد مذاکره شدیم و امروز با شرکت پتروایران، سروک آذر، قرارگاه خاتم و مجموعه پاسارگارد ۴ قرارداد به امضا رساندیم.

به گفته وی این شرکت‌های نفتی به معاونت علمی تعهد داده‌اند که بخشی از بازار خود را در اختیار شرکت‌های دانش‌بنیان قرار دهند.

رئیس مرکز راهبری ستادهای ویژه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری نمونه این همکاری را قرارگاه خاتم الانبیا دانست که تعهد داده است با شرکت‌های دانش‌بنیان در میادین نفتی اهواز و رشادتی همکاری کند.

وی اضافه کرد: علاوه بر آن، ذیل این همکاری ۸ موضوع دقیق را مشخص کردیم که از آن جمله می‌توان به تولید ۲ هزار متر لوله سیم‌لس اشاره کرد. از سوی دیگر معاونت علمی بازاری ایجاد کرده و تضمین این بازار برای شرکت‌های دانش‌بنیان نیز اخذ شده است و شرکت‌های دانش‌بنیانی که ادعایی در زمینه تولید فناوری‌های مورد نیاز صنعت نفت را دارند، به تنهایی یا به صورت کنسرسیوم وارد این همکاری‌ها خواهند شد.

سلطانعلی‌زده گفت: حتی در صورتی که شرکتی اعلام کند قادر به انتقال فناوری به کشور است، به شرط آنکه رسوخ فناوری در کشور صورت بگیرد، در این همکاری‌ها مشارکت خواهد کرد. از این طریق می‌توانیم در آینده به جای همکاری با کشورهای خارجی برای دسترسی به فناوری‌های مورد نیاز، با شرکت‌های دانش‌بنیان داخلی وارد همکاری شویم.

وی ادامه داد: در این همکاری بالغ بر حدود ۱۴۰ پروژه باز تعریف شده است و شرکت‌های دانش بنیان می‌توانند برای اجرای این پروژه‌ها اعلام همکاری کنند، ضمن آنکه بازار برای این شرکت‌ها نیز فراهم شده است.

وی با بیان اینکه در مراسم امروز ۵ موافقتنامه تولید بار اول به امضا رسیده است، گفت: بالغ بر ۳۶ پروژه تعریف شده است و طی اعلام فراخوانی شرکت‌ها می‌توانند برای مشارکت اعلام آمادگی کنند.

سلطانعلی‌زاده گفت: به عنوان نمونه شرکت پتروایران قرادادی با حجم ۱۷۰ میلیارد تومان با پارک فناوری پردیس به امضا رسانده است و براساس این قرارداد، پارک پردیس این طرح‌ها را به شرکت‌های دانش بنیان خود ارجاع خواهد داد. این پارک یک ابزار قانونی دارد که می‌تواند با طرف‌های دولتی وارد همکاری‌های فناورانه شود.

به گفته وی، برای  ۱۷۰ میلیارد تومان قراردادی که با پارک فناوری پردیس منعقد شده است، فراخوانی منتشر می‌شود و شرکت‌های دانش‌بنیان می‌توانند پروپوزال‌های فنی و اجرایی خود را ارائه دهند و ما با بررسی‌های لازم این پروژه‌ها را واگذار می‌کنیم.

رئیس مرکز راهبری ستادهای ویژه اقتصاد دانش‌بنیان معاونت علمی ریاست جمهوری با اشاره به مزایای تفاهم‌نامه‌های امروز، گفت: مزیت اصلی این همکاری‌ها آن است که شرکت‌های دانش‌بنیان بعد از تولید فناوری نیاز نیست تا به دنبال انعقاد قرارداد با طرف‌های متقاضی بگردند؛ چرا که بازارهای شرکت‌های دانش‌بنیان در این همکاری‌ها تضمین شده است.

سلطانعلی‌زاده خاطرنشان کرد: امروز در موافقتنامه‌هایی که امضا شد، ۲ میدان نفتی را با قرارگاه خاتم الانبیا وارد مذاکره شدیم که وارد فرایند عملیاتی می‌شود. همچنین سه تا از میدان‌های نفتی را با شرکت‌های سروک آذر و ۲ میدان را با شرکت پاسارگاد و ۲ میدان نفتی نیز با شرکت پتروایران وارد مذاکره شده‌ایم.

به گفته وی، در کلیه موافقت‌نامه‌های امضا شده در این مراسم که به امضای معاون علمی رئیس‌جمهوری رسید، بازار شرکت‌های دانش‌بنیان تضمین شد، ضمن آنکه تضامین از طرف‌های متقاضی اخذ شد، به این معنا که  در صورتی که تجهیز آر اس اس از سوی شرکت‌های دانش‌بنیان به تولید رسید، به مدت ۱۰ تا ۱۵ سال شرکت ملی نفت تضمین داده است که از خدمات ساخت داخل خریداری کند.

سلطانعلی‌زاده تاکید کرد: در قالب این همکاری شرکت نفت مجاز نیست که تجهیز آر اس اس را از خارج خریداری و از آن استفاده کند. در این همکاری طراحی و ساخت ۳ نمونه از دستگاه آر اس اس که برای حفاری عمودی میدان‌های نفتی کاربرد دارد، تعهد شده است.

وی گفت: از زمان ساخته‌شدن این محصول در کشور شرکت ملی نفت موظف است در میدان‌های نفتی از این تجهیزات بهره‌برداری کند و شرکت‌ها نیز تقریباً در هر ۱۲ میدان نفتی که عملیات اجرا کنند، تا دو برابر پول خود را دریافت خواهند کرد. این یک بازی برد – برد برای شرکت ملی نفت و شرکت‌های دانش‌بنیان است. 

سلطانعلی‌زاده با اشاره به حمایت معاونت علمی از شرکت‌های دانش‌بنیان در این همکاری‌ها، توضیح داد: حمایت معاونت علمی از شرکت‌های دانش‌بنیان مشارکت کننده شامل مجوزهای قراردادهای تولید بار اول، تسهیلات ارزان‌قیمت، تحقیق و توسعه از محل مالیات و تسهیلات بلاعوض می‌شود.

انتهای پیاممنبع