جنگندگی، فاکتور حیاتی سپاهان / فوتبال، بازی قواعد نانوشته است
جنگندگی، فاکتور حیاتی سپاهان / فوتبال، بازی قواعد نانوشته است

ایسنا/اصفهان یک کارشناس و پیشکسوت فوتبال گفت: دو بازی سخت پیش رو سپاهان است که اولین رسالت آن‌ها پیروزی با تلاش و جنگندگی است. مجتبی توتونی در گفت‌وگو با ایسنا، پیش از دیدار سپاهان و پیکان در خصوص شرایط طلایی‌های اصفهان، اظهار کرد: بازی‌های باقی‌مانده برای سپاهان برابر ۴ تیم آخر جدولی بود. تیم‌های آخر […]ایسنا/اصفهان یک کارشناس و پیشکسوت فوتبال گفت: دو بازی سخت پیش رو سپاهان است که اولین رسالت آن‌ها پیروزی با تلاش و جنگندگی است.

مجتبی توتونی در گفت‌وگو با ایسنا، پیش از دیدار سپاهان و پیکان در خصوص شرایط طلایی‌های اصفهان، اظهار کرد: بازی‌های باقی‌مانده برای سپاهان برابر ۴ تیم آخر جدولی بود. تیم‌های آخر جدول انگیزه‌های خود را برای ماندن در لیگ دارند، اما از لحاظ کیفیت نباید شانسی برای آن‌ها برابر تیمی مانند سپاهان در نظر گرفت. البته فوتبال است و قواعدی نانوشته دارد. روی کاغذ سپاهان مهره‌ها، بازیکنان و کادر فنی قوی‌تری دارد، ولی همه چیز در زمین رقم می‌خورد نه کاغذ.

وی افزود: موضوع مهمی در فوتبال به‌عنوان تلاش و جنگندگی بازیکنان مطرح است که تیمی‌ مانند سپاهان حتی اگر کیفیت‌های فنی لازم را داشته باشد، اما میزان تلاش و انگیزه و دوندگی کمتری از تیم مقابل داشته باشد، ممکن است آن کیفیت فنی کارساز نباشد. امری که متاسفانه دقیقا در بازی ملوان و زمانی که سپاهان اولین گل را زد، مشاهده کردیم. می‌شد شبی خاطره‌انگیز با گل‌های بیشتر برای اصفهان باشد که نشد.

این کارشناس AFC با بیان اینکه سپاهان شانس بزرگ قهرمانی خود را در اصفهان کم‌رنگ کرد، یادآور شد: در بازی ملوان وقتی سپاهان پیش افتاد به راحتی می‌توانست فاصله گل‌ها را بیشتر کند. ملوان تیمی کاملا تیمی تسلیم بود که بعد از گل سپاهان در زمین خود ایستاده بود تا گل‌های بعدی را دریافت کند، با این حال نمی‌دانم چرا سپاهان خودش ترمز خودش را کشید و اتفاقی که نباید، افتاد و بازی به تساوی کشیده شد تا شانس بزرگ قهرمانی کمرنگ شود.

توتونی ادامه داد: سپاهان در بازی با مسجد سلیمان هم نتوانست کیفیتی که باید را ارائه دهد، البته در نیمه دوم عملکرد بهتری داشته و نتیجه لازم را برابر تین نسبتا ضعیف مسجد سلیمان گرفتند.

پیروزی، بزرگ‌ترین رسالت سپاهان

پیشکسوت فوتبال با اشاره به بازی سپاهان و پیکان، خاطر نشان کرد: اولین وظیفه سپاهان این است که ۶ امتیاز بازی‌های مانده را حتما بگیرد تا بتواند به لغزش پرسپولیس و بازگشت به شانس قهرمانی امیدوار باشد.

او اضافه کرد: این دو بازی باقی‌مانده برابر پیکان و مس آسان نیست. هر دو تیم احتیاج به امتیاز برای ماندن در لیگ دارند و قطعا به شدت راه‌های سپاهان را خواهند بست تا پر تلاش و جنگنده زمین را اداره کنند. در این حالت تنها راهکار این است که تک تک بازیکنان سپاهان حداقل به اندازه تیم مقابل جنگندگی داشته باشند. در این زمان می توان مدعی شد به علت کیفیت فنی برتر تیم برنده خواهدبود.

توتونی تصریح کرد: دو بازی سخت پیش رو داریم، زیرا هر دو رقیب برای ماندن تلاش می‌کنند و قطعا بازی آسانی نخواهد بود.

سپاهان تیمی فرصت‌ساز، اما فرصت‌سوز

این کارشناس فوتبال با بیان اینکه سپاهان تیمی است که موقعیت گل زیادی ایجاد می‌کند، اما بهره لازم را نمی‌برد، گفت: سپاهان تیمی با بازیکنان بسیار خوب است، اما در خط دفاع مرکزی مشکل دیده می‌شود. سپاهان با سه هافبک مرکزی بازی می‌کند که هر سه تا دفاعی هستند و بازیکن خلاقی برای بازی رو به جلو در میان آن‌ها نیست. به عقیده من این یک مشکل در سپاهان است‌.

توتونی توضیح داد: وقتی با ساختار چهار سه سه بازی می‌کنیم، ریگی، نورافکن، جلال علی‌محمدی و کریمی به زمین می‌روند که چهار نفر آن‌ها هافبک دفاعی هستند تا هافبک نفوذی و به عقیده من تغییراتی لازم بود که در ترکیب تیم اتفاق بیفتد تا یک بازیکن خلاق با ویژگی تهاجمی بیشتر و پاسور قوی‌تر در کنار آن‌ها قرار گیرد.

انتهای پیاممنبع