حمایت تمام عیار مفتی عمان از مقاومت فلسطین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
حمایت تمام عیار مفتی عمان از مقاومت فلسطین – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، احمد الخلیلی مفتی عمان به جنگ غزه و مقاومت قهرمانانه مقاومت فلسطین واکنش نشان داد. وی اعلام کرد: درود و تحیت بر مقاومت فلسطین که جانانه به مقابله با دشمن متجاوز و حملاتش به غزه پرداخت. مفتی عمان افزود: مبارزان در غزه با عزمی سخت تر […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از فلسطین الیوم، احمد الخلیلی مفتی عمان به جنگ غزه و مقاومت قهرمانانه مقاومت فلسطین واکنش نشان داد.

وی اعلام کرد: درود و تحیت بر مقاومت فلسطین که جانانه به مقابله با دشمن متجاوز و حملاتش به غزه پرداخت.

مفتی عمان افزود: مبارزان در غزه با عزمی سخت تر از صخره به مقابله با دشمن می پردازند و شکست و خواری را به آنها چشاندند.

لازم به ذکر است که مفتی عمان همواره مواضع قوی در حمایت از مقاومت فلسطین اتخاذ کرده است.

از سوی دیگر یعقوب الغندور، نائب رئیس هیات مستقل فلسطینی برای مستندسازی و پیگرد جنایت‌های اشغالگران اسرائیلی در کنفرانس مطبوعاتی در غزه اعلام کرد: حملات هوایی ادامه‌دار جنگنده‌های اسرائیل منجر به شهادت و زخمی شدن چندین غیرنظامی و کودکان و زنان شده است و این امر نشانگر بی‌اعتنایی اسرائیلی به جان غیرنظامیان فلسطینی است. در حمله هوایی اسرائیل به نوار غزه یک پزشک فلسطینی دارای تابعیت روسی به همراه همسر و فرزندش در داخل یک آپارتمان در مرکز شهر غزه پس از حمله مستقیم به شهادت رسید.

وی اظهار داشت: جنگنده‌های اسرائیلی از روز سه شنبه در سلسله حملات هوایی خود بدون هیچ گونه هشدار قبلی، چندین ساختمان و آپارتمان مسکونی شهروندان بی‌گناه را در نوار غزه بر سر ساکنان آوار کرده که مصداق بارز جنایت جنگی است که بنا به تصمیمات عالی‌ترین سطح سیاسی و نظامی و قضایی تل آویو انجام شده است.

نائب رئیس این نهاد مستقل فلسطینی تاکید کرد: نیروهای اشغالگر اسرائیلی طی این حملات از سلاح‌های ویرانگر و ممنوعه بین المللی استفاده کرده است که منجر به متلاشی شدن اجساد شهدا و وارد آمدن آسیب‌های شدید به غیرنظامیان شده است.

به گفته الغندور، این حملات اسرائیل همزمان با اقدام این رژیم در بستن مسیرها و تنها گذرگاه‌ نوار غزه برای سومین روز متوالی انجام می شود که در راستای سیاست مجازات جمعی اسرائیل است و در صورت تداوم، می‌تواند به بروز بحران انسانی بیانجامد.

وی گفت: تداوم بسته بودن گذرگاه، سناریوی قتل عمد مصدومان حملات هوایی را مطرح می‌کند همچنین ادامه داشتن تعطیلی معبر تجاری کرم ابو سالم و ممانعت از ورود تجهیزات پزشکی جان هزاران بیمار را به خطر می اندازد علاوه بر این، اقدام اسرائیل در جلوگیری از واردات سوخت برای فعالیت تنها نیروگاه غزه منجر به قطعی برق همه نهادها، منازل مسکونی، بیمارستان‌ها و ارگان‌های خدمات‌رسان و تشدید اوضاع وخامت‌بار انسانی شود.

الغندور با بیان اینکه بستن گذرگاه‌ها نوعی از مجازات دسته جمعی و ممنوعه بین‌المللی و نقض آشکار ماده ۳۳ توافق ژنو به شمار می‌رود، اظهار داشت: مقامات اسرائیلی قوانین، معاهدات و پیمان‌های بین المللی از جمله توافق ژنو و اصول حقوق بشر بین المللی را نقض می کنند.

وی با تاکید بر لزوم فعال‌سازی ابزارها و سازوکارهای تعقیب و پیگرد جنایتکاران اسرائیلی در حق مردم فلسطین و نهادهای غیرنظامی، از جامعه بین المللی، شورای امنیت و مجمع عمومی سازمان ملل متحد خواست به مسئولیت قانونی و اخلاقی خود عمل کرده و برای متوقف کردن حملات، گشودن گذرگاه‌ها و پایان دادن به محاصره، مداخله فوری کند.

این نهاد فلسطینی ضمن درخواست برای مستندسازی همه جنایت‌های اسرائیل، از مقامات تشکیلات خودگردان فلسطین خواست پرونده این جنایات را به دادگاه بین المللی ارجاع دهد و دادستانی کل این تشکیلات خواستار محاکمه فوری فرماندهان ارتش اسرائیل و آغاز پیگرد مسئولان این جنایت شود.منبع