خدمت به مردم از ویژگی‌های بارز آیت‌الله ناصری بود
خدمت به مردم از ویژگی‌های بارز آیت‌الله ناصری بود

ایسنا/اصفهان فرزند مرحوم آیت‌الله ناصری گفت: کرامت و بزرگی آیت‌الله ناصری به سخنان دیگران نیست، بلکه به عشق و خدمت ایشان به مردم، خداباوری و علاقه به اهل بیت(ع) بود که باید برای نسل جدید الگو باشد. حجت‌الاسلام جعفر ناصری در ویژه برنامه اربعین ارتحال آیت‌الله ناصری که صبح امروز دوشنبه، ۱۱مهر در دفتر تبلیغات […]

ایسنا/اصفهان فرزند مرحوم آیت‌الله ناصری گفت: کرامت و بزرگی آیت‌الله ناصری به سخنان دیگران نیست، بلکه به عشق و خدمت ایشان به مردم، خداباوری و علاقه به اهل بیت(ع) بود که باید برای نسل جدید الگو باشد.

حجت‌الاسلام جعفر ناصری در ویژه برنامه اربعین ارتحال آیت‌الله ناصری که صبح امروز دوشنبه، ۱۱مهر در دفتر تبلیغات اسلامی اصفهان برگزار شد، اظهار کرد: پس از استواری اصول دین، باور است که آن را حمایت می‌کند و بدون باور توحید، معاد، امامت و نبوت فایده ندارد. این باور است که باعث تربیت نفوس می‌شود.

وی افزود: جوانی که امروز وارد حوزه می‌شود، اگر علم را در اصول و فروع داشت و از حیث باور حمایت شد، به‌عنوان یک شخصیت علمی ساخته می‌شود، برای انبیاء بنی‌اسراییل هم همین گونه بود و قرآن نیز با انواع لطایف، ساختار یک الگو را به جامعه القا می‌کند. درباره شخصیت حضرت موسی در قرآن بسیار صحبت شده، از ابعاد ارتباطی او با خدا، کیفیت تحصیل محتوای دینی، ابعاد تربیتی و ویژگی‌های مادر حضرت موسی و ابعاد شخصیتی ایشان، و ویژگی‌های خواهر حضرت موسی؛ اینها افرادی هوشمند بودند، خواهر موسی که به منزل فرعون وارد می‌شود و تربیت حضرت موسی را مدیریت می‌کند، درواقع اینها غیر از تایید الهی به لحاظ شخصیتی هم هوشمند، مدبر و آگاه به ارائه الگو برای نسل بودند.

ناصری گفت: این مسیر بدون سختی نیست؛ تحمل این سختی‌ها هنر سالک الی الله است، این میزان از سختی شاید برای کسی پیش نیاید که آرزو کند که نامش هم در ذهن دیگران نباشد، اما سختی‌ها برای حضرت مریم تا بدین جا رسید و ایشان استقامت کردند.

فرزند آیت‌الله ناصری با اشاره به نیاز حوزه علمیه به مجموعه‌های آموزشی، اظهار کرد: اندکی از مجموعه‌های آموزشی نصیب حوزه‌های علمیه می‌شود، ورودی حوزه علمیه کم است و باید برنامه‌ریزی‌ها برای تعریف گرایشات علمی و پژوهشی جدید و مورد نیاز انجام شود. متأسفانه امروز بخش کمی از طلاب جدیت در تحصیل دارند، گرایش‌ علمی دقیق ندارند و یا اگر کارعلمی جدی می‌کنند، شخصیت‌سازی نمی‌کنند، در حالیکه که باید برای آن برنامه‌ریزی شود، این مسیر به باور، تهذیب و اخلاق نیاز دارد.

وی ادامه داد: مرحوم آیت‌الله ناصری می‌فرمودند در ۱۴ سالگی به نجف رفتند، از ابتدا معمم شدم و همراه پدر به مطالعه و درس و بحث مشغول بودم، بعد از فوت مادر در ۱۵ سالگی ایشان دچار شکستگی شدیدی می‌شوند و به گفته خودشان به امیرالمومنین(ع) پناه می‌برند و این ارتباط از همانجا شکل گرفت. گرایش تهذیبی همراه با عشق شدید به حضرت ولی عصر(عج) از همان زمان در ایشان شکل می‌گیرد و به شاخصه‌های بارز ایشان تبدیل می‌شود.

حجت‌الاسلام ناصری با بیان اینکه خدمت به مردم از دیگر ویژگی‌های ایشان بود، بیان کرد: آیت‌الله ناصری در ۹۴ سالگی ۶ ساعت در روز، ۳ ساعت پیش از ظهر و ۳ساعت پیش از مغرب برای حل مشکلات مردم و مراجعه آن‌ها زمان می‌گذاشتند، از این شاخصه‌ها نمی‌توان به سادگی عبور کرد و باید با توجه به آنها برنامه تهذیبی اخلاقی علمی، خدماتی و معنوی برای نسل جدید طلاب تدوین کرد، ویژگی بارز و مهم ایشان سلوک الی الله، علم، معنویت، خدمت و همراهی با نظام بود، در واقع ما کسی را از دست دادیم که برای مشکلات مردم و نظام دستی رو به آسمان داشت و دائم در حال دعا بودند،  ایشان دغدغه مشکلات مردم را داشتند و این نوع شخصیت‌سازی و سبک زندگی حاصل تحصیل و تربیت در حوزه‌های علمیه است که باید ادامه پیدا کند.

فرزند آیت‌الله ناصری افزود: کرامت و بزرگی آیت‌الله ناصری به سخنان دیگران نیست، بلکه به عشق و خدمت ایشان به مردم، خداباوری و علاقه به اهل بیت بود که باید برای نسل جدید الگو باشد؛ در گذشته حوزه علمیه اصفهان مملو از علمای بزرگ ربانی بود و طلبه‌ای که تحت نظارت این علما تربیت می‌شد؛ قوی، غنی شده و هویت پیدا می‌کرد، امروز نیاز به این داریم که هویت حوزه‌ها، علما و عملا ترمیم و بازیافت شود تا در آینده چنین شخصیت‌هایی برای ارائه داشته باشیم.

وی تصریح کرد: حوزه و دانشگاه ما امروز، به مطهری‌ها نیاز دارد و تربیت مطهری‌ها صرفاً علمی نیست، بلکه تعهد، خداباوری، اخلاق و خدمت‌رسانی می‌خواهد. کشور ما مردمی بسیار خوب دارد و این ما هستیم که باید کیفیت و سطح خدمات، نحوه معرفی فرهنگ دین و کیفیت ابلاغ را افزایش دهیم.

انتهای پیام