روسیه: تهدیدات تروریستی در افغانستان حفظ شده است
روسیه: تهدیدات تروریستی در افغانستان حفظ شده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “ایگور مارگولوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که تهدیدات تروریستی از سوی افغانستان همچنان حفظ شده و ادامه فعالیت گروه تروریستی داعش که مسئولیت سری انفجارهای هفته گذشته در نزدیکی فرودگاه کابل را برعهده گرفته، همچنان عامل واقعی و مهمی در تشدید […]

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “ایگور مارگولوف” معاون وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که تهدیدات تروریستی از سوی افغانستان همچنان حفظ شده و ادامه فعالیت گروه تروریستی داعش که مسئولیت سری انفجارهای هفته گذشته در نزدیکی فرودگاه کابل را برعهده گرفته، همچنان عامل واقعی و مهمی در تشدید وخامت اوضاع در این کشور و ایجاد تهدیدات احتمالی برای کشورهای همسایه است.

این دیپلمات روس در گفتگو با این خبرگزاری ابراز تردید کرد که در شرایط هرج و مرج کنونی در افغانستان، تروریست‌های داعشی سلاح‌های خود را زمین بگذارند و از نظریه ایجاد خلیفه‌گری اسلامی تندرو دست بردارند.

مارگولوف همچنین اعلام کرد که مسکو و شرکایش قصد دارند، پس از تثبیت اوضاع و فعالیت مجدد فرودگاه کابل، نشست “سه‌جانبه” گسترده در خصوص افغانستان را در پایتخت این کشور برگزار کنند. وی گفت: «ما قصد داریم در کابل دور جدیدی از ترکیب مذاکرات “سه‌جانبه” گسترده را سازماندهی کنیم که در آن نمایندگان روسیه، آمریکا، چین و پاکستان حضور داشته باشند. برای فراهم سازی مقدمات چنین نشستی فقط باید صبر کنیم تا فرودگاه کابل کار خود را از سر گرفته و پروازهای هواپیماهای مسافری به آنجا امکان پذیر شود.»

روسیه خواستار لغو تحریم‌های غیرانسانی آمریکا علیه کره شمالی است

معاون وزیر خارجه روسیه در پاسخ به سئوالی دیگری تأکید کرد که طرف روسی از دولت ایالات متحده می‌خواهد تا قصد خود برای از سر گیری مذاکرات مستقیم با کره شمالی را مورد تأیید قرار داده و در وهله نخست، محدودیت‌های موجود برای ارسال کمک‌های انسان دوستانه به مردم این کشور را لغو کند.

به عقیده مارگولوف، در شرایط کنونی ایجاد اعتماد متقابل بین آمریکا و کره شمالی، با برداشتن گام‌های مشخص و سازنده بسیار اهمیت داشته و انگیزه لازم برای از سر گیری گفتگوهای سیاسی بین دو کشور را فراهم خواهد ساخت.

وی یادآور شد، مقامات کره جنوبی علاقه مند هستند تا همکاری‌های خود با پیونگ یانگ را از سر گرفته و به طرح‌های سه‌جانبه با روسیه و کره شمالی بازگردند.

این مقام وزارت خارجه روسیه پیش از این در جریان سفر خود به سئول با نماینده ویژه کره جنوبی در مسائل صلح و امنیت در شبه جزیره کره دیدار و گفتگو کرده بود.

انتهای پیام/