کد خبر : 48837
تاریخ انتشار : سه‌شنبه 16 آگوست 2022 - 14:18

فروش انواع الکترود و فیلر جوشکاری

فروش انواع الکترود و فیلر جوشکاری

در صنعت جوشکاری نیاز به ابزار و تجهیزات خاصی است تا عمل جوشکاری به بهترین شکل ممکن انجام شود. فیلرهای جوشکاری که از آنها به عنوان پرکننده نیز یاد می‌شود، یکی از لوازم بسیار مهم این صنعت محسوب می‌شوند. همانطور که از نام این محصولات پیداست، فیلرها نقش پر کردن فضای خالی بین قطعات و

در صنعت جوشکاری نیاز به ابزار و تجهیزات خاصی است تا عمل جوشکاری به بهترین شکل ممکن انجام شود. فیلرهای جوشکاری که از آنها به عنوان پرکننده نیز یاد می‌شود، یکی از لوازم بسیار مهم این صنعت محسوب می‌شوند. همانطور که از نام این محصولات پیداست، فیلرها نقش پر کردن فضای خالی بین قطعات و برقراری اتصال بین آنها را بر عهده دارند. برای جوشکاری و اتصال باید از سیم جوش یا الکترود مناسب با قطعه استفاده کرد. تنوع این محصولات بسیار زیاد است و در انتخاب و خرید آنها باید به نکات مهمی توجه شود. در ادامه با انواع مهم الکترود و فیلر جوشکاری و نقششان در صنعت آشنا خواهیم شد.

فیلر جوش یا فیلر جوشکاری چیست؟

فیلر جوشکاری یکی از ابزارهای صنعت جوشکاری است که بسته به سطوح جوشکاری، در متریال‌های مختلف ساخته می‌شود. فیلر جوش آلومینیوم، فیلر جوش استیل و فیلر مس از انواع فیلرهای جوشکاری هستند که در صنایع به طور زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. زمانی که به فیلرها حرارت داده شده و به اندازه نیاز گرم می‌شوند، از حالت جامد خارج شده و ذوب می‌گردند. با ذوب شدن فیلرها، حد فاصل دو سطح از قطعات کاملا پر می‌شود که پس از سرد شدن موجب اتصال پیوسته می‌شوند. برای همین است که به این مواد در انگلیسی Filler یا همان پرکننده گفته می‌شود. فیلرها بیشتر در جوشکاری‌های گاز آرگون مورد استفاده قرار می‌گیرند. البته برخی از جوشکاری‌های گاز آرگون مانند جوشکاری سرب، بدون نیاز به فیلر جوش انجام می‌شوند. فیلرهای جوشکاری بیشتر برای زمانی کاربرد دارند که حد فاصل بین سطوح زیاد باشد. در این مواقع باید حتما جهت برقراری اتصال از فیلرهای جوش استفاده کرد. توجه داشته باشید برای انتخاب و خرید فیلر جوشکاری باید به خصوصیات و ترکیبات ساخت آن توجه داشت. برای مثال فیلر پایه نیکل، فیلری است که برای اتصال به آلیاژهای پایه نیکل مورد استفاده قرار می‌گیرد. این فیلرها حاوی مقدار متفاوتی از آلیاژ نیکل می‌باشند.

فیلرهای جوشکاری بر اساس چه استاندارد و ابعادی ساخته می‌شوند؟

فیلرهای جوشکاری به صورت مفتول‌هایی هستند که هر کدام دارای طول خاصی می‌باشند. این فیلرها معمولا به صورت جعبه‌ای به فروش می‌رسند که در هر جعبه چند شاخه فیلر جوشکاری وجود دارد. افرادی که قصد خرید فیلر جوشکاری و الکترود جوشکاری دارند، می‌توانند فیلرها را بر حسب نیاز خود در تعداد دلخواه خریداری نمایند. بیشتر فیلرهای جوشکاری از طول 1 متر برخوردارند؛ اما در استاندارد آمریکا طول هر یک از فیلرهای جوشکاری اغلب 954 میلی‌متر برآورد شده است. در کنار ابعاد فیلر جوش، باید به قطر آن نیز توجه داشت. این فیلرها در قطرهای مختلفی موجود هستند و از اندازه 0.8 میلی‌متر به بالا یافت می‌شوند. اما پرکاربردترین فیلرهای جوش در حال حاضر بین 1.16 الی 1.4 اینچ قطر دارند.

کدها و ارقام انواع فیلر جوشکاری

فیلرهای جوشکاری به صورت اعداد و ارقامی مشخص می‌شوند. با توجه به این کدها میتوان به اطلاعات مهمی از فیلر جوشکاری پی برد. کدهایی که برای فیلر جوش به کار می‌رود، توسط جامعه جوشکاران آمریکا یعنی American Welding Society تعریف شده است. هدف از جامعه جوشکاران آمریکا، بهبود فرایند آموزش و اطلاع‌رسانی به جوشکاران بوده است. کدهای فیلر جوش با حروف ER شروع می‌شوند و پس از آن چند رقم که هرکدام به موارد خاصی اشاره دارند، قید می‌شود. اعداد به کار رفته دارای مفاهیم شیمیایی دقیقی هستند و ترکیبات شیمیایی که در تولید فیلر جوش به کار رفته را معرفی می‌کنند. بنابراین با توجه به کدهای فیلر جوشکاری میتوان به این پی برد که کدام فیلر برای اتصال قطعات فلزی با مواد خاص مناسب می‌باشد.

نحوه انتخاب الکترود، فیلر و پودر جوشکاری

برای آنکه بتوان از بین الکترود جوشکاری، فیلر جوش و پودر جوشکاری بهترین ماده را انتخاب کرد، باید به نوع فلز پایه و سرویس مورد استفاده از آن قطعه توجه کرد. همچنین جهت تعیین قطر مواد مصرفی مانند الکترود یا فیلر جوشکاری، باید به ضخامت قطعه و طراحی اتصال آن توجه داشت. استاندارد AWS یا همان American Welding Society، مهمترین استانداردی است که در دنیا از آن جهت انتخاب درست الکترود یا فیلر جوش استفاده می‌شود. با توجه به این استاندارد میتوان انتخاب درستی از بین الکترودهای جوشکاری، فیلرهای جوشکاری و پودر جوش داشت.

بهترین مواد برای جوشکاری فولادهای کم آلیاژ، زنگ‌نزن و فولادهای ساده کربنی

  • جوشکاری فولادهای کم آلیاژ

جهت جوشکاری فولادهای کم آلیاژ میتوانید از الکترودهای SFA – A5.5 و یا فیلرهای جوش SFA – A5.28 استفاده کنید. از پر مصرفترین این مواد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

E 7010-x، E 8010-x، E 9010-x، E 10018-x، ER 70S-x، ER 90S-x، E 7018-x، E 8018-x، E 9018-x، E 11018-x، ER 80S-x و ER 100S-x. پسوند x در نامگذاری این مواد فرضی بوده و با توجه به نوع آلیاژ، حروف A، B، C، D و G برای الکترودها و حروف A، B، D، G و Ni برای فیلرهای جوشکاری مورد استفاده قرار می‌گیرند. حرف A بیانگر فولاد کربنی کم آلیاژ شده با مولیبدن، حرف B بیانگر فولاد کم آلیاژ شده با کروم و مولیبدن، حرف C بیانگر فولاد کم آلیاژ شده با نیکل، حرف D بیانگر فولاد کم آلیاژ با مولیبدن و منگنز، حرف G بیانگر فولاد کم آلیاژ با منگنز و حرف Ni نشانگر فولاد کم آلیاژ شده نیکل به همراه مولیبدن و منگنز است.

  • جوشکاری فولادهای زنگ‌نزن

جهت جوشکاری فولادهای زنگ‌نزن میتوان از الکترودهای دسته SFA – A5.4 و سیم جوش‌های دسته SFA – A5.9 استفاده کرد. مهمترین مواد این دسته عبارتند از:

E307-x، E310-x، E318-x، E410-x، E308L-x، E312-x، E320-x، E430-X، E308H-x، E316L-x، E347-x، E2209-x، E309L-x و غیره. در این موارد هم پسوند x به مورد خاصی اشاره دارد. در خانواده الکترودهای زنگ‌نزن این حرف شامل 5 عدد بوده که معرف پوشش الکترود، قطبیت جوشکاری و موارد دیگر می‌باشد. اعدادی که در این مواد مشاهده می‌کنید، شامل اعداد 15، 16، 17، 25 و 26 است.

  • جوشکاری فولادهای ساده کربنی

جهت جوشکاری فولادهای ساده کربنی، می‌توانید از الکترودهای دسته SFA – A5.1 و یا فیلرهای جوش SFA – A5.18 استفاده نمایید. از میان پرمصرفترین این مواد میتوان به الکترود E 6010، E 7016، E 7024، E 6013، E 7018، E 7028 و سیم جوش ER 70S-3 و ER 70S-6 اشاره کرد.

تفاوت انواع الکترودهای جوشکاری در چیست؟

الکترودهای جوشکاری در موارد مختلفی با هم تفاوت دارند که مهمترینشان عبارت است از:

نوع جوشکاری، ترکیب فلز مبنا، وزن و تعداد الکترودها، میزان نفوذ جوش، وضعیت ذوب، خاصیت مکانیکی، درجه حرارت خشک کردن، ضخامت مواد اولیه استفاده شده، کد الکترود، جنس مفتول الکترود و پوشش الکترود. الکترودهای جوشکاری انواع زیادی دارند و هر کدام جهت موارد خاصی در صنعت مورد استفاده قرار می‌گیرند. برای مثال الکترود آلومینیوم جهت جوشکاری با کیفیت آلیاژهای آلومینیومی استفاده می‌شود. الکترودهای پایه مس یا الکترودهای مس نیز که شامل سیم مسی هستند، بیشتر جهت محافظت در برابر خوردگی آندی یا کاتدی کاربرد دارند. از الکترود مس در صنایع گوناگونی چون خودروسازی، کشتی‌سازی و هواپیماسازی استفاده می‎شود.

فروش انواع الکترود و فیلر جوشکاری در پاشاجوش صنعت

در حال حاضر انواع الکترود و فیلر جوشکاری را میتوان از مراکز مختلفی تهیه کرد. معمولا مراکز فروش الکترودها و فیلرهای جوشکاری، بهترین مارک‌ها و برندهای این صنعت را به مشتریان عرضه می‌کنند. فروشگاه پاشا جوش صنعت یکی از مراکز معتبر در کشور بوده که امکان خرید الکترودها و فیلرهای جوشکاری را به صورت آنلاین و حضوری فراهم کرده است. لذا افرادی که امکان خرید حضوری ندارند، می‌توانند به صورت اینترنتی برای خرید الکترودها و سیم جوش‌های جوشکاری اقدام نمایند. فیلر جوش مس، فیلر جوش استیل، فیلر جوش آلومینیوم، فیلر فولادی، الکترود استیل، الکترود آلومینیوم، الکترود ضد سایش و الکترود چدن از جمله تجهیزات قابل خرید از پاشاجوش صنعت می‌باشند.

برچسب ها :

ناموجود