کد خبر : 48819
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۵۹

قرارداد جدید ترکیه و روسیه برای تولید مشترک اس 400

قرارداد جدید ترکیه و روسیه برای تولید مشترک اس 400

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دیمیتری شوگایف، مدیر سرویس همکاری فنی و نظامی فدرال روسیه (FSVTS) با اشاره به مذاکرات انجام شده بین ترکیه و روسیه برای دریافت سری دوم سامانه موشکی اس 400 اظهار داشت: قراردادی برای تامین دومین سری از سامانه موشکی اس-400 بین روسیه و ترکیه به امضا رسیده که بر

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، دیمیتری شوگایف، مدیر سرویس همکاری فنی و نظامی فدرال روسیه (FSVTS) با اشاره به مذاکرات انجام شده بین ترکیه و روسیه برای دریافت سری دوم سامانه موشکی اس 400 اظهار داشت: قراردادی برای تامین دومین سری از سامانه موشکی اس-400 بین روسیه و ترکیه به امضا رسیده که بر مبنای آن بخشی از این سامانه در ترکیه تولید می شود.

پیش از این اسماعیل دمیر رئیس صنایع دفاعی ترکیه درباره گمانه زنی‌های مطرح شده پیرامون سامانه موشکی اس 400 و احتمال انتقال آن از سوی ترکیه به کشوری دیگر گفته بود که ترکیه هیچ قصدی برای صرفنظر کردن از این سامانه موشکی ندارد.

وی افزود: این برای ما موضوع مورد بحث نیست. این موضوع در گذشته روی میز بود و اکنون با روسیه در این خصوص در حال همکاری هستیم و این همکاری ادامه دارد.

این اظهارات در پاسخ به گزارش هایی بود که در آن منابعی آمریکایی به رویترز گفته بودند که واشنگتن به آنکارا پیشنهاد انتقال سامانه موشکی اس 400 روسی را به اوکراین داده تا در قبال آن، مسائل فی مابین ترکیه و آمریکا حل شود. بر اساس این گزارش، ترکیه به این پیشنهاد پاسخی نداده است.

وندی شرمن مدتی پیش در مصاحبه با رسانه های ترکیه با اشاره به موضوع اس 400 که به مسئله ای بین ترکیه و آمریکا تبدیل شده، گفته بود که من به راه حل سومی فکر می کنم که می تواند به سرعت این مسئله را حل کند. 

کارشناسان بر این باورند که اس 400 تبدیل به نمادی از استقلال ترکیه در دوره اردوغان شده و رئیس جمهور ترکیه اجازه نخواهد داد که به این تصویر آسیبی وارد شود.

خرید سامانه موشکی اس 400 از روسیه باعث شد که روابط آنکارا- واشنگتن طی دو سال گذشته وارد شرایط سختی شود به طوریکه آمریکا، ترکیه را از پروژه تولید جنگنده اف 35 خارج کرده و تحویل جنگنده های خریداری شده از سوی ترکیه را نیز معلق کرد.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود