مانور زلزله در مدارس سراسر کشور برگزار شد/ پیگیری برای اجرای فصلی مانور به جای سالانه
مانور زلزله در مدارس سراسر کشور برگزار شد/ پیگیری برای اجرای فصلی مانور به جای سالانه

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از برگزاری مانور سراسری زلزله در مدارس کشور خبر داد و اعلام کرد که بناست مانورهای مربوط به آمادگی در برابر زلزله و مخاطرات طبیعی به صورت فصلی در مدارس برگزار شود. محمدحسن نامی در گفت‌وگو با ایسنا؛ با اشاره برگزاری مانور سراسری زلزله در تاریخ هشتم آذرماه هر سال […]

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور از برگزاری مانور سراسری زلزله در مدارس کشور خبر داد و اعلام کرد که بناست مانورهای مربوط به آمادگی در برابر زلزله و مخاطرات طبیعی به صورت فصلی در مدارس برگزار شود.

محمدحسن نامی در گفت‌وگو با ایسنا؛ با اشاره برگزاری مانور سراسری زلزله در تاریخ هشتم آذرماه هر سال اظهارکرد:‌طی دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا و تعطیلی مدارس ما شاهد آن بودیم که مانور زلزله آنطور که پیشتر و به طور سراسری در مدارس برگزار می‌شد، به اجرا در نیامد، اما امسال مانور سراسری زلزله را در مدارس سراسرکشور به اجرا درآوردیم.

وی با بیان اینکه سناریوی این مانور وقوع زلزله نسبتا شدید در میانه روز و حضور دانش‌آموزان در مدارس بود، گفت:‌ همانطور که مستحضرید برابر قانون مدیریت بحران کشور که در سال ۱۳۹۸ به تصویب رسیده و برای اجرا ابلاغ شد، به مواردی مانند آموزش در برابر مخاطرات، آموزش خودامدادی و یکسری آموزش‌های عمومی توجه شده و لازم است که تمام اقشار از جمله دانش‌آموزان این آموزش‌ها را فرابگیرند. برگزاری مانور زلزله نیز در همین راستا انجام می‌شود.

نامی با بیان اینکه مانور سراسری زلزله و ایمنی صبح امروز به طور سراسری در تمام مدارس کشور برگزار شد، اظهارکرد:‌این بیست و چهارمین مانور سراسری زلزله و ایمنی بود که با مشارکت دستگاه‌های مختلف از جمله سازمان مدیریت بحران، پژوهشکده زلزله شناسی، جمعیت هلال احمر، آتش‌نشانی، وزارت آموزش و پرورش و … برگزار شد.

رئیس سازمان مدیریت بحران کشور با بیان اینکه در نظر داریم تا برگزاری مانورهای زلزله و ایمنی به جای سالی یک‌بار به صورت فصلی برگزار شود، گفت: یکی از موضوعات مهم در امر آموزش تکرار و تمرین است و از این رو در نظر داریم تا مانورهای زلزله و ایمنی را به صورت فصلی در مدارس برگزار کنیم. در این شرایط دانش‌آموزان مفاهیمی که یادگرفته‌اند را به خانواده‌ و دیگر دوستان خود نیز منتقل می‌کنند و علاوه بر آن معلمان و مسئولان مدارس نیز تحت آموزش قرار می‌گیرند.

وی درباره برگزاری این مانور نیز اظهارکرد:‌ کاهش تلفات و خسارات ناشی از زلزله به‌وسیله ارتقاء فرهنگ ایمنی و مقاوم سازی، ایجاد آمادگی برای انجام واکنش‌های صحیح و سریع در برابر زلزله، افزایش سطح آگاهی دانش آموزان در مورد زلزله و سایر پدیده‌های طبیعی و … از جمله مهم‌ترین اهداف این مانور است.

انتهای پیام