کد خبر : 48928
تاریخ انتشار : پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۷

مخبر: شهرداری‌ها برای توسعه کشور وظایفی فراتر از تکالیف روزمره برای خود در نظر بگیرند

مخبر: شهرداری‌ها برای توسعه کشور وظایفی فراتر از تکالیف روزمره برای خود در نظر بگیرند

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، جلسه مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران پیش از ظهر امروز پنجشنبه با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد. مخبر در این جلسه از شهرداری‌ها به عنوان حلقه میانی بین مردم و دولت یاد کرد و گفت: شهرداری‌ها نقش اثرگذار و پر اهمیتی در توسعه و پیشرفت کشور دارند.

به گزارش حوزه دولت خبرگزاری تسنیم، جلسه مجمع شهرداران کلان‌شهرهای ایران پیش از ظهر امروز پنجشنبه با حضور محمد مخبر معاون اول رئیس‌جمهور برگزار شد.

مخبر در این جلسه از شهرداری‌ها به عنوان حلقه میانی بین مردم و دولت یاد کرد و گفت: شهرداری‌ها نقش اثرگذار و پر اهمیتی در توسعه و پیشرفت کشور دارند.

وی با بیان اینکه دولت به دنبال شکل‌گیری کشوری پیشرفته و قوی است، تصریح کرد: برای تحقق این امر همه دستگاه‌ها و نهادها باید همکاری لازم را انجام دهند و در این میان شهرداری‌ها به‌عنوان کانون رضایتمندی جامعه، باید نقش و جایگاه خود را در توسعه و پیشرفت کشور معلوم کنند.

معاون اول رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه نمای شهرها نباید خسته‌کننده و ملال‌آور باشد، افزود: مبلمان شهری و طراحی نمای شهرهای کشور باید به‌گونه‌ای باشد که جامعه را به سمت نشاط و شادمانی هدایت کند و شهرداری‌ها باید با جلوگیری از نفوذ زبان و فرهنگ بیگانه در تابلوها و نمای شهرها، به دنبال حفظ و صیانت از زبان فارسی و فرهنگ ایرانی و اسلامی باشند.

مخبر با یادآوری اینکه اشتغال‌زایی، تولید مسکن و کاهش تورم از رویکردها و تاکیدات دولت سیزدهم است، از شهرداری‌های کشور خواست با بکارگیری منابع و اختیارات خود، سرمایه‌های مردمی را به سمت تولید و اشتغال هدایت کنند تا با جمع‌آوری نقدینگی موجود در جامعه، شاهد تقویت پول ملی، اشتغال‌زایی و رونق تولید در بخش‌های مختلف و به ویژه در بخش مسکن باشیم.

وی تصریح کرد: شهرداران نباید تصور کنند که رسالت و تکلیف آنها فقط به اداره امور شهرها در شرایط عادی محدود می‌شود بلکه باید ماموریت‌هایی ویژه و فراتر از وظایف جاری برای خود در نظر بگیرند و علاوه بر اجرای دقیق تکالیف روزمره، نقش‌آفرینی جدی‌تری در توسعه کشور داشته باشند.

معاون اول رئیس‌جمهور همچنین با تاکید بر اهمیت کلان‌شهرها در الگوسازی برای کل کشور گفت: اگر فرهنگ، سبک زندگی مردم و ساختار کلان‌شهرها بهبود پیدا کند، شاهد الگوبرداری و اصلاح رویه‌ها در سایر شهرهای کشور نیز خواهیم بود که به تدریج به افزایش نشاط جامعه کمک خواهد کرد.

مخبر نقش شهرداری‌ها در توسعه کشور و رضایتمندی جامعه را پررنگ و اثرگذار ارزیابی کرد و اظهار داشت: رویکرد دولت این است که مسائل و مشکلات پیش روی شهرداری‌ها باید مرتفع شود تا شاهد بهبود عملکرد شهرداری‌ها و به تبع آن افزایش رضایت‌مندی در میان مردم باشیم.

در این جلسه که شهردار تهران و شهرداران کلان‌شهرهای ایران حضور داشتند، گزارشی از روند اجرای مصوبات جلسات گذشته ارائه و برای رفع موانع پیش روی عملیاتی شدن این مصوبات تصمیم‌گیری شد.

در این جلسه همچنین گزارشی از اقدامات شهرداری‌ها در راستای برگزاری مطلوب و مناسب مراسم اربعین ارائه و اعلام شد که شهرداران کلان‌شهرها جلسات متعددی را با شهرداران شهرهای زیارتی عراق برگزار و تصمیمات لازم را برای همکاری با آنها در مراسم اربعین در حوزه حمل و نقل، آتش نشانی، سلامت و بهداشت و فرهنگ و رسانه اتخاذ کرده‌اند.

در ادامه این جلسه شهرداران کلان‌شهرها در سخنانی ضمن تشکر از رویکرد دولت سیزدهم و پیگیری‌های دقیق معاون اول رئیس‌جمهور در خصوص مشکلات، درخواست‌ها و حوزه‌های مختلف شهرداری‌ها در سراسر کشور، به بیان مشکلات و دغدغه‌های موجود پرداختند و پیشنهاداتی را در زمینه‌های مختلف مطرح کردند که توسعه ناوگان حمل و نقل، تفویض اختیارات بیشتر برای انجام بهتر تکالیف، کمک به بهسازی بافت فرسوده و جلوگیری از ریزش بناهای ناپایدار و تخصیص بودجه به شهرداری‌ها در سفرهای استانی رئیس‌جمهور از جمله این پیشنهادات بود.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود