میراث فرا زمانی امام خمینی(ره)
میراث فرا زمانی امام خمینی(ره)

رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در یادداشتی نوشت: با گذشت ۳۴ سال از فقدان امام راحل، با مکتبی مواجه هستیم که میراث ماندگار، تاریخی و فرازمانی ایشان محسوب می‌شود. تلفیق و تجمیع ابعاد والای شخصیتی، فکری، ادبی، سیاسی و عرفانی حضرت امام خمینی(ره) در مکتب ایشان قابل تبلور است. به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محمدمهدی […]رییس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در یادداشتی نوشت: با گذشت ۳۴ سال از فقدان امام راحل، با مکتبی مواجه هستیم که میراث ماندگار، تاریخی و فرازمانی ایشان محسوب می‌شود. تلفیق و تجمیع ابعاد والای شخصیتی، فکری، ادبی، سیاسی و عرفانی حضرت امام خمینی(ره) در مکتب ایشان قابل تبلور است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام محمدمهدی ایمانی‌پور -رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی- در یادداشت اختصاصی که به مناسبت سی‌وچهارمین سالگرد جانسوز ارتحال بنیان‌گذار انقلاب اسلامی در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران قرار داد نوشت: 

فرا رسیدن سالروز رحلت جانگذار بنیانگذار  کبیر انقلاب اسلامی ایران، حضرت امام خمینی(ره) فرصتی مغتنم برای بازخوانی اندیشه این بزرگمرد تاریخ است.

با گذشت ۳۴ سال از فقدان امام راحل، با مکتبی مواجه هستیم که میراث ماندگار، تاریخی و فرازمانی ایشان محسوب می‌شود. تلفیق و تجمیع ابعاد والای شخصیتی، فکری، ادبی، سیاسی و عرفانی حضرت امام خمینی(ره) در مکتب ایشان قابل تبلور است.

در طول سال‌های حیات و پس از رحلت ایشان، تلاش بسیاری از محققان غربی جهت خلاصه‌سازی شخصیت و نگاه والای امام راحل(ره) در یک بعد شخصیتی یا سیاسی خاص ناکام ماند و امروز، بسیاری از همان محققان و نظریه پردازان درک شخصیت چندوجهی و کامل ایشان را به مثابه پیش نیاز و مقدمه‌ای جهت درک منظومه فکری بنیانگذار کبیر انقلاب قلمداد می‌کنند.

شناخت منظومه فکری حضرت امام(ره) و اشاعه آن در ابعاد برون مرزی و داخلی، حداقلی‌ترین وظیفه پیروان و دوست داران  این رهبر عظیم الشان و فقید انقلاب اسلامی است. رسالتی بزرگ  که حضرت امام خامنه‌ای (دام ظله العالی) جانشین بر حق ایشان نیز بر روی آن همواره تاکید ویژه‌ای داشته‌اند.

امام خمینی(ره) با اتکا به خدا، قرآن کریم و مردم متدین توانست در عصر حاضر انقلاب اسلامی را محقق کند.در شناخت اندیشه امام خمینی(ره) و مکتبی که منبعث از همین اندیشه می‌باشد، نکاتی وجود دارد که باید آنها رامدنظر قرار داد:

نخست اینکه اندیشه امام خمینی(ره)، محصور و محدود در زمان و مکانی خاص نیست. اگرچه پیروزی انقلاب اسلامی ایران، نقطه اوج تبلور و تصدیق اندیشه ایشان محسوب می‌شود، اما این اندیشه و مکتب، حتی پس از رحلت ایشان نیز جاری بوده و به راهنما و دستورالعملی برای علاقه‌مندان ایشان مبدل شده است.

فرا زمانی و فرامکانی بودن اندیشه و مکتب امام خمینی(ره) سبب شده است تا هر روزه، اشتیاق بیشتری در خصوص درک مبانی اعتقادی و فکری  ایشان در جای جای دنیا وجود داشته باشد.

نکته دوم، به نقش تفکرات و اندیشه امام راحل(ره) در احیای دین و شریعت باز می‌گردد. تشریح قرائت پویا و خاص ایشان از اسلام سیاسی و تکیه بر جایگاه محوری دین در شئون سیاسی و اجتماعی، نقش به سزایی در شناخت انقلاب اسلامی ایران ومتعلقات آن خواهد داشت.این شناخت، هم ناظر بر علل موجده و مبقیه انقلاب و هم ناظر به آینده پژوهی این انقلاب عظیم و مکتبی می‌باشد.

نکته آخر، معطوف به مفاهیم و اصول کلیدی در اندیشه امام خمینی(ره) می‌باشد. شکل‌گیری “امت واحده اسلامی” بر پایه ثوابت و محکماتی مانند اصل مهم “نفی سبیل”، نقشه راه عملیاتی این رهبر و اسوه بزرگوار محسوب می‌شود.

بر این اساس، رستگاری جمعی ملت‌های مسلمان، در گروی تسلیم ناپذیری در برابر جریان سلطه و ظلم و فراتر از آن، قدرت تبیین ارزش‌های دینی و اخلاقی مشترک خواهد بود.

امروزه، با استناد به همین تفکر و نگاه انقلابی و هدفمند، شاهد تاکید رهبر معظم و حکیم انقلاب اسلامی بر اصل “جهاد تبیین” به مثابه سلاحی محکم و موثر در مواجهه با دشمنان، بدخواهان انقلاب اسلامی و مخالفان همگرایی پیروان آخرین و کامل‌ترین دین آسمانی هستیم.

انتهای پیام