ناتو خواستار پایبندی روسیه به «معاهده استارت نو» شد! – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان
ناتو خواستار پایبندی روسیه به «معاهده استارت نو» شد! – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهان

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای از روسیه خواست تا از پیمان جدید کاهش تسلیحات راهبردی موسوم به «استارت نُو» با ایالات متحده به بهانه محدود کردن قابلیت‌های موشک‌های بالستیک هسته‌ای قاره‌ پیما، پیروی کند. ناتو همچنین با ادعای اینکه هدف از این توافقنامه، دستیابی […]به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری آناتولی، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در بیانیه‌ای از روسیه خواست تا از پیمان جدید کاهش تسلیحات راهبردی موسوم به «استارت نُو» با ایالات متحده به بهانه محدود کردن قابلیت‌های موشک‌های بالستیک هسته‌ای قاره‌ پیما، پیروی کند.

ناتو همچنین با ادعای اینکه هدف از این توافقنامه، دستیابی به ثبات بین المللی است از مسکو خواست تا در این باره اجازه بازرسی در خاک خود را بدهد!

در این بیانیه آمده است: ما از روسیه می‌خواهیم با تسهیل بازرسی ها در خاک خود و مراجعه به کمیسیون مشورتی دو جانبه که مجری این توافقنامه است، به تعهدات خود بر اساس این توافق عمل کند.

معاهده استارت نو که ادامه معاهدات کاهش تسلیحات راهبردی (استارت ۱ و استارت ۲) است در سال ۲۰۱۰ میان روسیه و آمریکا در شهر پراگ چک امضا امضا شد. این معاهده تعداد کلاهک‌های هسته‌ای استراتژیک روسیه و ایالات متحده را به حداکثر ۱۵۵۰ محدود می کند.

این معاهده همچنین تعداد پرتابگرها و بمب افکن‌های سنگین اتمی را به ۸۰۰ عدد محدود می کند.

این قرارداد ۱۰ ساله که در ۵ فوریه ۲۰۱۱ لازم الاجرا شد، در ۵ فوریه ۲۰۲۱ منقضی گردید.

ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در تاریخ ۲۹ ژانویه ۲۰۲۱ لایحه‌ای مبنی بر تمدید این قرارداد را به مدت ۵ سال دیگر امضا کرد. جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا نیز لایحه‌ای مشابه در ۵ فوریه ۲۰۲۱ به امضا رساند.

با این حال وزارت امور خارجه آمریکا پیشتر ادعا کرد که روسیه بر اساس توافقنامه بین دو کشور اجازه فعالیت بازرسی در خاک خود را نمی‌دهد!منبع