نقش نهاد خانواده در اجرایی شدن سند الگو اسلامی ایرانی پیشرفت


در هفتمین نشست دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت تحت عنوان گفتمان خانواده گرا در سند الگو اعلام شد، اخیراً رویکرد خانواده محوری، در عرصه‌های تقنینی، قضائی و حاکمیتی مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفته است. در عین حال این امیدواری وجود دارد که با اجرائی شدن سند الگو، نهاد خانواده ، محور فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی های خرد و کلان کشور قرار گیرد.

به گزارش ایسنا، در این نشست بر نقش خانواده و فرزندآوری در استحکام این نهاد بنیادی جوامع تاکید و اعلام شد حمایت از خانواده در زمان بحران‌های سلامتی در کشور ما هنوز در سطح‌ ابتدایی‌ قرار دارد.
 
استرس مادران و پیوند والدینی دختران نوجوان
 
دکتر سیمین حسینیان عضو اندیشکده خانواده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، استاد دانشگاه الزهرا (س)، در این نشست گفت: توسعه در علم و فناوری، انقلاب صنعتی را به ارمغان آورد و در اکثر ملت های سراسر جهان، زنان در کنار مردان بیرون از خانه  مشغول به کار شدند و ساختار خانواده به اشکال خانواده تک فرزند، بدون فرزند ،تک والد، خانواده با پدر و مادر سالمند  و غیره،  تغییر کرده است.

وی تاکید کرد: مطالعات متعدد نشان داده است که استرس والدین می‌تواند بر تک‌ فرزند آنها مؤثر باشد. چون نقش والدین در این خانواده‌ها بسیار پر رنگ است و این والدین به خصوص مادران استرس و اضطراب زیادی را تجربه می‌کنند.
 
فرزندآوری هوشمندانه، فرزند پروری عاقلانه
 
دکتر غلامعلی افروز رئیس اندیشکده خانواده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت، استاد دانشگاه تهران گفت: اصلی ترین مبانی روان شناختی فرزند پروری عاقلانه و آینده نگر آن است که فرزندانمان رابرای حسن ایفای رسالت های فردی ، همسری و اجتماعی فردایشان آماده نماییم. خطیر ترین رسالت فرزندان ما در آینده نه چندان دور ، قابلیت همسری و مادری/پدری است.  

وی ادامه داد: پویایی فکری، خلاقیت‌های ذهنی، قابلیت‌های مطلوب همسری و چگونگی احراز شایستگی فرزندآوری و فرزندپرورری، قدرت و مهارت آرامش آفرینی و ابراز احساسات و برخورداری از انگیزه تلاش، امیدآفرینی و امیدبخشی، توانمندی‌ها و مهارت‌های کلامی، هوش هیجانی، نشاط معنوی، گشاده رویی و ارتباطات مطلوب اجتماعی نشان‌دهنده میزان انرژی حیاتی، سن روانی، بلوغ روانی افراد است.
 
پیش‌بینی ازدواج پایدار بر اساس روابط پیش از ازدواج
 
دکتر شکوه نوابی‌نژاد عضو اندیشکده خانواده مرکز الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت واستاد دانشگاه خوارزمی نیز در این نشست، خانواده را به عنوان اصلی ترین نهاد جامعه، مهمترین جایگاه رشد و تربیت انسان در ابعاد جسمانی، روانی، اجتماعی و معنوی توصیف کرد و یادآور شد: در این بین، روابط زوج، کلیدی‌ترین نقش را بر عهده دارد.  

به گفته وی، خانواده‌های ایرانی را می‌توان به سه طبقه مطلوب، زوج‌های سنتی و زوج‌های نامطلوب یا متعارض دسته‌بندی کرد.

 
نقش فرزندان در استحکام بخشی خانواده
 
دکتر خدابخش احمدی عضو اندیشکده خانواده  الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت،  عضو مرکز تحقیقات علوم رفتاری دانشگاه علوم پزشکی بقیه‌ا…(عج) ، خانواده را مجموعه ای از والدین و فرزندان دانست که با ازدواج زن و شوهر آغاز و به تدریج در نقش پدری، مادری و فرزندان تکمیل می شود.  

وی افزود: وجود نسل هایی از والدین و نسل هایی از فرزندان وسعت و گستردگی خانواده را تعیین می کند. به خانواده های  سه نسلی که مشتمل بر والدین بزرگ، والدین و فرزندان است، نوع کلاسیک خانواده و به خانواده های دو نسلی که مشتمل بر والدین و فرزندان است، نوع هسته ای خانواده گفته می شود.  

خدابخش لازمه تکامل خانواده را وجود فرزندان ذکر کرد و یادآور شد: با تربیت فرزندان رسالت خانواده تکمیل  و زوجین به نقش های والدینی ارتقاء می یابند. تربیت فرزندان که زمینه شکوفا سازی عقل و وجدان و ایجاد مسئولیت پذیری و انتقال فرهنگ را فراهم می کند، موجب حیات و پویایی بیشتر خانواده می شود.
 
حمایت از خانواده در بحران های سلامتی
 
دکتر اکرم السادات سادات حسینی عضو اندیشکده خانواده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت ، دانشیار دانشگاه علوم پزشکی تهران  گفت: “ساختار فیزیکی‌ نامناسب‌ سازمان”، “کم اهمیت‌ دیدن حمایت از خانواده‌ در جو سازمانی”، “فقدان قوانین‌ و دستورالعمل‌های‌ سازمانی مناسب”، “محدودیت‌ منابع‌ مالی‌ و انسانی‌ سازمان” و “فقدان سیستم‌ آموزش با تفکرحمایت از خانواده ” از جمله موانع حمایت از خانواده در بحران‌های سلامتی است.

وی یادآور شد: حمایت از خانواده در زمان بحران‌های سلامتی در کشور ما هنوز در سطح‌ ابتدایی‌ قرار دارد و خانواده ملاقات کننده ای‌ منفعل‌ در بیمارستان است که‌ حمایت‌ کاملی‌ از آنها به‌ عمل‌ نمی‌آید، همچنین تعامل‌ پرسنل‌ و خانواده در سطح‌ مطلوبی‌ قرار ندارد و آموزش‌هایی‌ که‌ به‌ خانواده ارایه‌ می‌شود، یک‌ سویه‌ بوده و تمرکز بر درمان بیمار بستری‌ در بیمارستان است نه‌ حمایت و مراقبت‌ از وی‌ و خانواده اش.
 
گفتمان خانواده محوری و فرزندآوری در سند الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت
 
محمدحسین ساجدی‌نیا دبیر اندیشکده خانواده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت و عضو هیات علمی دانشگاه علوم و فنون هوانوردی نیز از دیگر سخنرانان این نشست بود.

وی با بیان اینکه نهاد خانواده به عنوان سلول بنیادی و سنگ بنای سایر نهادهای جامعه مدنی از اصول پذیرفته شده و جهان شمول غالب صاحب نظران حوزه های مختلف علوم  رفتاری و اجتماعی است، گفت: سرمایه گذاری به منظور نهادینه شدن رویکرد خانواده محوری در تنظیم ساختارها و مناسبات اجتماعی، اولین و مهمترین گام برای رشد و تعالی پایدار و متوازن جامعه است.  

ساجدی نیا تاکید کرد: در حال حاضر بسیاری از کشورهای اروپائی و آمریکائی نگران تغییر بافت فرهنگی، ملی و امنیت خود به دلیل کاهش رشد جمعیت شدند و ناگزیر به سمت سیاست خانواده محوری و ارائه بسته های تشویقی به منظور فرزندآوری روی آورده اند.

دبیر اندیشکده خانواده الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت  خاطر نشان کرد: در ایران نیز اخیراً رویکرد خانواده محوری در عرصه های تقنینی، قضائی و حاکمیتی مورد توجه سیاستگذاران  قرار گرفته است. این مهم آغاز مبارک و فرصت مغتنی برای احترام به  نهاد خانواده و صیانت از حریم این نهاد محوری و نهادآفرین است.

وی ابراز امیدواری کرد که با اجرائی شدن سند الگو، نهاد خانواده محور فعالیت‌ها و برنامه‌ریزی های خرد و کلان کشور قرار گیرد.

گفتنی است دوازدهمین کنفرانس الگوی اسلامی ایرانی پیشرفت در روزهای ۳و۴ خرداد۱۴۰۲ برگزار شد.

انتهای پیام


منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا