هانی‌زاده: نتانیاهو به زودی ناچار است از قدرت کناره‌گیری کند
هانی‌زاده: نتانیاهو به زودی ناچار است از قدرت کناره‌گیری کند

یک کارشناس مسایل منطقه و فلسطین با بیان اینکه تظاهرات و مخالفت‌ها در اراضی اشغالی علیه اقدامات افراطی در این سرزمین از سوی کابینه نتانیاهو ادامه خواهد داشت، گفت: یهودیان ساکن اراضی اشغالی دنبال این هستند که فضایی آرام و مسالمت‌آمیز بر اراضی حاکم باشد و تمایلی به حضور چهره‌های افراطی که هزینه سنگین به […]یک کارشناس مسایل منطقه و فلسطین با بیان اینکه تظاهرات و مخالفت‌ها در اراضی اشغالی علیه اقدامات افراطی در این سرزمین از سوی کابینه نتانیاهو ادامه خواهد داشت، گفت: یهودیان ساکن اراضی اشغالی دنبال این هستند که فضایی آرام و مسالمت‌آمیز بر اراضی حاکم باشد و تمایلی به حضور چهره‌های افراطی که هزینه سنگین به لحاظ رفتاری و سرکوب مردم فلسطین ایجاد می‌کنند، ندارند.

حسن هانی‌زاده در گفت‌وگو با ایسنا با اشاره به تظاهرات اخیر علیه نتانیاهو در اراضی اشغالی با بیان اینکه شرایط در اراضی اشغالی “ناپایدار” است گفت: پس از پنج دور انتخابات زودهنگام کابینه نتانیاهو در حالی شکل گرفت که یک ائتلاف شکننده بین نتانیاهو و سایر احزاب دست راستی و افراطی ایجاد شد اما از همان ابتدا مشخص بود، افراد افراطی با مخالفت برخی جریان‌های میانه‌رو و چپ رژیم صهیونیستی مواجه می‌شوند، ضمن اینکه جامعه جهانی، آمریکا و اروپا آماده پذیرش این کابینه افراطی که خواهان اخراج فلسطینیان از این اراضی است نبودند.

وی ادامه داد: در مخالفت با اقدامات و تحرکات افراطی برخی افراد در کابینه نتانیاهو، برخی احزاب چپ و میانه تظاهراتی را ترتیب دادند که شاهد آن بودیم. ورود چهره‌های افراطی به کابینه و توهین آنها به نمازگزاران هزینه سنگینی برای رژیم صهیونیستی به همراه داشت و خیزش مردمی در این سرزمین علیه کابینه شکل گرفت.

این کارشناس مسایل بین‌الملل با اشاره به ائتلافی بودن کابینه نتانیاهو تصریح کرد: حزب لیکود ناچار شده با سایر احزاب ائتلاف کند، اما این ائتلاف همان‌طور که بارها گفته‌ام شکننده است و به نظر می رسد برای نخستین بار احزاب چپ و میانه توانستند یهودیان را علیه کابینه تحریک کنند و تظاهراتی را شکل دهند. معتقدم تظاهرات و اعتراضات به اقدامات و رفتارهای افراطی شخصیت‌های تندرو و کابینه ادامه خواهد داشت و در صورت ادامه این روند کابینه نتانیاهو محکوم به سقوط و فروپاشی است. در حال حاضر اوضاع داخلی اراضی اشغالی و حاکمیتی این رژیم آشفته است و نتانیاهو به زودی ناچار خواهد شد از قدرت کناره‌گیری کند.

هانی‌زاده گفت: برآیند گزارش‌ها نشان می‌دهد بیش از ۶۰ درصد از یهودیان ساکن اراضی اشغالی دنبال این هستند که فضای مسالمت آمیز بر اراضی اشغالی حاکم باشد و تمایلی به حضور چهره‌های افراطی که هزینه سنگین به لحاظ رفتاری و سرکوب مردم فلسطین ایجاد می‌کنند، ندارند. از طرفی به نظر می رسد آمریکا و حزب دموکرات خیلی موافق شکل گیری کابینه ائتلافی فعلی نبودند از این رو باید گفت که بخشی از تحرکات داخلی در اراضی اشغالی بی تاثیر با نگاه رهبران آمریکا و اروپا نیست. برخی از احزاب آمریکا و شخصیت‌های آمریکایی موافق حاکمیت افراطی در اراضی اشغالی نیستند.

انتهای پیاممنبع