کد خبر : 46181
تاریخ انتشار : دوشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۹:۱۷

هماهنگی سفارتخانه‌های آمریکا و عربستان برای کنار زدن نجیب میقاتی

هماهنگی سفارتخانه‌های آمریکا و عربستان برای کنار زدن نجیب میقاتی

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  در حالی که در جریان رایزنی‌های غیررسمی نیروهای سیاسی لبنان مشخص شده که هنوز «نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور این کشور بیشترین شانس را برای برعهده گرفتن ماموریت تشکیل دولت جدید دارد، اطلاعات نشان می‌دهد که برخی طرف‌های خارجی از جمله سفارتخانه‌های آمریکا و عربستان در بیروت 

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم،  در حالی که در جریان رایزنی‌های غیررسمی نیروهای سیاسی لبنان مشخص شده که هنوز «نجیب میقاتی» نخست وزیر دولت پیشبرد امور این کشور بیشترین شانس را برای برعهده گرفتن ماموریت تشکیل دولت جدید دارد، اطلاعات نشان می‌دهد که برخی طرف‌های خارجی از جمله سفارتخانه‌های آمریکا و عربستان در بیروت  تلاش دارند تا فرد دیگری را جایگزین نجیب میقاتی کنند، کسی که بتواند خواسته‌های واشنگتن و ریاض را به طور دقیق اجرا کرده و همه اعضای جریان 14 مارس را دور هم جمع کند.

بر این اساس «ولید البخاری» سفیر عربستان در لبنان با هماهنگی سفارت آمریکا در تلاش برای جلب آرای نمایندگان پارلمان لبنان جهت معرفی «نواف سلام» نخست وزیر اسبق این کشور به عنوان نامزد نخست‌وزیری آینده لبنان است. اطلاعات نشان می‌دهد که تاکنون 13 تن از نمایندگان پارلمان لبنان خواسته ولید البخاری را قبول کرده‌اند. اما نواف سلام برای پیروزی نیاز به کسب 55 رای دارد که بعید به نظر می‌رسد بتواند این میزان آراء را به دست آورد . 

ولید البخاری همچنین دیدارهایی با برخی از نمایندگان اهل سنت به شکل علنی و پنهانی داشته است و همچنین با نمایندگان مستقل نیز ارتباط دارد.

منابع به روزنامه البناء گزارش دادند که در طرف مقابل جریان آزاد ملی  همچنان از پذیرش نجیب میقاتی به عنوان نامزد نخست وزیری جدید لبنان امتناع می‌ورزد و همین مسئله اما و اگرهایی در مسیر تشکیل دولت جدید و انتخاب نخست وزیر مکلف به وجود آورده است.

همچنین اسامی دیگری نیز برای نامزدی نخست وزیری دولت جدید لبنان مطرح شده که یکی از برجسته‌ترین آنها «امین سلام» وزیر اقتصاد دولت پیشبرد امور این کشور می‌باشد. وی روز گذشته با اشاره به اینکه با بسیاری از گروه‌های سیاسی لبنان در ارتباط بوده و همه گزینه‌ها روی میز قرار دارد آمادگی خود را برای تصدی پست نخست وزیری اعلام کرد.

بر همین اساس برخی معتقدند که ممکن است سناریوهای تشکیل دولت «حسان دیاب» نخست وزیر پیشین لبنان مجددا تکرار گردد. اما در شرایطی که لبنان با یک بحران بی‌سابقه دست و پنجه نرم می‌کند و پرونده‌های مهمی چون انتقال گاز مصر و برق اردن و واردات سوخت از عراق هنوز بلاتکلیف مانده است، هرگونه تاخیر در تشکیل دولت به معنای ظهور یک بحران جدید در لبنان است.

منابع سیاسی لبنان گزارش دادند که حزب‌الله و متحدانش در کنار سایر احزاب سیاسی لبنان و نمایندگان مستقل در پارلمان رایزنی‌های غیر رسمی خود را برای رسیدن به تفاهم درباره انتخاب مامور تشکیل دولت قبل از آغاز رایزنی‌های رسمی شروع کرده‌اند. در این میان حزب الله تاکید دارد که  دولت باید در موعد مقرر تشکیل گردد تا راهی برای رسیدگی به پرونده‌های فوری و  خروج از بحران باشد.  شیخ «نعیم قاسم» معاون دبیرکل حزب الله در این زمینه تاکید کرد که هر چه زودتر باید یک دولت ملی تشکیل گردد؛ چراکه بدون دولت ماندن تنها منجر به فروپاشی بیشتر کشور می‌شود.

هرچند که عربستان امیدی ندارد بتواند بر روند تشکیل دولت لبنان تاثیر گذار باشد و موضع علنی خود را درباره تعیین نخست وزیر جدید لبنان و یا انتصاب دوباره نجیب میقاتی به این منصب ابراز نکرده است اما شواهد نشان می‌دهد که سعودی‌ها قصد حمایت از نجیب میقاتی را ندارند.

«میشل عون» رئیس جمهوری لبنان 23 ماه جاری میلادی را به عنوان تاریخ آغاز رایزنی‌های الزام‌آور پارلمانی برای معرفی نامزد نخست وزیری آینده تعیین کرد تا دولت جدید این کشور در مدت زمانی کوتاه تشکیل شده و باب رسیدگی به امور مهم باز گردد؛  به ویژه اینکه ماه اکتبر نیز باید رئیس جمهور جدید لبنان انتخاب شود.

انتهای پیام/

برچسب ها :

ناموجود