کد خبر : 48913
تاریخ انتشار : چهارشنبه 17 آگوست 2022 - 22:48

همه چیز درباره کلاه ایمنی مهندسی

همه چیز درباره کلاه ایمنی مهندسی

با قاطعیت می‌توان گفت که از جمله جاهایی که بسیار حیاتی است که در هنگام کار از آن حفاظت شود سر است، این ناحیه شامل سیستم عصبی مرکزی است که کوچکترین ضربه به آن می تواند آینده فرد را تحت شعاع قرار دهد. بنابراین لازم است از وسیله ای استفاده کنیم که در صورت افتادن

با قاطعیت می‌توان گفت که از جمله جاهایی که بسیار حیاتی است که در هنگام کار از آن حفاظت شود سر است، این ناحیه شامل سیستم عصبی مرکزی است که کوچکترین ضربه به آن می تواند آینده فرد را تحت شعاع قرار دهد. بنابراین لازم است از وسیله ای استفاده کنیم که در صورت افتادن اتفاق اثرات بد ناشی از ضربه وارده را به حداقل مقدار کاهش دهد، برای این ما از کلاه ایمنی استفاده می کنیم. کلاه ایمنی ساده ترین روش برای حفاظت از کارگران، مهندسان و هرگونه شاغلان مشاغل پر خطر است. این کلاه می تواند خطرات ناشی از برخورد شوک الکتریکی و سوختگی را کاهش دهد، در این مقاله قصد داریم در رابطه با انواع کلاه های ایمنی، معرفی کاربرد آنها  و همچنین بهترین برندها را به شما نشان داده و شما را برای خرید یک کلاه ایمنی راهنمایی کنیم. با ما همراه باشید.

از جمله سوال هایی که در این مقاله به آنها پاسخ داده می شوند، موارد زیر اند :

 • کلاه ایمنی چیست و از چه جنس هایی ساخته شده اند  ؟
 • رنگ های مختلف کلاه ایمنی برای  چیست ؟
 • کلاه ایمنی چه کاربردهایی دارد ؟
 • بهترین برند برای کلاه های ایمنی و باید در هنگام خرید به چه نکاتی توجه کرد ؟
 • از کجا می توان بهترین کلاه های ایمنی را تهیه کرد ؟

کلاه ایمنی چیست و از چه جنس هایی ساخته شده اند  ؟ 

همانطور که بالاتر گفته شده بود حفاظت از پوست در برابر آسیب های مختلف جزء برنامه ایمنی هر کار است و کلاه ایمنی ساده ترین روش برای حفاظت از سر در افراد مختلف است، هر کلاه ایمنی از دو بخش اصلی تشکیل شده، لایه خارجی که پوسته بیرونی آن است و وظیفه مقاومت در برابر نیروها در برابر ضربات خارجی را دارد. دیگری که یراق و کلاه می باشد بخش داخلی است،  که پوسته خارجی را بدون ایجاد تماس با صرف روی سر نگه داشته و نیروهای وارده به آن را جذب می کند.

 پوسته بیرونی معمولاً از مواد مختلف مانند پلیمر پی وی سی یا آلومینیوم و حتی فایبرگلاس که در در برابر گدازه مقاومت بالایی دارند، می باشد. البته باید به این نکته توجه کرد که کلاه های ساخته شده از ای بی اس  مقاومت بهتری در برابر ضربات حرارت و پاره شدن و مواد شیمیایی  دارند.

رنگ های مختلف کلاه ایمنی برای  چیست ؟

کلاه های ایمنی در رنگ های مختلف تولید می گردد، قطعاً تاکنون دیده اید که کلاه های ایمنی در رنگ های مختلف تهیه و استفاده می شود. اما سوال اینجاست آیا صرفاً این رنگ ها برای زیبایی بوده و فاقد هرگونه مفهوم کاری قابل توجه است، اینگونه نیست و هر رنگ دارای معنا و مفهوم خود است، اما اگر آری، مفهوم هر یک از این کلاه ها به چه معناست. بسیاری از کارگاه‌ها این رنگ بندی ها را رعایت می کنند اما جاهایی را می توان دید از این رنگ بندی ها استفاده نمی کنند.

 • رنگ سفید برای کارکنان سطح بالا مانند مهندسین مدیران و سرپرستان است.
 • رنگ زرد پرکاربردترین رنگ موجود در کارگاه های عمرانی و پروژه های دیگر است این رنگ نماینده نیروی  کار اصلی و کارگران است.
 • رنگ قرمز برای آتش نشانی و اطفا حریق استفاده می گردد.
 • رنگ سبز نماینده کارکنان خدمات فنی و مسئولان ایمنی در پروژه های مختلف است.
 • رنگ آبی نماینده کارکنان بخش تعمیرات تکنسین‌های برق گروه نجاری و اپراتور فنی هست.
 • رنگ قهوه ای برای کارکنان و کارگران ای که در محیط های با حالت بالا کار می کند و نیز جوشکاران در نظر گرفته می شود.
 • رنگ خاکستری برای میهمانان بازدید کنندگان و پیمانکاران در نظر گرفته می شود و در بیشتر جاها و پروژه های بزرگ استفاده می گردد.

  کلاه ایمنی چه کاربردهایی دارد ؟

می توان گفت کلاه ایمنی مخصوص کار است و برای حفاظت از سر در مقابله با برخورد و اصابت جسم های سنگین استفاده می گردد و کارفرمایان ملزم به تهیه آن برای تمامی کارگران و کارمندان خود می باشد. کلاه ایمنی از انجایی که بسیار دارای اهمیت است و ماهیت آن جلوگیری آسیب های جبران ناپذیر است، دارای آزمون های مختلفی برای سنجش سطح ایمنی هستند که می توان از آنها به آزمون جذب، ضربه آزمون نفوذ، آزمون اشتعال، آزمون مقاوم بودن در برابر الکتریسیته، آزمون گدازه فلزی اشاره کرد. از ویژگی های یک کلاه ایمنی استاندارد می توان به مقاوم بودن در برابر نفوذ اجسام، جذب شوک و ضربه وارده، مقاومت در برابر آب و قابلیت سوختن آرام، دارا بودن دستورالعمل ساده و روشن اشاره کرد. داخل کلاه باید یک تصمیم یا نوار دور سر تعبیه شود تا پوسته خارجی کلاه را در ۲ تا ۳ سانتی سر معلق نگه دارد، این طرح باعث جذب شوک در حین برخورد و تهویه زیر کلاه ایمنی در حین پوشیدن آن استفاده می گردد.

بهترین برند برای کلاه های ایمنی چیست و باید در هنگام خرید به چه نکاتی توجه کرد ؟

نکاتی که باید در هنگام انتخاب کلاه ایمنی به آن توجه کرد این است که قبل از هر چیزی به هنگام خرید و انتخاب کلاه برگ مشخصات آن به نام کارخانه و استاندارد تایید شده آن آمده است را با دقت ببینید و به آن توجه کامل داشته باشید. وزن کلاه نباید بیشتر از ۴۰۰ گرم بوده و در برابر رطوبت مقاومت کافی را داشته باشد، دور کلاه برای حفاظت بیشتر باید لبه دار بوده و در مقابل جریان برق عایق و ضد آب است.

دانستن برندهای برتر در کلاه های ایمنی باعث می شوند که دست به خرید و انتخاب بهترین کالا بزنیم، برندهای معتبر تولید کننده کلاه ایمنی در داخل کشور از لحاظ ترتیب کیفیت موارد زیر هستند:

 • بند کلاه ایمنی UVEX
 • کلاه ایمنی Canasaf
 • کلاه ایمنی NORTH
 • کلاه ایمنی پرشین سیفتی دورف 

اقلامی که بالاتر برای تان نامبرده شد از جمله شرکت‌هایی هستند که کلاه های ایمنی با کیفیت بالا و کاربردی را می سازند. شرکت های نام برده شده به ترتیب کلاه های ایمنی ساخت کشورهای آلمان کانادا مکزیک و همچنین در آخر ایران است.

همانطور که بالاتر برای توضیح دادیم استفاده از کلاه ایمنی می تواند بسیار خطرها و آسیب های وارده به سیستم عصبی مرکزی را کاهش دهد و از این رو می تواند جان بسیاری از افرادی که در مشاغل پرخطر به سر می برند را به صورت سالانه نجات دهد از طرفی می تواند نوعی حفاظت کاربردی بالا نیز از آن یاد کرد، همانگونه که برایتان توضیح دادیم کلاه ایمنی در سطوح مختلف ایمنی و همچنین در رنگ های متفاوت با مفهوم ارائه می شود که هر کدام از این ها موارد مصرفی و مکان اختصاصی خود را دارند.

 هرچند که متاسفانه در ایران بسیاری از این موارد رعایت نمی شود اما باید فرهنگ استفاده از آن کم کم جا افتاده و به کار برود کلاه های ایمنی توسط شرکت ها و برندهای معتبر زیادی ساخته می شوند به شما می توانید بر اساس معیارها مخارج و مکان هایی که در آن استفاده از کلاه ایمنی احتیاج است دست به تهیه آن ها بزنید.

شما می توانید برای تهیه کلاه ایمنی مهندسی خود به وبسایت تجهیزات ایمنی ایران مراجعه کنید و با اطمینان خاطر اقدام به تهیه کلاه ایمنی خود کنید، ما در اینجا با تعهد کاری بالا همچنین تضمین کیفیت کالا ها و کلاه های ایمنی به شما این نوید را می‌دهیم رضایت صد درصدی شما را جلب کنیم، هم اکنون وارد این تارنما شده و اقدام به خرید خود کنید.

برچسب ها :

ناموجود