دکتر یوسف معماری در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در محله پیر عبدالملک اردبیل به دنیا آمد؛ وی دوره ابتدایی را در دبستان سنایی و متوسطه را در دبیرستان صفوی اردبیل به پایان برد و سپس از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با درجه دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل شد. وی در چشم پزشکی تخصص گرفت و به زادگاه خود […]

دکتر یوسف معماری در سال ۱۳۲۰ خورشیدی در محله پیر عبدالملک اردبیل به دنیا آمد؛ وی دوره ابتدایی را در دبستان سنایی و متوسطه را در دبیرستان صفوی اردبیل به پایان برد و سپس از دانشکده پزشکی دانشگاه تهران با درجه دکترای پزشکی فارغ‌التحصیل شد.

وی در چشم پزشکی تخصص گرفت و به زادگاه خود بازگشت تا آلام درماندگان و نیازمندان را التیام بخشد، معماری سال‌ها به عنوان خیر در تمامی تشکل‌های مردم نهاد به عنوان یک عضو فعال کمک حال نیازمندان بوده و چهره ماندگار عرصه خیرین استان اردبیل است.

دکتر معماری علاوه بر پزشکی در حوزه‌های مختلف فرهنگی و هنری نیز صاحب نام است؛ ترجمه رباعّیات خیام به زبان ترکی آذربایجان، کنزالبکا در سوگ سالار شهیدان و خاطرات گم شده از آثار این استاد برجسته است.

مراسم تشییع این پزشک خیر و ادیب اردبیلی پنجشنبه ۱۷ شهریور در زادگاهش برگزار و در آرامگاه بهشت زهرا این شهر در قطعه مفاخر به خاک سپرده شد.