پژوهشکده ملی گل و گیاه، دروازه‌ای به توسعه صنعت گل و گیاهان زینتی
پژوهشکده ملی گل و گیاه، دروازه‌ای به توسعه صنعت گل و گیاهان زینتی

ایسنا/مرکزی امروزه کشاورزی و فرایندهای مرتبط با آن به یک صنعت آکادمیک تبدیل شده و برای تولید بهینه باید از دانش روز در این صنعت بهره برد. به گزارش ایسنا، گل مظهر زیبایی است و علاقه مردم به این نقاشی زیبای طبیعت موجب شده است که در دهه‌های اخیر، نگاه اقتصادی به این محصول نیز […]ایسنا/مرکزی امروزه کشاورزی و فرایندهای مرتبط با آن به یک صنعت آکادمیک تبدیل شده و برای تولید بهینه باید از دانش روز در این صنعت بهره برد.

به گزارش ایسنا، گل مظهر زیبایی است و علاقه مردم به این نقاشی زیبای طبیعت موجب شده است که در دهه‌های اخیر، نگاه اقتصادی به این محصول نیز توسعه پیدا کند.

ورود اقتصاد به یک عرصه، زمینه رقابت را فراهم می‌کند و لازمه ماندگاری در هر بازار رقابتی، متعادل‌سازی قیمت‌ها، افزایش کیفیت یا تولیدات جدید است، اینجاست که با بهره‌گیری از علم می‌توان به تولیدات جدیدی رسید که علاوه بر حفظ شرایط حضور در بازار، بتوانند خواسته‌های جدید مشتریان را تامین کنند. 

برای ماندگاری فعالان عرصه گل و گیاهان زینتی در بازار داخلی، راهیابی آنها به عرصه بین‌المللی و همچنین حفظ حضورشان در بازار جهانی، ضروری است که با بهره‌گیری از علم روز، اقدام به تولید محصول کنند.

از طرفی با توجه به تغییرات آب و هوایی و حرکت به سمت خشکسالی و مهم‌تر از آن قرار گرفتن کشور در اقلیم خشک، در کنار توجه به مسائل یاد شده، نگاه ویژه به محصولات سازگار با اقلیم کشورمان ضرورتی دوچندان را نشان می دهد.

به دلیل اینکه شهرستان محلات پایتخت تولید گل کشور به حساب می‌آید و برخی از تولیدات این شهرستان راه خود را به بازارهای جهانی پیدا کرده‌اند، برای حفظ این جایگاه برای شهرستان و کشور، نیاز بود تا با تشکیل موسسه‌ای، با تزریق دانش فنی به تولیدات گل، شرایط برای توسعه این صنعت و حرکت آن به سمت محصولات فناورانه فراهم شود.

از ایستگاه تحقیقاتی تا پژوهشکده‌ای دانش بنیان با بهره‌گیری از متخصصان

رئیس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی محلات گفت: در سال ۱۳۷۵ این مرکز با نام “ایستگاه تحقیقاتی گل و گیاهان زینتی شهرستان محلات” به عنوان یکی از ایستگاه‌های تابعه مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی استان مرکزی تشکیل شد.

دکتر حسین بیات در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در سال ۷۹ طرح ملی توسعه و تکمیل ایستگاه گل و گیاهان زینتی به تصویب رسید و براساس آن پیشرفت قابل توجهی در زمینه وظایف و نقش ایستگاه گل و گیاه حاصل شد تا هدایت فنی، علمی و پشتیبانی تحقیقات گل کشور در هفت سایت لاهیجان، تنکابن، ورامین، کرج، جیرفت، دزفول و اصفهان بر عهده ایستگاه تحقیقاتی گل و گیاهان زینتی محلات قرار داده شود.

وی ادامه داد: تا پیش از اوایل دهه ۹۰ پژوهشکده به عنوان یک ایستگاه فعالیت می‌کرد، در سال ۱۳۹۰ طبق مصوبه بیست و چهارمین جلسه هیئت امنای سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی، ایستگاه تحقیقات گل و گیاهان زینتی به پژوهشکده گل و گیاهان زینتی ارتقا پیدا کرد و در سال ۱۳۹۵ تشکیلات پژوهشکده گل و گیاهان زینتی رسما ابلاغ شده و در حال حاضر پژوهشکده گل و گیاهان زینتی یکی از پژوهشکده‌های تابعه موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور محسوب می‌شود.

وی افزود: پژوهشکده گل و گیاهان زینتی دارای ۱۰ نفر عضو هیئت علمی، دو نفر محقق کارشناس، حدود ۱۸ نفر نیروهای کارشناسی و پشتیبانی و یک نیروی مامور است که در مجموع از حدود ۳۰ نفر نیرو بهره می‌برد. در حال حاضر ۲۳ پروژه تحقیقاتی در سطح پژوهشکده در ۳ گروه پژوهشی “ژنتیک و به‌نژادی”، “فناوری و مدیریت تولید” و “فیزیولوژی و فناوری پس از برداشت” در حال اجراست که اعضای هیئت علمی در این سه گروه مشغول فعالیت هستند.

بیات تصریح کرد: طبق چارت تشکیلاتی پژوهشکده، بهبود روش‌های تولید و عملکرد گل و گیاهان زینتی در سطح کشور، افزایش تنوع در گل و گیاهان زینتی کشور، کاربردی کردن و بهبود عملکرد، کنترل عوامل بیماری‌زا و آفات در سطح گلخانه‌های گل و گیاهان زینتی کشور، مدیریت تغذیه و افزایش کارایی کودها، بهبود عملکرد تغذیه‌ای در انواع گل و گیاهان زینتی و تهیه و توزیع هسته‌های اولیه سالم و عاری از بیماری انواع گل و گیاهان زینتی از اهداف این پژوهشکده است.

مشکل کمبود منابع آبی دغدغه تمام صنایع

وی گفت: در چند سال اخیر با مشکل کمبود آب در سطح کشور مواجه هستیم که این موضوع در تمام سطوح، تولید را تحت تاثیر قرار داده است. به همین دلیل، موضوعی که پژوهشکده طی چند سال اخیر، توجه ویژه‌ای به آن کرده است، شناسایی، جمع‌آوری و معرفی انواع گل و گیاهان زینتی مقاوم به کم‌آبی برای استفاده در فضاهای سبز شهری و معابر و بوستان‌هاست.

وی با اشاره به مشکلات و مسائل پس از برداشت به عنوان یکی از مواردی که پژوهشکده در کارهای خود دنبال می‌کند، اظهار کرد: با توجه به تلفاتی که در این مرحله ایجاد می‌شود، این مسئله یکی از مشکلات بزرگ در این حوزه است. یکی از کارهای ما در قالب گروه‌های تحقیقاتی، کاهش ضایعات گل و گیاهان زینتی و افزایش طول عمر یا بهبود روش‌های طول عمر گل و گیاهان زینتی است.

وی ادامه داد: یکی دیگر از اهداف پژوهشکده، ایجاد تنوع در تولیدات گل و گیاهان است که به عنوان یکی از اهداف اصلی پژوهشکده نیز به شمار می‌آید. طی سال‌های اخیر یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین اقدامات پژوهشکده، تمرکز بر ایجاد تنوع در انواع گل و گیاهان زینتی است.

تبدیل علم به ثروت، مسیری درست در درآمدزایی

عضو هیئت علمی پژوهشکده گل و گیاهان زینتی افزود: بودجه پژوهشکده از دو مسیر تحقق پیدا می‌کند، مسیر اول درآمدی شامل بودجه‌های عمومی است که از طریق موسسه تحقیقات علوم باغبانی کشور در اختیار ما قرار می‌گیرد و در طول سال‌های مختلف متغیر است و مسیر دوم شامل اقدامات درآمدزایی است که باید توسط خود پژوهشکده صورت بگیرد و آن هم تبدیل دانش فنی یا دستاوردهای اطلاعاتی پژوهشکده به ثروت است.

وی تصریح کرد: تا زمانی که این پژوهشکده به عنوان ایستگاه تحقیقاتی و زیر نظر مرکز فعالیت می‌کرد، این هدف به صورت جدی پیگیری نمی‌شد. اما از زمانی که در اوایل دهه ۹۰ به پژوهشکده مستقل تبدیل شد، درآمدزایی و کمک به ایجاد منابع ثابت درآمدی از اهداف پژوهشی، یکی از اقداماتی بود که به صورت جدی دنبال می‌شد.

وی گفت: از سال ۹۵ به این سمت، رشد خوبی در زمینه درآمدزایی انجام شد، به طوری که در طول دو سال منتهی به سال ۱۴۰۱، سالانه حدود یک میلیارد تومان درآمد اختصاصی از این راه برای پژوهشکده به دست آمد. بودجه‌های عمومی و اختصاصی کسب شده صرف پروژه‌های تحقیقاتی و برگزاری دوره‌های آموزشی می‌شود.

ترویج یافته‌های پژوهشی، گامی در جهت رونق و توسعه گل و گیاهان زینتی

بیات اظهار کرد: اقدامات آموزشی در این پژوهشکده به چند صورت انجام می‌شود که یکی از آنها، برگزاری کلاس‌های آموزشی توسط محققین پژوهشکده است که در سطح پژوهشکده و سطح کلان کشوری در مراکز خدمات کشاورزی انجام می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از شیوه‌های آموزشی که با همکاری اداره ترویج مدیریت جهاد کشاورزی و در قالب هفته انتقال یافته‌ها انجام می‌شود، به این شکل است که در آن مروجین، کارشناسان و تولیدکنندگان پیشرو، کنار یکدیگر جمع شده و دوره آموزشی برای آنان برگزار می‌شود.

وی افزود: شیوه دیگر آموزش، تحت عنوان “روز مزرعه” است که شامل بازدید از مزارعی می‌شود که به صورت پایلوت میزبان اجرای یک پروژه تحقیقاتی بوده اند. در سال‌های اخیر روش دیگری برای آموزش تحت عنوان “محققین معین و یاوران تولید” تدوین شده‌ است که در این روش، کارشناسان پژوهشکده مستقیماً به مراکز تولید داخل استان یا خارج از استان مراجعه کرده، مشکلات آنان را رصد کرده و ضمن پیگیری، به دنبال راه حل برای آن هستند.

رئیس پژوهشکده گل و گیاهان زینتی تصریح کرد: یافته‌های فنی پژوهشکده با استفاده از جزوات ترویجی، دست‌نامه‌های فنی، دست‌نامه‌های ترویجی و سایر اقلام ترویجی که چاپ و منتشر می‌شود، در اختیار علاقمندان و جامعه هدف قرار می‌گیرد.

وی گفت: مجله اختصاصی با عنوان “گل و گیاهان زینتی” با مشارکت انجمن علمی گل و گیاهان زینتی منتشر می‌شود که مقالات علمی در حوزه گل و گیاهان زینتی را در این مجله به چاپ می‌رسانیم. همچنین در سمپوزیوم‌هایی که در نمایشگاه ایران سبز برگزار شد، مشارکت داشته و چند سمپوزیوم را با مشارکت انجمن علمی گل و گیاهان زینتی و معاونت امور باغبانی وزارت جهاد کشاورزی برگزار کردیم.

تمرکز پژوهشکده بر ایجاد تنوع و زیبایی در تولید گل منطبق با خواست بازار

وی ادامه داد: عمده فعالیت‌های پژوهشکده در حوزه گل‌های شاخه بریده و گیاهان آپارتمانی است. با توجه به اهمیت روزافزونی که برخی از گل‌های شاخه بریده داشته‌اند، در سال‌های قبل فعالیت ما به این سمت بوده است، اما اخیراً با تغییر وضعیت رخ داده، تولید گل و گیاهان آپارتمانی افزایش پیدا کرده که موجب شده است ما نیز به این بخش وارد شویم.

وی افزود: یکی از وظایفی که بر عهده پژوهشکده گذاشته شده، ایجاد تنوع در گونه‌های گل است. تفاوت ایجاد تنوع در گل و گیاهان زینتی با سایر محصولات تولیدی در سطح جهان این است که شکل و رنگ گل، صفت اصلی گل به شمار می‌آید و تولیدکنندگان و بازار تشنه ایجاد تنوع در این صفات هستند و بازار همیشه از ارائه گل با رنگ یا فرم جدید استقبال می‌کند.

بیات تصریح کرد، براساس همین نیاز به ایجاد تنوع در بازار، اقداماتی که در این پژوهشکده روی گل‌ها صورت می‌گیرد، با نگرش به درخواست بازار است. به عنوان مثال تنوع در گل داوودی به شکل تغییر رنگ و شکل گل است و در بعضی محصولات علاوه بر رنگ و شکل گل، تنوع در فرم و اندازه بوته نیز اهمیت دارد.

وی گفت: با توجه به سیاست‌های جدید موسسه علوم باغبانی، علاوه بر صفات ظاهری یاد شده، مقاومت در برابر انواع تنش‌های خشکی و شوری، انواع بیماری‌ها و آفات هم در گیاهانی که ایجاد تنوع در آنها شکل گرفته است، مورد بررسی و بهینه‌سازی قرار می‌گیرد تا محصول نهایی تولید شده، علاوه بر برخورداری از از این خصوصیات برتر و بهینه‌سازی‌شده، نسبت به انواع تنش‌های زنده و غیرزنده مقاوم باشد.

اتصال یافته‌های علمی پژوهشکده با بدنه صنعت گل

وی با رد برخی صحبت‌ها درخصوص عدم همکاری پژوهشکده با تولیدکنندگان شهرستان محلات، اظهار کرد: وظیفه پژوهشکده ایجاد دانش فنی برای افزایش تولید است. در حال حاضر دانش فنی تولید میخک عاری از ویروس و دانش فنی تولید و تکثیر گل آماریلیس وجود دارد که با بخش خصوصی در شهرستان محلات در حال همکاری هستیم.

وی ادامه داد: دانش فنی گل ژربرا، تولید آناناس و بسیاری دیگر در محلات در حال استفاده و تولید است. نکته قابل ذکر این است که شاید برخی اهمیتی برای این دانش فنی قائل نیستند ولی ما در حال حاضر با شرکت‌های خصوصی و شهرداری اصفهان با محوریت تعدادی از این تولیدات در حال همکاری هستیم.

وی افزود: از سوی پژوهشکده کم‌کاری در این مسئله اتفاق نیفتاده است، شاید نگاه‌ها و توقعات متفاوت باشد. پژوهشکده در سال‌های اخیر با توجه به کمبود منابع مالی، به خود متکی بوده و لازم است تا از منابع مالی ثابتی برای ادامه کار پژوهشکده بهره ببرد. بنابراین ضروری است که بسیاری یافته‌های حاصل از بسیاری پژوهش‌های فنی ما در اختیار بخش خصوصی قرار بگیرد زیرا بیش از ۵۰ درصد از منابع مالی ما، حاصل از فروش همین دانش فنی و نهاده‌های تولیدی فناورانه ماست.

ارتباطات بین‌المللی پژوهشکده و محصولاتی که جهانی شده‌اند

بیات با اشاره به وجود موسسات مشابه و معتبر در اکثر کشورهای تولید کننده و فعال در عرصه گل، تصریح کرد: یکی از این موسسات در کشور چین است که تفاهم‌نامه همکاری با این موسسه منعقد شده و منجر به تبادلات علمی بین دو موسسه شده است و چند پروژه مصوب با یکدیگر داریم که امیدواریم در آینده نزدیک به نتیجه برسد. در آینده، احتمال تبادل اعضای هیئت علمی نیز وجود درد تا بتوانیم از خدمات مشترک یکدیگر استفاده کنیم.

وی گفت: در کشور هند نیز چنین سابقه‌ای وجود دارد. البته مرکز تمامی این موسسه‌ها کشور هلند است که مراکز مهم آن در دانشگاه واخنینگن قرار دارد و تحقیقات بسیاری را در حوزه گل و گیاهان زینتی انجام می‌دهد. در داخل کشور نیز با بسیاری از مراکز علمی و تولیدی از قبیل دانشگاه‌های معتبر کشور مانند دانشگاه تهران و دانشگاه تربیت مدرس، شهرداری‌ها، مرکز هسته‌ای کشاورزی و جهاد دانشگاهی تفاهم‌نامه همکاری مشترک وجود دارد.

وی ادامه داد: در بحث تنوع و ایجاد ژنوتیپ‌های جدید که منجر به تولید رقم می‌شود، اولین پروژه ما مربوط به گل داوودی بوده که تقریباً از ۲۰ سال پیش آغاز شده و بعضی از ارقام تولید شده، قابلیت رقابت با محصولات خارجی را دارند. به جز داوودی حداقل ۵ محصول دیگر وجود دارد که ایجاد تنوع در آنها انجام شده است.

وی افزود: در زمینه ایجاد تنوع در گل می‌توان به گل شیپوری رنگی اشاره کرد که تنوع بسیار زیبایی در این گل ایجاد شده است. به طوری که شرکت تولیدکننده این گل در هلند با مشاهده تولیدات ما به این مسئله اذعان کرد که گونه‌های تولید شده، قابلیت رقابت با ژنوتیپ‌های سطح جهانی را دارند. در گل آماریلیس نیز موفقیت مشابهی را کسب کرده‌ایم که این تحقیقات منجر به تولید ژنوتیپ‌های پُرپَری شده است که از نظر کیفیت و اندازه، بی‌نظیر بوده و قابلیت رقابت دارند.

توجه به محصولات فناورانه پژوهشکده، گامی در جهت رونق صادرات

عضو هیئت علمی پژوهشکده گل و گیاهان زینتی تصریح کرد: در گل گلایول و سایر گل‌های پیازی مانند فریزیا نیز ایجاد تنوع صورت گرفته است که در صورت وجود سیاست مدوّن و تعریف‌شده در حوزه تولید، با ورود بخش خصوصی به این زمینه و بهره‌برداری از این تولیدات، می‌توان رقابت مناسبی در سطح جهانی ایجاد کرد. از آنجا که این محصولات از منابع ژنوتیپی اصلاح‌شده در داخل کشور بهره می‌برند، با قوانین دست و پا گیر و محدودیت‌های صادراتی مواجه نخواهند شد.

وی گفت: پژوهشکده علاوه بر فعالیت در حوزه گل‌های پیازی مانند آماریلیس، گلایول، نرگس، فریزیا و آلسترومریا، به صورت محدود در زمینه بذر گیاهان نیز فعالیت می‌کند که در حال حاضر این مطالعه در زمینه گل سیکلامن در حال انجام است. در زمینه گیاهان کم‌آب‌بر نیز در حال مطالعه بر روی چمن‌های مقاوم به خشکی و در حال جمع‌آوری و معرفی چمن‌های بومی مقاوم به خشکی در سطح کشور هستیم.

تلاش پژوهشکده جهت ترویج یافته‌های علمی برای متخصصان و ارائه زیبایی به جامعه

بیات تصریح کرد: در بازه زمانی سه ساله ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ انعقاد حدود ۱۶ عنوان قرارداد پژوهشی انتقال فناوری یا قراردادهای فروش ارقام گیاهی فناورانه با شرکت‌های مختلف شامل بخش نیمه‌دولتی یا خصوصی صورت گرفته است که منابع درآمدی را برای ما به ارمغان آورده است.

وی افزود: در سال‌های اخیر اقدام به برپایی کنگره.های ملی و بین‌المللی کردیم که در سال۱۴۰۱ پنجمین کنگره ملی و بین‌المللی گل و گیاهان زینتی با همکاری انجمن علمی گل و گیاهان زینتی و دانشگاه شیراز برگزار شد. 

وی اظهار کرد: پژوهشکده هر ساله دو نمایشگاه تخصصی گل‌های داوودی در اواخر مهرماه و گل‌های زنبق در اواخر فروردین‌ماه را برگزار می‌کند که در نمایشگاه زنبق اخیر، حدود ۱۲۰ ژنوتیپ جدید و برتر زنبق و در نمایشگاه اخیر گل‌های داوودی حدود ۸۵۰ ژنوتیپ برتر این گل به نمایش گذاشته شدند. با توجه به اینکه گل‌دهی گل‌ها در زمان‌های مختلف در طول سال انجام می‌شود، امکان برگزاری نمایشگاه با چند گل متنوع وجود ندارد.

تاریک و روشن تحقق پیش‌بینی‌ها برای صنعت گل در افق ۱۴۰۴

وی ادامه داد: طبق آخرین آمار رسمی در سال ۱۴۰۰، مساحت زیر کشت گل و گیاهان زینتی در کشور ۸ هزار و ۲۵۱ هکتار است که از این میزان، ۳ هزار و ۵۳۳ هکتار آن شامل محیط گلخانه‌ای است و ۴ هزار و ۷۱۷ هکتار به فضای باز اختصاص دارد. از این مساحت، ۲ میلیارد و ۷۸۲ میلیون گل شاخه‌بریده، ۶۳۶ میلیون گل گلدانی، ۳۷۹ میلیون بوته فصلی و نشائی و ۵۰۰ میلیون درخت و درختچه در این سال تولید شده است.

بیات افزود: تا پیش از برنامه افق ۱۴۰۴ مقرر بود که حدود ۵۰ هزار هکتار گلخانه در سطح کشور موجود باشد که با تغییر در این برنامه، مساحت پیش‌بینی‌شده به ۱۵۰ هزار هکتار رسید البته باید با دقت بیشتری به این مسئله نگاه کرد زیرا بخش زیادی از این فضای گلخانه‌ای به کشت سبزی و صیفی‌جات اختصاص دارد.

صادرات گل و مشکلاتی که آن را به گوشه رینگ رانده است

بیات گفت: در صادرات، متغیرهای بسیاری وجود دارد و هنوز نتوانسته‌ایم به ظرفیت واقعی صادرات دست پیدا کنیم. بر اساس آمار موجود در گمرک، صادرات کشور در سال ۱۳۹۹ حدود ۲۷ میلیون دلار و در سال ۱۴۰۰ بیشتر از ۱۷ میلیون دلار بوده است. 

وی اظهار کرد: بخشی از مشکلات صادرات گل به ساختار حمل و نقل باز می‌گردد که ارتباطی با صادرکننده ندارد. این مشکل درخصوص صادرات که به عراق صورت می گیرد، حاصل سیاستی است که توسط این کشور برای تامین رضایت کامیونداران عراقی اتخاذ شده است تا حمل و نقل گل در داخل کشور عراق، بر عهده آنها باشد. حمل و نقل گل از سمت تولیدکننده تا مرز عراق و تخلیه و بارگیری آن در کامیون‌های عراقی، کیفیت گل وارد شده به داخل عراق را تحت تاثیر قرار می‌دهد، اما این تنها بخشی از مشکلات صادرات است.

وی ادامه داد: یکی از نارسایی‌های صادرات این است که تولید گل از یک روند دائمی پیروی نکرده و به همین علت نمی‌توانیم در طول سال صادرات ثابت و دائمی یک محصول را داشته باشیم و به دلیل توقف مقطعی تولید یک گل، نمی‌توان انتظارات بازار صادرات آن را تامین کرد.

وی افزود: یکی از راهکارهای ساماندهی این مسئله، حمایت دولت از ایجاد مراکز تولیدی بزرگ است تا این مراکز با حمایت از واحدهای تولیدی کوچک، بستر صادرات مداوم را فراهم کنند، در غیر اینصورت، با ادامه این شرایط نباید انتظار افزایش حجم صادرات را داشته باشیم.

وی گفت: در بحث صادرات هوایی مشکلاتی وجود دارد. به طوریکه صادرات بسیاری از محصولاتی که لازم است از طریق هوایی صادر شود، به دلیل محدودیت بار یا در اولویت چندم قرار دادن محصولات صادراتی گل و گیاه، به شکل مطلوب انجام نمی‌شود. تمام این‌ها در کنار مشکلات متعدد دیگر مانند مشکلات تولید حمل و نقل و سیستم‌های ترابری و قوانین صادراتی در کشورهای مقصد، محدودیت‌هایی را در زمینه صادرات برای ما ایجاد کرده‌است.

نبود اطلاعات دقیق از صادرات گل محلات/میدان‌داری بید قرمز

بیات با بیان اینکه نمی‌توان آمار دقیقی از صادرات شهرستان محلات ارائه کرد صادرات غیر رسمی و از گمرکات مختلف، از دلایل این مسئله است، گفت: به دلیل مشخص نبودن نحوه بازگشت پول و ارزی یا ریالی بودن آن، نمی‌توان آمار دقیقی در زمینه ارزش صادرات گل شهرستان محلات ارائه کرد.

وی ادامه داد: صادرات شهرستان محلات در سه دسته بید قرمز، گیاهان آپارتمانی و رزهای گلدانی است. این سه محصول عمده ارقام صادراتی محلات را به کشورهای حاشیه خلیج فارس مانند امارات و عمان، کشورهای شمالی ایران و حوزه اوراسیا از قبیل قرقیزستان، آذربایجان، ارمنستان و کشور عراق شامل می‌شود اما بید قرمز علاوه بر این کشورها، به ژاپن، کانادا و اروپا نیز صادر می‌شود.

وی افزود: تا حدود ۱۵ تا ۲۰ سال پیش، گلخانه‌ها از یک ساختار قدیمی چوب و پلاستیک استفاده می‌کردند اما این ساختارها به تدریج تغییر پیدا کرده و به سمت گلخانه‌های امروزی حرکت کرده‌است. می‌توان ادعا کرد در حال حاضر از نظر ساختار گلخانه‌ای و گلخانه‌سازی مشکلی در سطح کشور و شهرستان محلات وجود ندارد و به همین دلیل می‌توان محصولات فناورانه تولید شده در پژوهشکده را در سطح گلخانه‌های موجود پرورش داده و تکثیر کرد.

به گزارش ایسنا، وجود پژوهشکده ملی در شهرستان محلات به عنوان پایتخت گل ایران، از حقوق اولیه این شهر به شمار می‌آید اما کافی نیست و استفاده درست از ظرفیت وجود پژوهشکده می‌تواند به توسعه این صنعت در محلات کمک بسیاری کند.

صحبت‌های فعالان عرصه گل و گیاه نشان می‌دهد، اثرات دستاوردهای پژوهشکده آنچنان که شایسته است در صنعت گل‌ محلات مشاهده نمی‌شود که بخش زیادی از این مسئله می‌تواند ناشی از مقاومت برخی تولیدکنندگان در برابر تغییر روش های سنتی کشت باشد. اینجا نقش اتحادیه‌ها و انجمن‌های مرتبط با گل پررنگ‌تر می‌شود چرا که می‌توانند کانالی برای انتقال یافته‌ها و دستاوردهای پژوهشکده در بهبود کیفیت تولید باشند.

حضور کارشناسان پژوهشکده در میان گل‌کاران یا دعوت از فعالان عرصه گل برای حضور در پژوهشکده و مشاهده دستاوردهای علمی نیز از راه‌های افزایش تعامل میان دو طرف است که دستاورد آن برای هر دو خواهد بود و یک بازی برد برد را رقم خواهد زد.
در مجموع باید تمام مسئولان محلات، گل‌کاران، پژوهشکده، اتحادیه‌ها و انجمن‌های گل دست به دست هم دهند تا به توسعه این صنعت پاک، آرامش‌بخش و مردم‌پسند که همچنان آسیب‌های ناشی از کرونا را بر پیکر خود مشاهده می‌کند، کمک کنند. بدون شک ایجاد شغل در این صنعت بسیار کم‌هزینه‌تر از سایر صنایع است و این نکته‌ جایگاه و پتانسیل برتر گل به عنوان یک صنعت پاک را نشان می‌دهد.

انتهای پیاممنبع