پژوهشگاه حوزه و دانشگاه کانون همکاری‌های علمی بین‌المللی ایران و اندونزی
پژوهشگاه حوزه و دانشگاه کانون همکاری‌های علمی بین‌المللی ایران و اندونزی

ایسنا/قم در بازدید اساتید و روسای دانشگاه‌های اندونزی از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بر گسترش بیش از پیش زمینه های همکاری بین پژوهشگاه و دانشگاه‌های اندونزی تاکید شد. به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نقل از گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی روسای برخی دانشگاه‌های کشور اندونزی در دیدار با […]ایسنا/قم در بازدید اساتید و روسای دانشگاه‌های اندونزی از پژوهشگاه حوزه و دانشگاه بر گسترش بیش از پیش زمینه های همکاری بین پژوهشگاه و دانشگاه‌های اندونزی تاکید شد.

به گزارش ایسنا، به نقل از روابط عمومی پژوهشگاه حوزه و دانشگاه به نقل از گروه همکاری‌های علمی بین‌المللی روسای برخی دانشگاه‌های کشور اندونزی در دیدار با رئیس، معاونان و روسای پژوهشکده‌های پژوهشگاه حوزه و دانشگاه، پیشرفت‌های ایران در حوزه‌های علم و فناوری را با وجود تحریم‌های ظالمانه و یکجانبه علیه این کشور بی نظیر و شگفت‌انگیز توصیف کردند و بر اهمیت الگو گرفتن کشور اندونزی از ایران در پیشبرد برنامه های علم و فناوری و توسعه آن کشور به عنوان یک کشور اسلامی تأکید کردند.

در این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین محمدباقر سعیدی روشن، رئیس پژوهشگاه ضمن اشاره به آیات قرآن کریم و روایات اهل بیت (علیهم السلام) ناظر به مناسبات دین، علم و عقل، نافع بودن علم و تمدن اسلامی را تنها محدود به جوامع مسلمانان ندانستند و سودمندی علم اسلامی برای جوامع غیرمسلمان و جوامع بشری را از ویژگی‌های برجسته علوم اسلامی برشمرد و اظهار داشت: آیا جریان‌های غالب کنونی علم، فرهنگ و تمدن در دنیا، برای بشریت علم نافع هستند یا اینکه حاصل بخشی از این علم، فرهنگ و تمدن و جاهلیت فرهنگ غربی است که نمود بارز آن در فلسطین و ظلم آشکار به کودکان و مردم غزه مشاهده می‌شود.

وی تصریح کرد: یکی از ارکان مهم رنسانس علمی در غرب، تاریخ و فرهنگ و تمدن اسلامی بود و پرسش اساسی این است که چرا جهان اسلام از شکوفایی علم، فرهنگ و تمدن اسلامی در قرون هشت و چهارده اسلامی فاصله گرفته و چگونه می‌توان آن را به نقطه اوج خود بازگرداند و تمدن نوین اسلامی میدان دار تحولات در جهان و جوامع بشری باشد.

مسئولان دانشگاه های اندونزی از پژوهشگاه درخواست داشتند تا با هدف تقویت غنای علمی و تربیت دانشجویان متخصص در رشته های فلسفه اسلامی، مدیریت اسلامی، روان درمانگری و مشاوره اسلامی و تربیت اسلامی با آن دانشگاه ها در قالب برگزاری دوره های آموزشی حضوری و مجازی، ترجمه کتب و منابع علمی به زبان اندونزیایی، اعطای فرصت‌های مطالعاتی به اساتید، محققان و دانشجویان دکتری و برگزاری نشست‌ها و وبینارهای تخصصی هفتگی و پیوسته و آموزش اساتید آن دانشگاه ها مشارکت و همکاری کنند.

گفتنی است تعاملات علمی بین‌المللی پژوهشگاه با کشور اندونزی پیش از این نیز با حضور اساتید، متخصصان و دانشجویان کشور اندونزی در پژوهشگاه در قالب فرصت‌های مطالعاتی، برگزاری دوره های آموزشی حضوری و مجازی و نشست‌های علمی تخصصی با مشارکت اعضای هیأت علمی پژوهشگاه و اندیشمندان آن کشور تحقق یافته بود.

امضای قرارداد همکاری پژوهشگاه و مرکز تربیت و ارتقاء نیروی انسانی کشور اندونزی با هدف تربیت و آموزش متخصصان در حوزه‌های دارای مزیت علمی پژوهشگاه و برگزاری اولین دوره تخصصی آموزش اصول روان درمانگری با رویکرد اسلامی برای روان شناسان و مشاوران آن کشور از جمله این همکاری‌ها بوده است.

هیأت اندونزیایی متشکل از روسای دانشگاه الاحیا کونیگان جاکارتا، دانشکده شریعت جاوه مرکزی، دانشگاه شیخ نورجاتی سیربون، دانشکده فلسفه و تمدن دانشگاه پارامدینا و برخی اساتید رشته های فلسفه، مدیریت و علوم تربیتی و روسای دانشکده‌های مرتبط اندونزیایی بود.

انتهای پیام