کد خبر : 46260
تاریخ انتشار : سه شنبه ۳۱ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۴:۱۵

گفت‌وگوی روسای هواشناسی ایران و ترکیه درباره گردوخاک غرب آسیا

گفت‌وگوی روسای هواشناسی ایران و ترکیه درباره گردوخاک غرب آسیا

رئیس سازمان هواشناسی کشور در حاشیه اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی در سوئیس با «ولکان میوتلو جاشکون»، رییس خدمات هواشناسی ترکیه درباره گردوخاک غرب آسیا گفت‌وگو کرد. به گزارش ایسنا، دکتر «سحر تاج‌بخش» پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در این دیدار با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری هواشناسی ایران و ترکیه برای تاسیس مرکز منطقه‌ای

رئیس سازمان هواشناسی کشور در حاشیه اجلاس شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی در سوئیس با «ولکان میوتلو جاشکون»، رییس خدمات هواشناسی ترکیه درباره گردوخاک غرب آسیا گفت‌وگو کرد.

به گزارش ایسنا، دکتر «سحر تاج‌بخش» پیش از ظهر امروز (سه‌شنبه) در این دیدار با اشاره به تفاهم‌نامه همکاری هواشناسی ایران و ترکیه برای تاسیس مرکز منطقه‌ای هشدار توفان شن و گرد و خاک سازمان جهانی هواشناسی در غرب آسیا بر ضرورت افزایش همکاری های دو طرف تاکید کرد.

این تفاهم‌نامه اسفند سال گذشته با هدف هماهنگ‌سازی دیدبانی‌ و نمونه‌سازی پیش‌بینی تحقیقاتی توفان شن و گردوخاک منعقد شده است.

چند سالی است که فراوانی وقوع و دامنه تاثیرگذاری پدیده های خاکدار در غرب آسیا، بخش وسیعی از خاک سرزمینی‌های ایران و ترکیه را درگیر کرده است.  

بنابر این گزارش، دامنه گسترش این پدیده‌ها که عمدتا از چشمه‌های تولید گردوخاک فعال در کشورهای عراق، سوریه، عربستان، کویت و اردن به ایران و ترکیه منتقل می‌شود به حدی گسترش یافته که توده‌های گردوخاک گاهی به دریای مازندران و محدوده وسیعی از کشور ترکیه نفوذ می‌کند.

انتهای پیام

برچسب ها :

ناموجود