گودرزی: نقش مثبت وزارت صمت در کاهش تلفات چیست؟
گودرزی: نقش مثبت وزارت صمت در کاهش تلفات چیست؟

نماینده دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس آمار موجود، در سال ۱۷ هزار کشته و ۳۱۷ هزار مصدوم در تصادفات داریم؛ در این شرایط این سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح است که نقش مثبت وزارت صمت در کاهش تلفات چیست؟ به گزارش ایسنا، حسین گودرزی در جلسه علنی […]نماینده دورود و ازنا در مجلس شورای اسلامی گفت: بر اساس آمار موجود، در سال ۱۷ هزار کشته و ۳۱۷ هزار مصدوم در تصادفات داریم؛ در این شرایط این سوال از وزیر صنعت، معدن و تجارت مطرح است که نقش مثبت وزارت صمت در کاهش تلفات چیست؟

به گزارش ایسنا، حسین گودرزی در جلسه علنی امروز (سه‌شنبه) مجلس در سوال از وزیر صمت مبنی بر اینکه «برابر گزارش رئیس پلیس راهور کشور در تصادف زنجیره ای اخیر شهرستان بهبهان، ایربگ هیچ کدام از ۵۹ خوردو تصادفی باز نشده است، در این رابطه چه برخوردی با خودروسازان انجام گرفته است؟ آیا اراده ای برای برخورد با سازندگان ارابه های مرگ در وزارت صنعت وجود دارد؟‌ آیا استانداردها در ساخت ایربگ رعایت شده است؟» گفت: طبیعی است مشکلات در حوزه خودرو مربوط به دوران وزارت فاطمی امین نیست و دراز مدت است. عوامل مختلفی از جمله راه، عامل انسانی، محیط و کیفیت خودرو در زمینه مشکلات در حوزه خودرو  دخیل هستند و ما بر موضوع کیفیت خودرو در حوره وزارت صمت تمرکز داریم.

این عضو کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: در ۱۰ سال اخیر نسبت تصادفات تقریباً تفاوت معناداری ندارد و نه تنها تعداد متوفیان تصادفات کم نشده بلکه در سال ۱۴۰۰، این آمار ۹ درصد افزایش یافته است. بر اساس آمار موجود در سال ۱۷ هزار کشته و ۳۱۷ هزار مصدوم در تصادفات داریم. این سوال از وزیر صمت مطرح است که نقش مثبت وزارت صمت در کاهش تلفات چیست؟

نماینده مردم دورود و ازنا در مجلس با مقایسه میزان تلفات ایران در زمینه تصادفات جاده‌ای با سایر کشورها گفت: تعداد تلفات ما ۲ برابر قاره اروپا، ۵ برابر آلمان، ۵ برابر ژاپن و ۱۰ برابر نروژ است که قابل توجیه نیست. همچنین بر اساس گزارش سازمان بهداشت جهانی در ایران ۷ درصد تولید ناخالص ملی معادل با ۲۶ میلیارد ریال یعنی حدود ۶۵ درصد درآمدهای نفتی هزینه تلفات جاده‌ای است که این میزان بیش از ۲ برابر میانگین جهانی است.

ادامه دارد….منبع