یادداشت| نقش جریان اصلاحات در سیاسی کردن مسئله کرونا و واکسن
یادداشت| نقش جریان اصلاحات در سیاسی کردن مسئله کرونا و واکسن

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، علی شعبانی کارشناس مسائل سیاسی طی یادداشتی به اظهارات اخیر عباس عبدی درباره سیاسی شدن مسئله کرونا و واکسن در کشور پرداخته است که متن آن را در ادامه می‌خوانید:   آقای عباس عبدی از نویسندگان جریان اصلاح طلب (که از حامیان و بانیان وضع نابسامان اقتصاد و کرونا […]

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، علی شعبانی کارشناس مسائل سیاسی طی یادداشتی به اظهارات اخیر عباس عبدی درباره سیاسی شدن مسئله کرونا و واکسن در کشور پرداخته است که متن آن را در ادامه می‌خوانید:

 

آقای عباس عبدی از نویسندگان جریان اصلاح طلب (که از حامیان و بانیان وضع نابسامان اقتصاد و کرونا هستند) در یادداشت مفصلی که در روزنامه اعتماد روز دوشنبه 8 شهریور منتشر شد، به روایت نگاری (بخوانید روایت سازی) از موضوع واکسن در ایران از ابتدا  تا کنون پرداخته است.

این یادداشت اگر چه با ادعای تقبیح سیاسی‌کاری در حوزه واکسن نگاشته شده اما دقیقا با نگرشی سیاسی، جانبدارانه و کاملا جناحی (اصلاح طلبی) به تحریر درآمده‌است. البته انتظار می‌رفت جایی که سخن از روایت یا وقایع نگاری است، کمال بی طرفی در آن رعایت شود و حداقل ایشان که سیاسی کاری را در این باره مذمت نموده، خود دچار سیاسی کاری نمی‌شد.

در ابتدای یادداشت مزبور ادعا شده که:

1- واکسن در ایران موضوع سیاسی شده است

2- همه چیز در این کشور سیاسی است

ریشه سیاسی شدن موضوعات عبارت است از:شکاف میان مردم و قدرت، فقدان رسانه آزاد و رسمی، قطبی شدن جامعه ، میل حکومت به تبلیغاتی کردن همه چیز

در پاسخ باید گفت اینکه همه اجزای یک جامعه سیاسی شوند نشان از ارتقای سطح فرهنگ جامعه است و نباید از آن نگران شد. مگر گروه، حزب و یا جناح خاصی فقط می توانند سیاسی باشند و مگر ما بهتر از مردم می فهمیم که فقط ما باید از سیاست سر درآوریم و بقیه مردم پیرو ما باشند؟

به نظر می رسد این توهین به شأن و جایگاه مردم است که سیاسی شدن همه ابعاد  زندگی و سلوک آنها را ضد ارزش تلقی کنیم و خودمان را میدان‌دار جهان سیاست بدانیم‌.

اساسا مشکل اصلی بر خلاف آنچه شما گفته‌اید در موضوع واکسن، سیاسی شدن آن نیست بلکه موضوع نگاه باندی و جناحی به موضوع کرونا و واکسن است و گرنه اگر همانگونه که شهید والامقام آیت‌الله مدرس حدود 90 سال قبل گفت که «سیاست ما عین دیانت ماست» و امام راحل نیز بر این گفته تأکید نمود که «اگر سیاست‌ورزی بر مبنای دین استوار شود هیچ اشکالی ندارد که همه جامعه سیاستمدار بوده و سیاست‌ورزی کنند‌.»

از سوی دیگر در موضوع مهمی مثل واکسن که جان مردم و به عبارتی پای امنیت کشور در میان است، در هر کشوری باید در سطح رهبران و سیاستمداران تصمیم گیری شود چرا که هرگونه خطایی هم جان انسانها و هم امنیت ملی را تهدید می کند.

مرز هر کشوری را نباید تنها در مرزهای جغرافیایی محدود کرد بلکه مرزهای فرهنگی، اجتماعی و امنیتی و حتی بیولوژیکی را باید مورد توجه قرار داد و از آنها مراقبت و محافظت نمود.

اینکه بسیاری از  کشورها -بخصوص غربی ها- قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای ورود شهروندان سایر کشورها در دوران اپیدمی کرونا وضع کرده‌اند، آیا یک تصمیم سیاسی و ناظر به تامین امنیت عمومی نیست؟ آیا این تصمیم را پزشکان آن کشورها گرفته‌اند یا حاکمان و سیاستمداران؟

اصولا اگر موضوع کرونا و واکسن سیاسی نیست چرا شما (به عنوان یک کنش‌گر فعال در عالم سیاست) در این یک سال گذشته یادداشت‌های متعددی در این زمینه نوشته و منتشر نموده‌اید؟ چرا نگذاشتید تا پزشکان و متخصصان در این زمینه اظهار نظر کنند و اساسا تنظیم این یادداشت اخیرتان و تیتر اول روزنامه شدن آن نقض غرضی است که در یادداشت به دنبال آن هستید.

اما در مورد عوامل سیاسی شدن همه چیز به دلایلی اشاره نموده‌اید که از اساس می توان خلاف آن را برای سیاسی شدن جامعه منظور کرد. به عبارتی برخلاف ادعای شما اگر مردم با حاکمیت شکاف کمتری داشته باشند و خود را شریک در اداره امور بدانند، به سیاست‌ورزی نزدیکتر می‌شوند و نه چون شکاف با قدرت دارند سیاسی شده‌اند‌. آیا در زمان رژیم منحوس پهلوی که شکاف بین حاکمیت و مردم در اوج بود‌، عموم مردم سیاسی بودند و اظهار نظر می‌کردند‌؟

دلیل دومی که برای سیاسی شدن همه ذکر کرده‌اید، فقدان رسانه آزاد است‌؛ واقعا جای تعجب دارد که مگر می‌شود مردم دسترسی آزاد به اطلاعات و رسانه نداشته باشند و اینقدر سهم مشارکت سیاسی آنها بالا باشد‌؟ مثلا خود شما از جمله افرادی هستید که از موضوع واکسن گرفته تا هر موضوع علمی و اقتصادی و فنی و اجتماعی دیگر را آزادانه در رسانه و فضای مجازی مطرح می کنید و البته از آزادی پس از بیان هم الحمدلله برخوردار هستید.

بخش دوم گزارش آقای عبدی قضاوت درباره بایدها و نبایدها در مورد کنترل بیماری کرونا می باشد که باز با استدلالی که در جمله پایانی مقاله خود آورده‌اند (که باید کار را به کمیته کارشناسی می سپردند) در تعارض کامل است.

اگر باید کار به متخصصین امر سپرده شود، چرا شما در مورد قرنطینه‌، خرید و یا ممنوعیت خرید فلان واکسن و … اظهار نظر کرده و می‌کنید؟ اما به هر حال برای اینکه پاسخ در مورد برخی موارد اعلامی در یادداشت شما اجتناب ناپذیر است ، چند نکته را متذکر می شوم:

اولا: در حالی که به اعتراف تمامی متخصصان بیشترین رعایت‌ها در زمینه پروتکل های بهداشتی از سوی مراجع‌، مصادر و کانونهای دینی و مذهبی صورت گرفته‌است اما شما با بی انصافی به دو مصداقی که از سوی متدینین نیز رد شد (کلیپ لیس زدن ضریح و …) اشاره کرده‌اید در حالی که خود می‌دانید با وجود برگزاری اکثر تجمعات و همایش‌ها و دایر بودن پاساژ‌ها، نمازهای جمعه و جماعت، هیئات مذهبی تعطیل شدند و حضور در زیارتگاه‌ها با محدودیت مواجه شد. شما همه اینها را نادیده گرفته و حمله چهار نفر برای ورود به یکی از زیارتگاه ها را برجسته و تلاش کرده‌اید از این دکمه برای تحلیل غلط خود کت بدوزید.

طعنه های شما به مذهب و نقش منفی آن در کرونا در یادداشت قابل توجه است. (مواردی که در یادداشت اشاره شده: لیس زدن ضریح – آوردن این عبارت که برخی تصور می کردند که ویروس به اماکن مذهبی نمی رود – بیان این جمله که تنیده شدن دین و دولت عامل قطبی شدن نگرشها به دین شده است – تمسخر طب سنتی و یا اشاره کذب به تأخیر در حلیت الکل برای ضد عفونی کردن دستها).

پاسخ به طعنه ها علیه دین و دینداران را با ذکر چند نکته کوتاه بیان می‌کنم.

اولا در رأس کشور اسلامی‌، ولایت فقیه است که از ابتدای کرونا بیشترین تأکیدات را در حل مشکل، تهیه و یا تولید واکسن، بسیج ارتش و سپاه برای یاری به دولت و مردم در مقابله با بیماری کرونا، توصیه مکرر به مردم برای رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی  و حتی رسیدگی معیشتی به آسیب دیدگان از کرونا داشتند.

ثانیا تنیده شدن دین و دولت اگر اتفاق بیفتد که در هشت سال دولت مورد حمایت شما کمتر چنین شد، مردم طعم حکومت نبوی و عدالت علوی را خواهند چشید و رایحه‌ای از دولت موعود مهدوی را حس خواهند کرد و اساسا دین برای زندگی مادی و معنوی انسانها قرار داده شده که متأسفانه با عبارتی که بکار برده اید، گویا به حکومت دین (که وعده خداوند متعال به انبیا و اولیا می باشد و انشاءالله بزودی وجه کامل آن با ظهور حضرت حجت سلام الله علیه تحقق خواهد یافت) اعتقادی ندارید.

ثالثا همانگونه که در سطور بالا اشاره شد، در این دو سال چه در همکاری با متولیان بهداشت و درمان، چه در رعایت ضوابط بهداشتی و چه در کمکهای مؤمنانه به آسیب دیدگان از کرونا، مردم متدین ایران اسلامی سرآمد بوده اند. در مورد حلیت الکل هم فتوای مراجع عظام تقلید عموما بر پاک بودن آن است و شما اگر قصد سیاسی‌کاری نداشتید می توانستید با مراجعه به سوابق این فتاوا از این طعنه زدن هم پرهیز کنید اما لذت تمسخر و استهزاء دینداران نگذاشته است قلم بر حق بچرخانید و تقوا پیشه کنید.

بخش دیگر این یادداشت، مبتذل و سخیف کردن مسائل و موضوعات است. این ابتذال در بسیاری مواقع خود را بصورت دوقطبی های کاذب یا تحریف واقعیت ها نمایان می‌کند. جا زدن موضع رهبری به عنوان یک تصمیم سیاسی صرف و “بی ربط به مسئله سلامت مردم” یک نمونه از این تحریف گری‌هاست.

دوقطبی واکسن داخلی و خارجی نمونه دیگری است. خوب است نگارنده و دوستانش به این سوال فکر کنند که چه جریانی دست اندرکار اینگونه تحریف ها و دوقطبی ها در کشور است؟ خود می کشند و خود گریه می کنند!

آقای عبدی در این مطلب می کوشد موضع رهبری در باره ممنوعیت واردات واکسن از مبدا آمریکا و انگلیس را یک موضع صرفاً سیاسی و بی ربط به سلامت مردم جلوه دهد و در واقع محتوا و پیام ایشان را تحریف کند. حال آنکه موضع رهبری کاملاً در راستای تامین سلامت مردم بوده و نه تنها قابل دفاع که باعث افتخار است.

نکته محوری ماجرا نیز به این موضوع کلیدی برمی‌گردد که کدام عاقلی به دشمن درجه یک و جنایتکار و بی اخلاق خود اعتماد می کند؟ آن هم در موضوع مهمی که با سلامت همه مردم کشور مرتبط است.

مسئله آنجاست که آقای عبدی و همفکرانش اساساً علاقه ای ندارند آمریکا و واقعیت آن را ببینند و بازگو کنند. گویا بزک آمریکا به انحای مختلف و تطهیر آن در افکار عمومی، کسب و کار برخی آقایان شده است به قول یکی از دوستان اهل اندیشه، ژاپن وقتی فهمید که واکسن آمریکایی منجر به کشته شدن چند نفر شده، هم تزریق و هم واردات آن را متوقف کرد و سوال اینجاست اگر قبل از تزریق این موضوع را می‌دانست‌، آیا از ابتدا اجازه واردات به این واکسن را می‌داد؟ و حالا که جمهوری اسلامی با درایت رهبر حکیم خود قبل از اینکه تلفاتی رخ بدهد، جلوی این واردات واکسن آمریکایی را گرفته مایه افتخار و مباهات است. البته در این باره ادله فراوانی وجود دارد به به برخی از آنها به شرح زیر اشاره می‌شود:

بر اساس گزارشی که از وال‌استریت ژورنال منتشر شده انگلیس از تولیدات خود تا کنون صادراتی نداشته و آمریکا در بین تولید کنندگان واکسن، کمترین صادرات را حتی به دوستان خود داشته بطوری که مورد اعتراض مقامات چند کشور از جمله کانادا نیز قرار گرفت. بنابر این وقتی به درستی پیش بینی می شد که واکسنی به ما نخواهند داد چرا جان مردم را با انتظار بیهوده به واکسن  آمریکا و انگلیس گره بزنیم.

ممنوعیت واردات از واکسن آمریکایی سیاسی نیست چرا که نباید به دشمنانی که به ما اجازه واردات دارو حتی برای بیماری‌های خاص نمی‌دادند‌، برای صدور واکسن با خوش خیالی اعتماد کرده و امیدوار می‌بودیم. البته این عدم خوش‌بینی و اعتماد نیز کاملا جنبه بهداشتی و درمانی دارد. (اگر چه از جانب دشمن ، موضوع به مقاصد کثیف آنها در زمینه سیاسی آلوده است.) 

نکته دیگر مشخصات و تکنولوژی ساخت واکسن آمریکایی بر پایه ژنتیک است که حتی مورد اعتماد قشر عظیمی از مردم آمریکا قرار نگرفته است و گزارشات مستند در این زمینه حکایت از عدم استقبال از این واکسن در آمریکا دارد.  

رسوایی جدید در واکسن‌های ارسالی به ژاپن را هم به این مطالب اضافه نمایید تا تردیدی باقی نماند که اساسا ممنوعیت واکسن از آمریکا و انگلیس جنبه سیاسی ندارد و این آقای عبدی است که همه چیز را از پنجره سیاسی می نگرد که اگر غیر از این بود باید لااقل به تحسین اقدام نظام در ممنوعیت  مزبور برای حفظ جان مردم می‌پرداخت.

موضوع دیگر در یادداشت آقای عبدی این است که ممنوعیت واکسن  آمریکایی و انگلیسی موجب شد تا کلا واردات هر نوع واکسن  از آن برداشت شود که در پاسخ به  ایشان باید گفت لا اقل یکبار به متن سخنان رهبر معظم انقلاب در نوزدهم دی ماه سال 99 مراجعه می‌کردید تا ببینید که رهبر انقلاب بعد از اعلام ممنوعیت واردات واکسن از آن دو کشور متخاصم بلافاصله فرمودند که واردات از سایر کشورها هیچ اشکالی ندارد .

اشتباه دیگر آقای عبدی این است که می‌گوید ما باید درخواست واکسن از آمریکا می کردیم که اگر نمی‌دادند‌، مردم به تحریم ها حساس می‌شدند و اگر می‌دادند‌، آمریکایی ها برتری اخلاقی پیدا می کردند.

عجیب است که بر اساس سناریوی آقای عبدی در هر دو صورت این آمریکاست که باید برنده ماجرا باشد و در این سناریو جایگاهی برای مردم قائل نیست که اگر معطل آمریکا شدیم و واکسن ندادند، جان مردم عزیز ایران چه می‌شود‌‌‌؟ این ادعای آقای عبدی شبیه ادعای آقای روحانی است که بعد از برجام و حل نشدن مشکل تحریم و … نهایتا گفت که ما آمریکا را در بد قولی و بد عهدی بازنده کردیم.

آقای عبدی باید بداند که اتفاقا میدان درمان و بهداشت میدانی نیست که با جان مردم بازی کنیم و دغدغه آن را داشته باشیم که آیا برنده می‌شویم و یا بازنده و از سوی دیگر مگر واردات واکسن به ایران از سایر کشورها (مثلا کره که اموال ما را بلوکه کرده ) به مفهوم تأیید سیاسی و اخلاقی آن کشور است‌؟ چرا با نگاه کاملا جناحی‌تان به دنبال بازی با سلامت مردم هستید؟

اما در مورد آزمون اخلاق آمریکایی ها به آقای عبدی باید یادآور شد که آنها قبلا در ماجرای واکسن تیفوس در سال 1322 که علی رغم خرید یک میلیون دوز واکسن تنها پانزده هزار دوز ارسال کردند و در ماجراهای متعدد دیگر دنائت خود را به اثبات رسانده‌‌اند و آزموده را آزمودن خطاست و این خطایی است که شما آن را به مردم و دولت تجویز می‌کنید. مشروح خیانت های آمریکایی‌ها در زمینه واکسن و … را در طول چند دهه اخیر در لینک زیر ببینید: 

https://www.tasnimnews.com/fa/news/1399/10/22/2430813/4.

در موضوع سپردن کار کرونا به کارشناسان به آقای عبدی باید یاد آور شد که تشکیل ستاد ملی کرونا و واگذاری تمام تصمیمات به این ستاد و تأکیدات مکرر رهبر معظم انقلاب مبنی بر تبعیت از وزارت بهداشت و ستاد کرونا به همه اقشار و نهادها، آنقدر روشن است که نیازی به واگویه شما ندارد و نظام این را در عمل مورد توجه قرار داده است.

نقش جریان اصلاحات در سیاسی کردن کرونا

جریان اصلاح طلب و تندروهای این جریان از ابتدای شیوع ویروس کرونا در بهمن و اسفند موضوع کرونا را سیاسی کردند و تلاش کردند مسئله را از یک مسئله تخصصی که پای سلامت مردم در آن در میان بود به یک مسئله سیاسی تقلیل دهند و با با سوء استفاده از حساسیت‌های اجتماعی مردم در زمینه سلامت و جان خود با نظام تسویه حساب سیاسی کرده و برای ارضا قدرت‌طلبی خود از نظام امتیاز بگیرند.

چه کسی و چه جریانی نظام را به دروغ متهم کرد که به علت عدم ریزش حضور مردم در راهپیمایی 22 بهمن تعمدا شیوع ویروس کرونا را در ایران رامخفی کرد؟

چه جریانی تلاش کرد تا با استفاده ابزاری از سلامت مردم موضوع کرونا و ایجاد وحشت عمومی از آن را محملی برای انتقام‌گیری از نظام برای رد صلاحیت‌های نامزدهای بی صلاحیت و ناکارآمد خود که امتحان خود را در مجلس دهم پس داده و از چشم مردم افتاده بودند، بکند؟

چه جریانی برای تحت فشار قرار دادن نظام و کینه‌ورزی به نظام مظلوم و مقتدری که بیش از هر زمان دیگر در دوران کرونا احتیاج به آرامش روانی داشت، کرونا را بهانه‌ای قرار دادند تا مردم را نسبت به حضور در پای صندوق‌های رأی در انتخابات مجلس شورای اسلامی بترسانند وتا با اهرم کاهش مشارکت در مقابل نظام عرض اندام کنند؟

چه جریانی و چه افرادی نظام را به دروغ متهم ساختند که عامدانه آمار تلفات ناشی از شیوع بیماری کرونا را پنهان می‌کند در حالی که سازمان بهداشت جهانی عملکرد مسئولان جمهوری اسلامی را در این زمینه تأیید می‌کرد؟

چه کسانی و چه جریانی تلاش کردند در دوران کرونا به دوقطبی دین و علم دامن بزنند و اعمال و رفتار طرفداران اسلام آمریکایی و شیعه لندنی را به پای طرفداران اسلام ناب محمدی بنویسند که در عمل بیشترین رعایت ها و برجسته‌ترین خدمات اجتماعی و جهادی را به دولت و مردم در مواجهه با این بیماری در کارنامه خود ثبت و ضبط کرده‌اند؟

چرا در این روایت‌نگاری تحریف‌گونه شما عملکرد سیاسی سازمان نظام پزشکی و خصوصا رئیس آن و بیانیه نویسان سیاسی آن مورد نقد قرار نگرفته است؟ در حالی که از این سازمان بیش از هر تشکل و نهاد دیگری انتظار می‌رود که حداقل به دلیل قسمی که یاد کرده‌اند سلامت مردم را در گروگان مطامع سیاسی خود قرار ندهند و بر خلاف بدنه اصلی و متن این سازمان متشکل از پزشکان عزیز و خدوم میهن اسلامی که جان و سلامت خویش را در میدان مقابله با کرونا و خدمت به مردم به صحنه آورده‌اند و دغدغه‌ای جز نجات جان بیماران ندارند، دغدغه سیاسی‌کاری و جناح بازی نداشته باشند؟

آقای عبدی! شما و دوستان شما بیش از هر فرد و جریانی متهم به سیاسی کاری در دوران کرونا هستید، آن هم در برهه‌ای از تاریخ این ملت که مردم بیش از هر زمان دیگری نیاز به آرامش روحی و روانی داشت و شما با سیاسی‌کاری این آرامش روحی و روانی را از مردم گرفته‌اید و مطلب اخیرتان برگ دیگری از این کارنامه‌‌سیاهی است که به آفت و ویروس سیاسی‌کاری و قدرت‌طلبی و لجاجت با نظام مظلوم ومقتدر دچار شده است. لطفا واکسن بزنید.

انتهای پیام/