یوناما: پول‌های ارسالی به کابل در دسترس طالبان و یا بانک مرکزی قرار نمی‌گیرد
یوناما: پول‌های ارسالی به کابل در دسترس طالبان و یا بانک مرکزی قرار نمی‌گیرد

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با انتشار توئیتی تصریح کرد پول‌هایی نقدی که به طور منظم توسط این سازمان به افغانستان منتقل می‌شود، در اختیار دولت موقت طالبان و یا بانک مرکزی افغانستان قرار نمی‌گیرد. یوناما با اعلام اینکه سازمان ملل طی یک سال گذشته بیش از […]

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، هیئت معاونت سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با انتشار توئیتی تصریح کرد پول‌هایی نقدی که به طور منظم توسط این سازمان به افغانستان منتقل می‌شود، در اختیار دولت موقت طالبان و یا بانک مرکزی افغانستان قرار نمی‌گیرد.

یوناما با اعلام اینکه سازمان ملل طی یک سال گذشته بیش از یک میلیارد دلار پول نقد به افغانستان وارد کرده است، افزود این پول‌ها برای ارائه کمک‌های بشردوستانه نجات‌بخش به میلیون‌ها افغان است که به شدت نیازمند کمک هستند.

روز گذشته بانک مرکزی افغانستان اعلام کرد در ادامه کمک‌های بشردوستانه جامعه جهانی به افغانستان، یک محموله نقدی 40 میلیون دلاری دیگر به کابل رسیده و به یکی از بانک‌های تجاری افغانستان تحویل داده شده است.

براساس آمار بانک مرکزی، در مجموع میزان کمک‌های نقدی جامعه جهانی پس از تسلط طالبان بر افغانستان به بیش از یک میلیارد و 273 میلیون دلار افزایش یافته است.

گفتنی است پس از به قدرت رسیدن طالبان، دارایی‌های خارجی افغانستان بلوکه و دسترسی این کشور به بانک‌های بین‌المللی مسدود شد که این محدودیت اقتصاد افغانستان را با فروپاشی روبرو کرده است.

کارشناسان حقوق بشر سازمان ملل با سهیم دانستن آمریکا در بحران اقتصادی افغانستان، خواستار آزادسازی دارایی‌های توقیف شده این کشور هستند تا امکان ارائه بلامانع کمک‌های بشردوستانه برای تأمین نیازهای اساسی مردم افغانستان فراهم شود.

انتهای پیام/.