ووجیچ:‌ صربستان به ناتو ملحق نمی‌شودرئیس جمهوری صربستان در نشست خبری با رئیس جمهوری چک گفت، کشورش به دلایل لجستیکی و مشخص به ناتو ملحق نمی‌شود.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری تاس، الکساندر ووجیچ، رئیس جمهوری صربستان در این نشست با “میلوش زمان” همتای خود از جمهوری چک گفت:‌ ما به دلایل روشن به ائتلاف نظامی ناتو ملحق نمی‌شویم. می‌دانید که ۲۴ سال قبل، ۱۹ کشور عضو ناتو، صربستان را بمباران کردند. خاطرات آن دوران هنوز بسیار زنده و پویا هستند. حدود ۲۵۰۰ تن از جمله ۸۲ کودک کشته شدند. تنها چیزی که ما می‌خواهیم این است که خودمان باشیم، چیزی که متعلق به ما نیست را نپذیریم و به کسی هم آسیب نرسانیم.

در ۲۴ مارس ۱۹۹۹ ناتو عملیات نظامی علیه یوگسلاوی سابق انجام داد. رهبری ناتو مدعی بود که برای جلوگیری از نسل کشی جمعیت آلبانیایی‌های کوزوو این بمباران انجام شده است. ناتو اعلام کرد که در این عملیات ۷۸ روزه جنگنده‌های آن ۳۸ هزار سورتی پرواز داشتند و ۱۰ هزار حمله انجام دادند.

بر اساس آمار دولت صربستان، بمباران باعث کشته شدن ۳۵۰۰ تا ۴۰۰۰ تن و زخمی شدن ۱۰ هزار تن دیگر شد که دو سوم این آمار مربوط به غیرنظامیان بود. همچنین خسارات به مناطق شهری و دولتی نیز در مجموع ۱۰۰ میلیارد دلار برآورد شد.

بر اساس اعلام کارشناسان صرب، ناتو ۱۵ تن اورانیوم ضعیف شده را ظرف سه ماه بر سر شهروندان صرب انداخت. پس از آن صربستان به نخستین کشور در اروپا تبدیل شد که تعداد مبتلایان به سرطان در آن رشد داشت. حدود ۳۰ هزار مورد جدید سرطان نیز در ۱۰ ساله نخست پس از این بمباران ثبت شد و میزان مرگ و میر از ۱۰ هزار مورد به ۱۸ هزار نفر رسید.

رئیس جمهوری صربستان در ادامه صحبت‌هایش گفت، بلگراد به اوکراین سلاح نمی‌دهد و برنامه‌ای هم ندارد که در آینده چنین کاری کند.

وی افزود: صنعت ویژه صربستان سرمایه گذاری جدیدی خواهد داشت و تغییرات شگرفی هم دارد تا پولسازی کند و سلاح بفروشد اما این سلاح به اوکراین و روسیه فروخته نخواهد شد و در جاهای دیگر این فروش صورت می‌گیرد.

میلوش زمان نیز گفت که امتناع صربستان از پیوستن به تحریم‌های غرب علیه مسکو به نفعش است.

وی افزود: البته می‌دانم که موضع صربستان چیست و بی طرفی آن را می‌فهمم. موضع بی طرفی صربستان در بی اعتنایی و بی توجهی به تحریم روسیه، به نوعی به نفع بلگراد است تا اگر زمانی لازم شود، به عنوان میانجی گر اقدام کند چون یک میانجی‌گر نمی‌تواند در عمل طرف هیچکس را بگیرد.

رئیس جمهوری صربستان اخیرا گفته بود که حمله روسیه به اوکراین باعث اعمال فشار زیادی از سوی غرب به صربستان شده است.

ووجیچ بارها گفته که پیوستن صربستان به تحریم‌ها علیه روسیه، هیچ نتیجه‌ای در پی ندارد.

وی در مصاحبه‌ای خبری در نوامبر ۲۰۲۲ گفته بود که بلگراد تنها زمانی روسیه را تحریم می‌کند که “شمشیر داموکلس” بر بالای سرش باشد!

پس از آغاز حمله روسیه به اوکراین در ۲۴ فوریه ۲۰۲۲، ووجیچ در سخنرانی برای مردم صربستان و در پی نشست شورای امنیت، اعلام کرد که کشورش از یکپارچگی سرزمینی اوکراین حمایت می‌کند اما علیه روسیه تحریمی از سوی بلگراد اعمال نخواهد شد.

رئیس جمهوری صربستان همچنین گفته بود که کشورش به صورت موقت رزمایش‌های مربوط به ارتش و پلیس را با تمامی شرکای خارجی متوقف می‌کند.

وی همچنین اعلام کرد که صربستان، روسیه و اوکراین را کشورهای برادر می‌داند، از آنچه در شرق اروپا اتفاق می افتد متاسف است و آماده است تا کمک‌های بشردوستان به کی‌یف ارائه دهد.

انتهای پیاممنبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا