نامه اعتراضی ایران به آژانس/سند جامع سازمان نمایشی نیسترییس سازمان انرژی اتمی گفت: امروز دیگر قطار (هسته ای) ایران در حرکت است.

به گزارش ایسنا، محمد اسلامی جمعه شب در برنامه صف اول، ضمن تبریک ایام دهه فجر و میلاد علی (ع) با تشریح پیشرفت و توسعه انرژی هسته ای نسبت به قبل از انقلاب گفت: ظرفیتی که در بخش هسته ای ایجاد شده ابتدا در دانشگاه تهران و راکتور ۵ مگاواتی بوده است. در سال۱۳۴۶ که کار ساخت این راکتور آغاز شد، کشور دنبال احداث نیروگاه ها برای ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای بود و تعدادی قرارداد هم منعقد اما با پیروزی انقلاب این قراردادها متوقف شد. بعد از انقلاب کار ساخت یک راکتور تحقیقاتی هم به دلیل تامین نشدن سوخت متوقف شد.

وی ادامه داد: زمانی که نوبت نصب تجهیزات این راکتور فرا رسید، نیروهای ایرانی را بیرون کردند و اجازه ندادند انتقال دانش برای ماهیت فناوری راکتور صورت گیرد و نیروهای انسانی آن زمان در خاطراتشان اینها را گفتند؛ یعنی در این حد مصمم بودند که هیچ فناوری به ایران منتقل نشود اما ما این راه سخت پر مزاحمت و با تخریب های بسیار را طی کردیم.

اسلامی با بیان اینکه همه سرفصل های انرژی اتمی به تنهایی توسط یک کشور انجام نمی شود و این زنجیره بین کشورها و شرکت ها تقسیم شده است گفت: ولی ما با همکاری و درون زایی و همت نسل جوان در سازمان انرژی اتمی تا به امروز از استخراج و اکتشاف معدن گرفته تا رسیدن به کیک زرد و ساخت سوخت برای نیروگاهها را توسط نیروی ایرانی ساختیم. البته عناصری خرید شده است اما امروز ظرفیت کشور به گونه ای است که همه این فرایندها را پوشش می دهد و این کلیدی ترین و راهبردی ترین برش از فناوری هسته ای ایران است که ایران به لطف الهی به آن رسیده است و عصبانیت آنها از همین موضوع است و این از برکات انقلاب وبه ویژه خون شهیدان هسته ای است.

وی ادامه داد: ما امروز خودمان را در یک تراز برتر آوردیم و کل فرایند از دانش فنی و تجهیزات تا فوت کوزه گری اش را با تجارب و ظرفیت هایی که ایجاد شده، به دست آوردیم و اینها یک ظرفیت قدرت ساز است. امروز دیگر قطار (هسته ای) ایران در حرکت است و فقط بلیطش در دست آنهاست.

رییس سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: به لحاظ ابزاری ساخت و ذخایر سوخت هسته ای هم قدرت است و هم ارزش اقتصادی و ارزش افزوده بالایی برای کشور دارای این ظرفیت تولید می‌کند. همین فرانسه که مسبب خیلی از فشارها به کشور ماست ۷۵ درصد برق خود را از انرژی هسته ای تولید می‌کند.

اسلامی ادامه داد: در کشورهایی که دارای منابع اورانیوم هستند؛ از جمله در آفریقای جنوبی و کانادا و کشورهای دیگر، شاهدیم که قدرتهای هسته ای بر این کشورها تسلط دارند و این حقیقت امروز است.

وی درباره وضعیت نیروگاه های هسته ای در کشور گفت: ما یک نیروگاه فعال هزار مگاواتی و سه نیروگاه در دست ساخت داریم؛ نیروگاه دوم و سوم در جوار نیروگاه اولی است و نیروگاه جدیدی هم در دارخوین و یک نیروگاه ۱۰ هزار مگاواتی هم در دست مطالعه و بررسی داریم. طبق سند راهبردی که در سازمان انرژی اتمی هدف گذاری شده است، ۵۰ میلیارد دلار برای تامین برق هسته ای تا ۲۰ هزار مگاوات را در دست اجرا و برنامه ریزی داریم.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره وضعیت تولید رادیوداروها در کشور گفت: تا ۱۰ سال پیش عمده رادیوداروها برای تشخیص بوده است اما حالا بخش درمانی رادیوداروها هم فعال شده و ما از ۱۰ سال پیش به این سمت رفتیم. با خودکفا شدن در انواع ایزوتوپ ها سعی می کنیم در این حوزه فعال شویم.

اسلامی درباره ساخت پروژه بیمارستان البرز گفت: امیدواریم ایبن بیمارستان تا سال ۱۴۰۳ به بهره‌برداری برسد و همچنین مرکز تترا (بزگترین مرکز تولید رادیودارو) در دست ساخت است.

رییس سازمان انرژی اتمی درباره تولیدات این سازمان در حوزه کشاورزی اظهار کرد: برای باغهای زیتون و نخلستان های خرما و مگس مدیترانه و کرم گلوگاه انار که با افت کشهای شیمیایی مشکلات و آفتهایشان قابل حل نبود، با پرتودهی هسته ای این مشکلات حل شد. مثلا توانستیم بالای ۹۷ درصد، تهاجمی شدن مگس مدیترانه را کنترل کنیم. با یک همت عالی در نیروهای سازمان در این بخش با فناوری ماکرو ویو توانستیم سامانه ای برای آفت کشی حبوبات (اولین و کوچکترین سامانه برای آفت کشی حبوبات) طراحی کنیم.

وی در ادامه درباره ضرورت تهیه و تدوین سند راهبردی در سازمان انرژی اتمی گفت: رسیدن به ۲۰ درصد از تولید برق کشور از طریق هسته ای را در این سند داریم. این سند در بخش پرتوها نیز محیط زیست، پزشکی و سلامت، امنیت غذایی و آب و خاک را در برمی‌گیرد.

این خبر تکمیل می شودمنبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا