دولت جدید افغانستان تا اخر هفته مشخص می‌شود/زنان در دولت جدید نقش دارند

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، «شیر محمد عباس استانکزی» معاون دفتر سیاسی طالبان در قطر اعلام کرد که تا دو روز آینده دولت جدید افغانستان اعلام خواهد شد.

وی گفت که دولت جدید یک دولت فراگیر است و زنان نیز در آن نقش خواهند داشت.

استانکزی  تاکید کرد که حضور زنان در سطح وزیران نخواهد بود و مشارکت از بین افرادی خواهد شد که با دولت تحت حمایت آمریکا در افغانستان همکاری نکرده باشند.

معاون دفتر سیاسی طالبان افزود که فرودگاه کابل هم طی دو روز آینده بازگشایی خواهد شد و هر فردی که بخواهد با مدارک و گذرنامه و روادید می‌تواند از این کشور خارج شود.

استانکزی همچنین اضافه کرد، دولتی که بزودی اعلام می‌شود شامل تمام اقوام است اما حامد کرزی، رئیس جمهور سابق و عبدالله عبدالله رئیس شورای عالی مصالحه در این دولت شرکت نخواهند داشت.

«ذبیح‌الله مجاهد» سخنگو و سرپرست وزارت اطلاعات و فرهنگ طالبان نیز پیش‌تر در تشریح نظام آینده افغانستان گفته بود: «امارت اسلامی تصمیم دارد که نظامی را داشته باشد که مورد تایید مردم باشد و مردم در سایه آن نظام احساس راحتی و استراحت کنند و نظامی مسئول در مقابل مردم باشد، پاسخگو باشد و نیازمندی های مردم را مرتفع بسازد و اینکه تصویر آن چگونه خواهد بود می‌گذاریم به اینکه تا یک بار به میان بیاید و مردم و ما و شما خواهم دید».

وی در پاسخ به اینکه آیا طالبان خواستار ایجاد یک نظام سیاسی تک قومی در افغانستان است نیز اظهارداشت: «طالبان ذهنیت قومی و قوم محوری ندارند ما زیر یک تفکر جمع شده‌ایم. در افغانستان افرادی که با ما هستند مبارزه کرده‌اند، قربانی داده‌اند و با هم جمع شده‌ایم بر اساس قوم جمع نشده‌ایم و بر آن باور هم نداریم».

مجاهد خاطرنشان کرد: ما به کسی حق نمی‌دهیم که ما را براساس اقوام تقسیم کند، در اینجا همه برادر ما هستند و برای آن‌ها ارج می‌گذاریم و همه اقوام کشور ما با هم برادروار زندگی خواهند کرد و مانند یک وجود با هم زندگی خواهیم کرد.

انتهای پیام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا