پایان غیبت 8 ساله رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری تسنیم، اولین جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از ریاست جمهوری آیت الله سیدابراهیم رئیسی،  عصر امروز چهارشنبه دهم شهریورماه به ریاست آیت الله آملی لاریجانی و با حضور دبیر و اعضای مجمع تشکیل شد.

در این نشست که رئیس جمهور، رئیس قوه قضائیه، وزیر دادگستری، نائب رئیس کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس و تنی چند از اعضای حقوقدان شورای نگهبان نیز حضور داشتند، لوایح  مرتبط با دستور جلسه مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

بر اساس این گزارش بررسی لوایح «موافقتنامه انتقال محکومین بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه» که برای تعیین مصلحت به مجمع تشخیص ارجاع شده بود، پس از بحث و بررسی با رای دو سوم اعضای مجمع، نظر مجلس شورای اسلامی عیناً تصویب و «لایحه سند الحاقی اصلاح موافقنامه بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت فدراسیون روسیه جهت معاضدت در پرونده‌های مدنی و جزایی» برای رفع پاره‌ای از ابهامات به کمیسیون مربوطه ارجاع گردید.

به گزارش تسنیم، نکته قابل توجه نشست امروز، حضور شخص رئیس جمهور به عنوان یکی از اعضای حقوقی مجمع تشخیص مصلحت نظام پس از غیبتی طولانی مدت و نزدیک به 8 ساله است. چه آنکه  عکاسان و خبرنگاران سیاسی در 8 سال اخیر تقریبا به خالی بودن جایگاه اختصاصی رئیس جمهور در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام عادت کرده بودند. 

حسن روحانی طی ریاست خود بر دولت های یازدهم و دوازدهم شاید به تعداد انگشتان یک دست نیز در جلسات مجمع تشخیص مصلحت نظام حاضر نشده بود که این حضور نیز به دوران پیش از درگذشت مرحوم هاشمی رفسنجانی بازمی گشت. 

گفته می شد علت عدم رغبت روحانی برای حضور در جلسات مجمع تشخیص حتی در زمان حیات مرحوم هاشمی رفسنجانی این بوده است که وی معتقد بوده که ریاست مجمع به موجب اینکه سیاست های کلان و مصلحت های نظام را رئیس جمهور تشخیص می دهد و درگیر آن است، باید بر عهده رئیس جمهور باشد.

البته دیگر نکته قابل توجه جلسه امروز مجمع تشخیص، غیبت محمدباقر قالیباف رئیس مجلس شورای اسلامی در این جلسه بوده است. 

مجمع تشخیص مصلحت نظام , آیت الله سیدابراهیم رئیسی , حسن روحانی , صادق لاریجانی | آملی لاریجانی | آیت‌الله صادق آملی لاریجانی ,

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا