ضرورت استفاده از ظرفیت مراکز علمی و دانشگاهی برای پیشبرد پژوهش در حوزه دفاع مقدس

ایسنا/مرکزی فرمانده سپاه روح الله استان مرکزی گفت: استفاده از ظرفیت مراکز علمی و دانشگاهی برای پیشبرد پژوهش در حوزه دفاع مقدس یک ضرورت است و می تواند گفتمان دفاع مقدس در مراکز علمی را به یک راهبرد و سیاست کلی تبدیل کند.

به گزارش ایسنا، به نقل از سپاه روح الله، سردار سرتیپ دوم پاسدار محسن کریمی در نشست ستاد عالی تدوین دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی اظهار کرد: خدا باوری، خودباوری و توانمندسازی از مهمترین برکات دفاع مقدس است و این سه مولفه در طول ۴۲ سال گذشته توانسته ملت را به پیروزی های بزرگ و موفقیت های چشمگیر برساند، لذا امروز بیش از هر زمانی نیازمند فرهنگ دفاع مقدس هستیم.

وی اظهار کرد: دفاع مقدس و گفتمان مقاومت به عنوان یک نظریه راهبردی و کلان از اهمیت بسیاری برخوردار است و در مسیر تمدن سازی، استفاده و الگو گیری از این فرهنگ ارزشمند باید همواره مدنظر قرار گیرد. آن چیزی که امروز بیشتر باید در حوزه دفاع مقدس به آن توجه شود پژوهش است و نتیجه اقدامات پژوهشی باید گفتمان سازی و جریان سازی باشد و امروز محور کار در دفاع مقدس پژوهش و از اهمیت بسیاری برخوردار است.

کریمی گفت: مهمترین هدف از فعالیت های پژوهشی در حوزه دفاع مقدس، روایت هشت سال جنگ تحمیلی به شکل عالمانه، مستند، مستدل و مطابق عقل و منطق است که اگر این رویکرد در کنار ادبیات غنی ما گذاشته شود قطعا بسیار کاربردی خواهد بود و مورد استفاده نسل های آینده قرار می گیرد.

وی با بیان اینکه پژوهش و تحقیق در حوزه دفاع مقدس و جبهه مقاومت از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است و یکی از مهمترین مطالبات مقام معظم رهبری است و امروز باید به عنوان یک راهبرد به این مسئله نگاه کنیم و به دنبال محقق کردن آن باشیم، افزود: به برکت کنگره شهدای استان مرکزی، طی شش سال گذشته یکی از رویکردهای مهم در حوزه دفاع مقدس، پژوهشی بوده و اقدامات بزرگی انجام شده که کافی نیست و باید برای تحقق بیانات مقام معظم رهبری تلاش بیشتری انجام داد.

کریمی گفت: تهیه دانشنامه دفاع مقدس استان یکی از دستاوردهای فعالیت پژوهشی در حوزه دفاع مقدس است و یکی دیگر از خروجی های پژوهش باید تربیت پژوهشگران و نخبگان جوان در این مسیر باشد تا بتوانند از گنج عظیم دفاع مقدس به خوبی بهره برداری کنند.

احمد یارمحمدی عضو هیئت علمی دانشگاه امام حسین(ع) و ناظر محتوایی دانشنامه در نشست ستاد عالی تدوین دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی نیز گفت: گنجینه دفاع مقدس به قدری عظیم و گسترده است و حرف برای گفتن دارد که از پیش دبستانی تا دوره های عالی دانشگاهی در فضای آموزش و سایر گروه ها و اقشار جامعه کاربردی است.

وی افزود: یکی از مهمترین مطالبات مقام معظم رهبری تولید متن فاخر است که متاسفانه در حوزه دفاع مقدس در این مسئله کوتاهی شده در حالی که توجه به امر ولایت یک تکلیف مهم است و از اهمیت بسیاری برخوردار است. بیش از ۲۵ سال از مطالبه مقام معظم رهبری در حوزه تولید محتوای فاخر در حوزه دفاع مقدس می گذرد و دانشنامه دفاع مقدس یکی از ابعاد تولید محتوای فاخر است و باید در این مجموعه علمی یک اقدام نو و تحول آفرین در حوزه محتوای دفاع مقدس انجام شود.

یارمحمدی گفت: اگر تولید محتوای فاخر در حوزه دفاع مقدس شکل بگیرد بسیاری از زیرساخت های علمی و فرهنگی تشکیل می شود و زمینه را برای بسیاری از فعالیت ها از جمله تهیه دانشنامه دفاع مقدس به خوبی فراهم می کند. تولید محتوای فاخر در حوزه دفاع مقدس عمل به دغدغه ۲۵ ساله مقام معظم رهبری است و همه وظیفه داریم در این مسیر گام برداریم. فهرست کردن حوادث و حماسه های عظیم انجام شده در دفاع مقدس دیگر مطالبه جدی مقام معظم رهبری است.

وی با بیان اینکه افرادی که در حوزه دفاع مقدس فعالیت دارند اولا باید این عرصه را به خوبی بشناسند و بعد آن را به خوبی به دیگران بشناسانند، گفت: افراد برای شناخت خوب دفاع مقدس نیاز است ابعاد این فرهنگ را بررسی کنند و در این مسیر باید کلیه اسناد دیداری، شنیداری ، نوشتاری و چند رسانه ای و هر آنچیزی که اتفاق افتاده بدون اغراق جمع آوری کنند.

یارمحمدی افزود: در گام دوم، متناسب با نیاز اصلی مخاطب از پیش دبستانی تا دوره های عالی احصاء شود و محتوا در متون و کتب درسی قرار گیرد یا در قالب بسته های تکمیلی کتاب ها و برنامه های درسی ارائه شود، همچنین، پژوهشگر، مولف، مدرس، معلم، استاد دانشگاه و حوزه باید از متون فاخر برای مخاطبین استفاده کند. اینها یا خودشان باید در تولید متن مشارکت کنند و یا اگر تولید متن اتفاق افتاد بایستی در دوره های ضمن خدمت شرکت کنند و در نهایت با ظرفیت های عظیم دفاع مقدس آشنا شوند.

وی مهمترین هدف چرخه تولید متن در حوزه دفاع مقدس را انتقال صحیح آن به نسل اینده دانست و با بیان اینکه این یک تکلیف مهم محسوب می شود که باید به درستی به آن عمل کنیم، افزود: در حوزه تهیه دانشنامه دفاع مقدس در سطح کشور اتفاقات بسیار خوبی انجام شده که امیدواریم با ادامه دار بودن تلاش ها و اقدامات بتوانیم در راستای فرمایشات و دغدغه های مقام معظم رهبری عمل کنیم.

سرهنگ پاسدار غلامرضا کریمی مدیر کل حفظ آثار و نشر ارزش های دفاع مقدس استان مرکزی نیز در این نشست، یکی از مهمترین دستاوردهای دفاع مقدس را احیا کردن فرهنگ جهاد فی سبیل الله و روحیه ایثار و ازخودگذشتگی دانست و گفت: امروز بازخوانی این فرهنگ ارزشمند موفقیت های زیادی را به دنبال خواهد داشت. دفاع مقدس سرشار از سربلندی، عزت و افتخار آفرینی برای ملت است و امروز دفاع مقدس به ما درس می دهد که اگر سه مولفه اعتقاد به نصرت الهی ، تبعیت از ولایت و وحدت برای رسیدن به اهداف داشته باشیم قطعا پیروز خواهیم بود.

وی افزود: در راستای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در استان مرکزی تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس از سال گذشته در دستور کار قرار گرفته و تبیین نقش استان در جنگ تحمیلی، انتقال دانش و تجربیات به نسل جوان و جلوگیری از تحریف و فراموشی فرهنگ ارزشمند دفاع مقدس از اهداف مهم تهیه دانشنامه است.

وی اظهار کرد: یکی از مهمترین مطالبات مقام معظم رهبری تهیه یک دایره المعارف علمی، محکم، قوی، مستند و بدون تعارف است که با تکیه بر بیانات ایشان در مسیر تهیه دانشنامه حرکت می کنیم. در راستای تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس علاوه بر تشکیل شورای سیاست گذاری، کارگروه های شهرستانی بررسی نقش شهرستان ها و کمیته های تخصصی همچنین کارگاه های آموزشی برای کلیه افراد مرتبط در این مسیر برگزار شده و در این مسیر شتابنده حرکت می کنیم.

کریمی افزود: جمع آوری ۷۱۴ مدخل و تهیه ۲۰۰ مقاله علمی از جمله اقدامات مهم استان مرکزی در راستای تهیه دانشنامه دفاع مقدس است که امیدواریم بتوانیم جلد اول دانشنامه را تا پایان سال تهیه و رونمایی کنیم.

بر اساس این گزارش، زهرا مرادی مسئول دانشنامه استانی دفاع مقدس استان مرکزی نیز گفت: یکی از مهمترین اهداف تهیه دانشنامه استانی دفاع مقدس عمل به بیانات مقام معظم رهبری در حوزه دفاع مقدس است و عملیاتی نمودن رهنمودها و فرمایشات ایشان در حوزه دفاع مقدس و خصوصا مسئله پژوهش در دفاع مقدس از راهبردهای اصلی دانشنامه است.

وی افزود: دانشنامه دفاع مقدس استان مرکزی متعلق به همه مردم و اقشار مختلف جامعه است چراکه افراد و اقشار مختلفی در پیروزی ها و حماسه های دفاع مقدس نقش ایفا کردند، لذا برای پرداختن به این نقش مهم کمیته ها و کارگروه های تخصصی در ذیل دانشنامه تشکیل شده است.

مرادی گفت: شش کمیته تخصصی جمع آوری، جغرافیا، شهدا و اشخاص، فرهنگی، اجتماعی و نظامی در ذیل شورای سیاست گذاری تشکیل شده و کارگروه های تخصصی بررسی نقش شهرستان ها در ۱۲ شهرستان با مسئولیت فرمانده سپاه شهرستانی و حضور مسئولین ، پیشکسوتان و اساتید دانشگاه تشکیل و جلسات مستمر آنها برگزار می شود.

وی مدخل گزینی، تشکیل پرونده علمی، تدوین مقاله ، چاپ و انتشار را از مهمترین گام های تهیه دانشنامه دفاع مقدس عنوان کرد که در این خصوص از کلیه ظرفیت های دانشگاهی، اساتید، فرماندهان و پیشکسوتان به کارگیری می شود و افزود: بیش از ۲۰۰ نفر در کارگاه های تخصصی دانشنامه آموزش دیدند و همچنین در راستای جمع آوری و شناسایی مداخل و پرداختن به نقش کلیه اقشار جلسات تخصصی با ادارات، سازمان ها و اقشار مختلف برگزار شده که در این مسیر مشارکت دارند و ۳۱ اداره و سازمان در دانشنامه دفاع مقدس دارای نماینده تام الاختیار هستند و در ۱۱ اداره کارگروه تخصصی بررسی نقش آن اداره تشکیل شده است.

به گفته وی، بیش از ۲۴ قشر تخصصی بسیج در مسیر تهیه دانشنامه مشارکت دارند و بسیج دانشجویی، بسیج طلاب و اساتید بیشترین همکاری را انجام می دهند و تشکیل شورای سیاستگذاری دانشنامه به ریاست فرمانده سپاه روح الله و عضویت جمعی از اساتید دانشگاه و پیشکسوتان دفاع مقدس تحت نظارت ناظران در سه سطح محتوایی ، علمی و ادبی و درج عنوان دانشنامه دفاع مقدس در عناوین پژوهشی استان دو اقدام راهبردی استان مرکزی در تدوین دانشنامه در سال ۱۳۹۹ است.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا