چگونه علائم هشداردهنده سکته مغزی را تشخیص دهیم؟

سکته مغزی معمولا زمانی اتفاق می افتد که خون رسانی به مغز قطع شده یا کاهش پیدا می کند و مانع از تامین اکسیژن و مواد مغذی مورد نیاز برای مغز می شود.

به گزارش ایسنا، افرادی که دچار سکته مغزی می شوند در هفته های اول وقوع سکته بیشتر در معرض خطر مرگ قرار دارند و بین ۲۰ تا ۵۰ درصد این بیماران بسته به نوع، شدت، سن، همبودی (وجود همزمان دو بیماری) و اثربخشی روشهای درمانِ عوارض بیماری در ماه نخست جان خود را از دست می دهند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت (WHO)، بیمارانی که از سکته مغزی جان سالم به در می برند ممکن است دچار معلولیت نشده یا گرفتار معلولیت خفیف، متوسط ​​یا شدید شوند.

سبک زندگی و عوامل بیولوژیکی بسیاری وجود دارد که می تواند احتمال ابتلا به سکته مغزی را افزایش دهد اما می توان با مدیریت برخی شرایط سلامتی مانند فشار خون، بیماری های قلبی، دیابت، کلسترول، چاقی، خودداری از مصرف دخانیات و کاهش استرس، خطر این عارضه را کاهش داد. ورزش منظم و رژیم غذایی متعادل نیز می تواند کمک کننده باشد.

به گزارش روزنامه هندوستان تایمز، پزشکان تاکید دارند: سکته مغزی عارضه ای نیست که در خانه درمان شود و هیچ کمک اولیه ای وجود ندارد که به بهبود بیمار سکته مغزی کمک کند. بنابراین پس از تشخیص علائم عارضه سکته مغزی باید فرد بلافاصله برای درمان به بیمارستان مراجعه کند.

علائم هشداردهنده سکته مغزی

نشانه های سکته مغزی با علائم هشداردهنده ای همراه است که آگاهی از آنها می تواند به تشخیص به موقع بیماری کمک کند.

– عدم تعادل هنگام راه رفتن: سکته مغزی ممکن است بر نواحی از مغز که تعادل را کنترل می کند، تاثیر بگذارد. فردی که دچار سکته شده ممکن است احساس سرگیجه کند یا تعادل خود را از دست بدهد.

– مشکل بینایی: دو سوم قربانیان سکته مغزی ممکن است در اثر سکته دچار اختلال بینایی شوند.

– عدم تقارن صورت: از فردی که مشکوک به سکته مغزی است باید خواسته شود که لبخند بزند. اگر یک طرف صورت دچار افتادگی شود باید او را سریعا به بیمارستان انتقال داد.

– احساس ضعف در بازو/پا: درصورتیکه از فرد درخواست شود دستش را بالا بیاورد اما به سمت پایین حرکت دهد، نشانه سکته مغزی است.

– اختلالات گفتاری: اگر فردی قادر نباشد به درستی تکلم کند، نشانه دیگری از سکته مغزی است.

– زمان طلایی انتقال سریع بیمار به نزدیکترین بیمارستان: در افرادی که دچار سکته مغزی شده اند زمان، بسیار حائز اهمیت است. مدیریت زمان و اننقال به موقع بیمار به بیمارستان نه تنها می تواند نجات دهنده زندگی باشد بلکه از بروز نقایص دائمی نیز در بیمار جلوگیری می کند.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا