ورود مجدد عربستان به خط بحران روابط الجزایر و مغرب

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خلیج آنلاین، هیئت وزیران سعودی در جلسه‌ای که به ریاست «سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه عربستان برگزار شد از مغرب و الجزایر خواست تا به دنبال گفت‌وگو برای پیدا کردن راه‌حل اختلافات خود باشند.

این هئیت وزیران از الجزایر و مغرب خواست صفحه جدیدی در روابط خود باز کنند تا در راستای منافع مردم باشد و امنیت و ثبات در منطقه و همچنین اقدامات مشترک عربی را تقویت کند.

پیش از این «فیصل بن فرحان» عربستان سعودی روز جمعه مذاکرات تلفنی جداگانه‌ای با مغرب و الجزایر در تلاش برای پایان دادن به بحران دیپلماتیک بین دو کشور انجام داد.

بر اساس گزارش این وزارت‌خانه در مکالمه وزیر خارجه سعودی با طرف‌های الجزایری و مغربی درباره روابط دو جانبه و راه‌های توسعه آن به نحوی که به نفع مصالح دو کشور باشد و همچنین تحولات منطقه‌ای و بین‌المللی مورد توجه طرفین بحث و تبادل نظر شد.

عربستان سعودی در بیانیه‌ای ضمن تأسف از تحولات پیش آمده در روابط میان الجزایر و مغرب برای بازگشت روابط دو کشور به وضعیت گذشته ابراز امیدواری کرد.

ریاض همچنین الجزایر و رباط را به اولویت‌دهی به زبان گفت‌وگو و دیپلماسی به منظور پیدا کردن راه‌حل اختلافات جهت گشودن صفحه‌ای جدید در روابط بین دو کشور فراخواند و آن را به نفع ثبات منطقه و تقویت اقدام مشترک عربی برشمرد.

«رمطان لعمامره» وزیر خارجه الجزایر اخیرا طی نشستی خبری، از قطع روابط دیپلماتیک این کشور با مغرب به دلیل «رویکردهای خصمانه رباط» خبر داد و گفت که الجزایر، سیاست‌های یکجانبه مغرب را نمی‌پذیرد و روشن است که مغرب از اصولی دست برداشته است که روابط الجزایر با مغرب را عادی می‌کند.

وی در واکنش به اظهارات «یائیر لاپید» وزیر خارجه رژیم صهیونیستی از مغرب گفت: از سال 1948، هیچ وزیر اسرائیلی از هیچ کشور عربی، علیه یک کشور عربی دیگر، اظهارات خصمانه مطرح نکرد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا