موسسه علم و سیاست برلین: مداخلات نظامی آمریکا عامل تشدید تروریسم بوده است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، “گویدو اشتاین برگ”، از کارشناسان تروریسم موسسه علم و سیاست برلین در گفتگویی با روزنامه “تاگس سایتونگ” آلمان درباره حملات تروریستی اخیر در فرودگاه کابل گفت: این تلاش طالبان است تا این طور نشان دهند که آمریکایی ها اکنون افغانستان را زیر آتش خود ترک می کنند. این تصاویر هزینه سیاسی خروج آمریکا از این کشور را افزایش می دهد. این حملات تروریستی نشان می دهد که آمریکایی ها به هدف به زعم خود از بین بردن تروریسم در افغانستان و خارج از آن نرسیده‌اند.

این کارشناس موسسه علم و سیاست برلین در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: ما امروزه در افغانستان چندین گروه را داریم که می توانند حملات تروریستی را در افغانستان، کشورهای همسایه و شاید سراسر جهان مرتکب شوند. ما در این کشور القاعده، داعش و گروه های کوچک ازبک را داریم. مسئله تروریسم حل نشده است. بایدن سعی کرده است که بازگشت خود را به روشی غیر قابل قبول بی اهمیت جلوه داده و خیلی چیزها را لاپوشانی کند.

وی افزود: به صورت کلی در سال های 2020 و 2021 تروریست های بیشتری در نقاط بیشتری از دنیا ظهور پیدا کرده و در سال های اخیر حملات بیشتری با تعداد کشته های بیشتری نسبت به حمله تروریستی سال 2001 در آمریکا به بار آورده‌اند. بخصوص اوضاع در سوریه، عراق و افغانستان بدتر از سال 2001 است.

اشتاین برگ قدرت گرفتن مجدد طالبان و ناتوانی آمریکا در جلوگیری از این امر 20 سال بعد از حضور نظامی در افغانستان را یک شکست سخت برای ایالات متحده دانسته است.

وی افزود: بوش این اشتباه نابخشودنی را انجام داد که به عراق حمله کرد تا (به زعم خود) در آنجا یک چراغ دموکراسی ایجاد کند و از آنجا آن را به کل منطقه گسترش دهد و به این ترتیب از ظهور سازمان های تروریستی جدید جلوگیری کند. این ایده در آن زمان ایده‌ای پوچ و مضحک بود.

این کارشناس برجسته آلمانی در بخش دیگری از این گفتگو مداخلات نظامی آمریکا در منطقه را از دلایل قدرت گرفتن تروریست ها دانسته و گفت: بسیاری از اقدامات فردی و بیشتر از همه جنگ عراق به اعتبار آمریکا آسیب رسانده است. جنگ عراق خطایی سخت بود. این جنگ بیش از آنکه به آمریکا سود برساند برای آن ضرر داشت. هزینه های هنگفت این جنگ با نتایج آن نامتناسب است.

اشتاین برگ در بخش دیگری از این گفتگو تصریح کرد: این بیست سال جنگ مرحله دیگری از افول غرب در جهان را رقم زد. جنگ علیه تروریسم بخشی از مرحله‌ای است که با پایان جنگ سرد در اواسط دهه 1980 آغاز شد. ما شاهد دورانی بودیم که در آن بخصوص آمریکا اعتقاد داشت نه تنها می تواند سیاست جهانی را تعیین کند بلکه می تواند سیاست در برخی کشورهای بیگانه از جمله عراق و افغانستان را هم تعیین کند و قادر است دنیا را به سمت بهتری سوق دهد. این توهم باعث شد آمریکایی ها مشکلات سیاست داخلی و مسائل اقتصادی فراوانی داشته باشند و نسبت به چین افول کرده و ضعیف تر شوند. این مهم ترین نتیجه خواهد بود.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا