کرملین: امکان تحریم‌های جدید از سوی آمریکا همواره وجود دارد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «تاس»، “دیمیتری پسکوف” سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه امروز (پنج‌شنبه) در حاشیه مجمع اقتصادی شرق در گفت‌وگو با خبرنگاران اعلام کرد که  احتمال اعمال تحریم‌های جدید از سوی آمریکا همواره وجود دارد.

وی در پاسخ به سئوالی درباره امکان اعمال تحریم‌های جدید از سوی واشنگتن، گفت: «این احتمال همیشه وجود دارد. ما می‌دانیم که طرف آمریکایی به دلایلی بسیار دوست دارد که از چنین اعمال فشارهایی علیه سایر کشورها استفاده کند. البته مسکو چنین موضع گیری را کاملاً غیرسازنده می‌داند.»

سخنگوی کرملین همچنین در تفسیر اظهارات ضدروسی در جریان دیدار روسای جمهوری آمریکا و اوکراین، ابراز عقیده کرد: «جای تأسف دارد که موضوع روسیه در رأس دستور کار مذاکرات جو بایدن و ولادیمیر زلنسکی در واشنگتن قرار داشت و این یک نکته منفی است. به بیان ساده‌تر، ایالات متحده و مقامات کی‌یف روی روابط دوستانه بین خود تکیه نمی‌کنند، بلکه فقط علیه روسیه با یکدیگر دوستی می‌کنند و چنین برخوردی تأسف آور است.»

نگرانی کرملین از امکان عضویت اوکراین در ناتو و نزدیک شدن ساختار نظامی ناتو به مرزهای روسیه

پسکوف در پاسخ به سئوال دیگری گفت، مقامات کرملین به این موضوع توجه دارند که تمایلات اورآتلانتیکی دولت اوکراین و درخواست مقامات کی‌یف برای پیوستن به ناتو مورد حمایت و استقبال دولت آمریکا نیز قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: «امکان نزدیک شدن ساختارهای نظامی پیمان آتلانتیک شمالی به مرزهای روسیه، به هیچ وجه مورد رضایت مسکو قرار ندارد. رئیس جمهور ولادیمیر پوتین بارها بطور مشخص مواضع روسیه در این رابطه را بیان کرده و یادآور شده که در این صورت، طرف روسی تدابیر سیاسی و نظامی لازم برای تأمین امنیت مطمئن کشور را اتخاذ خواهد کرد.»

این مقام کرملین همچنین گفت که برنامه‌های آمریکا برای ارائه کمک‌های نظامی به اوکراین نیز در مسکو مورد توجه قرار گرفته است. وی افزود: «ما معتقدیم که چنین اقداماتی دلیل اصلی اقدامات غیرقابل پیش بینی از سوی مقامات کی‌یف و تلاش آنها برای حل و فصل نظامی مناقشه داخلی در مناطق جنوب شرقی اوکراین است و این مسئله بسیار خطرناک است.»

وی یادآور شد: «این در حالی است که مقامات واشنگتن هیچ درخواستی از کی‌یف برای اجرای تعهدات خویش در چارچوب توافقات مینسک نمی‌کنند و در جریان مذاکرات روز گذشته رئیس جمهوری اوکراین در واشنگتن، ما حتی کلمه‌ای در این باره نشنیدیم.»

پوتین برنامه‌ای برای مذاکره با رئیس جمهوری آمریکا درباره افغانستان را ندارد

سخنگوی کرملین در بخش دیگری از اظهاراتش اعلام کرد که تاکنون هیچ مذاکره‌ای بین “ولادیمیر پوتین” رئیس جمهوری روسیه و “جو بایدن” همتای آمریکایی وی درباره افغانستان انجام نشده و هنوز هم چنین برنامه‌ای در کرملین در نظر گرفته نشده، البته مقامات مسکو و واشنگتن، در سطوح مختلف در این باره رایزنی‌هایی را انجام داده‌اند.

دیمیتری پسکوف در عین حال یادآور شد که روند اوضاع در افغانستان در تمامی مذاکرات اخیر ولادیمیر پوتین با رهبران کشورهای مختلف جهان مطرح و مورد بررسی قرار گرفته است.

وی در پاسخ به سئوال یکی از خبرنگاران نیز تأکید کرد که رئیس جمهوری روسیه هیچ تماسی با “اشرف غنی” رئیس جمهوری سابق افغانستان نداشته است.

سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه ادامه داد که تاکنون نمایندگان جنبش طالبان به تعهدات خویش درباره تضمین امنیت دیپلمات‌های روسی در افغانستان عمل کرده‌اند و دلیلی برای اقدام به خارج کردن آنها از کابل وجود ندارد.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا