اظهارات کم سابقه پوتین درباره کاهش تولید نفترئیس جمهور روسیه در اظهاراتی که برخلاف اظهارات مقامات دیگر گروه اوپک پلاس بود، اعلام کرد: کاهش تولید نفت برای حفظ یک سطح قیمت خاص، ضروری بود.

به گزارش ایسنا، آمریکا و اروپا، روسیه را به تسلیح سازی انرژی برای مهار غرب در مقابله با عملیات نظامی مسکو در اوکراین متهم کرده اند. مسکو به نوبه خود، غرب را به تسلیح سازی دلار و سیستم مالی مانند مکانیزم پرداخت بین المللی سوئیفت به تلافی اعزام نیروهای نظامی روسیه به اوکراین در فوریه سال ۲۰۲۲ متهم کرده است.

ولادیمیر پوتین – رئیس جمهور روسیه – در یک جلسه دولتی تلویزیونی اظهار کرد: وضعیت در بازار نفت جهانی، در مجموع، کاملا باثبات است، زیرا روسیه کاهش تولید را برای حمایت از قیمت ها حفظ کرده است.

وی همچنین گفت: روسیه تولید خود را کاهش داده که در سطح مورد نیاز بوده است.

رئیس جمهور روسیه افزود: اما همه اقدامات ما از جمله اقداماتی که به کاهش تولید داوطلبانه مربوط هستند، دقیقا با نیاز برای حفظ یک فضای قیمت خاص در بازارهای جهانی، در تماس و ارتباط با شرکایمان در گروه اوپک پلاس، مرتبط بوده است.

عربستان سعودی که بزرگترین عضو اوپک است و سایر اعضای این گروه مکررا اعلام کرده اند که قیمت خاصی برای نفت را هدف نگرفته اند، درحالی که مصرف کنندگان بزرگی نظیر آمریکا، این گروه را متهم کرده‌اند به طور غیرقانونی برای نیل به چنین هدفی تلاش کرده است.

همزمان، بعضی از ناظران اوپک می گویند این گروه، به دلیل تورم رو به رشد، به قیمت‌های بالاتر نفت نیاز دارد.

روسیه دوم آوریل اعلام که کاهش تولید روزانه ۵۰۰ هزار بشکه نفت که معادل پنج درصد از کل تولید این کشور است را تا پایان سال ۲۰۲۳ ادامه می دهد. اعضای بزرگ اوپک هم همان روز کاهش تولید داوطلبانه را اعلام کردند.

پوتین گفت: ما تولید را کاهش داده ایم اما با این حال، تولید در سطح مورد نیاز است.

الکساندر نواک، معاون نخست وزیر روسیه که به ایران سفر کرده است، اواخر روز چهارشنبه گفت: روسیه ماه میلادی جاری به کاهش تولید ۵۰۰ هزار بشکه در روز رسیده است.

بر اساس گزارش رویترز، شاخصهای بازار جهانی نفت به دلیل نگرانی از بروز رکود در آمریکا و ریسک ورشکستگی تاریخی دولت این کشور در اوایل ژوئن، هفته گذشته برای چهارمین هفته متوالی کاهش پیدا کردند که طولانی ترین کاهش هفتگی از سپتامبر سال ۲۰۲۲ بود.

محاسبات رویترز نشان می دهد قیمت نفت اورال که گرید نفتی صادراتی روسیه است و به روبل معامله می شود، اوایل ماه مه، ۱۴ درصد پایین قیمت سر به سر برای بودجه امسال دولت فدرال بود و کسری عظیمی که در خزانه دولتی وجود داشت را تشدید کرد.

انتهای پیاممنبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا