جرقه این نمایشگاه عصر خاکسپاری محمدرضا شجریان خوردپروژه موسیقایی «سی ساز» در قالب یک رویداد پژوهشی ـ نمایشگاهی در حوزه موسیقی ایرانی و سازشناسی از روز بیست و نهم اردیبهشت‌ ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و پژوهشگران عرصه موسیقی آغاز شد.

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی پروژه «سی ساز»،  پروژه موسیقایی «سی ساز» در قالب یک رویداد پژوهشی ـ نمایشگاهی در حوزه موسیقی ایرانی و سازشناسی از روز بیست و نهم اردیبهشت‌ماه با حضور تعدادی از هنرمندان و پژوهشگران عرصه موسیقی به میزبانی خانه هنر «گویه» آغاز شد. 

در این نمایشگاه پژوهشی ـ تجربی تعدادی از تارهای ساخته جعفر قسمتی و سه‌تارهای ساخته نعیم خاتونی پیش روی مخاطبان قرار می گیرد. همچنین در روزهای برگزاری رویداد سلسله نشست‌های پژوهشی هم با حضور تعدادی از پژوهشگران و صاحب‌نظران عرصه موسیقی برگزار خواهد شد. 

برگزاری چند نشست پژوهشی با حضور پژوهشگران و هنرمندانی چون حمید سکوتی، عماد حنیفه، سعید یعقوبیان، نعیم خاتونی، جعفر قسمتی، به همراه اجرای پژوهشی تعدادی از نوازندگان موسیقی ایرانی از جمله امید بهارلو، شیرزاد خانی، آرین طوفانی، محسن حیدری، امیرحمزه‌لو، تارا رودگریان و دیبا دباغیان از جمله بخش‌های دیگری است که در طول برگزاری این رویداد پژوهشی میزبان مخاطبان خواهد بود. 

نعیم خاتونی یکی از برگزارکنندگان نمایشگاه در توضیحات این رویداد پژوهشی ـ تجربی که طی روزهای بیست و نهم اردیبهشت تا اول خرداد پیش روی مخاطبان گذاشته می‌شود، نوشته است: «سی‌ساز» صرفا یک اتفاق و رویداد نیست، «سی‌ساز» یک فرآیند است و تداوم خواهد داشت. البته ما به عنوان دو سازنده سازهای ایرانی مدت‌ها بود که در فضای مجازی با هم در ارتباط بودیم و یک اتفاق ناگوار باعث شد که ملاقاتی داشته باشیم.

بعدازظهر روز مراسم خاکسپاری استاد محمدرضا شجریان، جعفر را برای اولین بار در کارگاهم ملاقات کردم، با وجود سن و سال کمی که داشت، سازهای باکیفیتی می‌ساخت که پارادوکس جالبی را در ذهنم ایجاد کرد.

از دو سال پیش طی بحث و گفت‌وگوهایی که داشتیم، تصمیم گرفتیم تا نمایشگاهی مستقل را برگزار کنیم. نظرات، پیشنهادات، موافقت‌ها و مخالفت‌های زیادی شنیدیم و دیدیم ولی تصمیم ما بر این بود که این نمایشگاه کاملا مستقل و به صورت خصوصی برگزار شود.

بسیاری از دوستان که از فعالیت‌های ما مطلع هستند در جریان برخی از این تلاش‌ها و ناکامی‌ها بودند، مکان‌هایی که قول همکاری دادند و در لحظه آخر داستان تغییر کرد و مسائل دیگر که باعث شد برگزاری این نمایشگاه مرتب به تعویق بیافتد. ضمن اینکه در این دو سال، پنج بار تا پای برگزاری و حتی عقد قرارداد با محل برگزاری رفتیم و نشد که نشد. اما این بار هم با همان میزان انرژی و سعی در حال تدارک برگزاری این نمایشگاه هستیم.

«سی‌ساز» نهایت توان و تلاش ما تا به این لحظه از زندگی حرفه‌ای سازسازی ما دو نفر است و مسلما که ابتدای راه است و بسیار مسیر طولانی و بی مقصدی پیش روی ما وجود دارد. اما آرزوی ما این است که سی‌ساز فضایی باشد برای برقراری ارتباطی موثر بین سازسازی و نوازندگی، فضایی برای گفتگو، فضایی برای نقدِ همراه با پیشنهاداتِ سازنده، فضایی برای دوستی و همدلی فارغ از نوع دیدگاه و ارزش‌گذاری اشخاص.

«سی‌ساز» تمام نمی‌شود و ادامه خواهد داشت، سی‌ساز یک پروژه پژوهشی است که طفل است و خام، دوست دارد در چنین فضاهایی رشد کند و بیاموزد. این اولین تلاش سی‌ساز است و با نمایشگاه‌هایی دیگر، برگزاری ورکشاپ و ایجاد فضایی جهت انتقال تجربیات هنرمندان حوزه موسیقی و … در ایران و خارج از ایران به فعالیت خود ادامه خواهد داد.» 

علاقه‌مندان برای حضور در پروژه پژوهشی ـ تجربی «سی ساز» می‌توانند تا اول خرداد ماه از ساعت ۱۶ تا ۲۲ به خانه فرهنگ و هنر گویه واقع در میدان هفت تیر، خیابان مشاهیر، کوچه لطفی، پلاک ۳۹ (خانه هنر گویه) مراجعه کنند.

انتهای پیام منبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا