دهمین سه‌گانه برای منچسترسیتی؟ – ایسنامنچسترسیتی می‌تواند دومین تیم انگلیسی تاریخ شود که سه‌گانه را در فوتبال اروپا به دست می‌آورد ولی آنها کار آسانی در این راه نخواهند داشت.

به گزارش ایسنا و به نقل از آس، منچسترسیتی برای سومین فصل پیاپی قهرمان لیگ برتر انگلیس شد. این تیم با هدایت پپ گواردیولا به فینال لیگ قهرمانان اروپا و جام حذفی انگلیس هم راه پیدا کرده است.  شکست شنبه آرسنال مقابل ناتینگهام‌فارست اتفاقی را که همه هواداران منچسترسیتی منتظرش بودند، قطعی کرد. تیم پپ گواردیولا برای پنجمین بار در شش فصل گذشته قهرمان لیگ برتر شد.

تعقیب «سه‌گانه» منچسترسیتی

سیتی یک سوم راه را برای کسب سه‌گانه پیموده است. تیم‌های کمی در تاریخ فوتبال اروپا توانسته‌اند به این افتخار بزرگ دست یابند. تنها سلتیک (۱۹۶۷)، آژاکس (۱۹۷۲)، آیندهوون (۱۹۸۸)، منچستریونایتد (۱۹۹۹)، بارسا (۲۰۰۹ و ۲۰۱۵)، اینتر (۲۰۱۰) و بایرن (۲۰۱۳) به این افتخار دست یافته‌اند. این «سه‌گانه» شامل سه جام در یک فصل است که در بعضی از کشورها متفاوت است.

در گذشته به دست آوردن سه‌گانه کار سختی بود اما در یک دهه اخیر پنج بار این اتفاق رخ داده است. جای تعجب است که رئال مادرید با وجود بیشترین قهرمانی در لیگ قهرمانان هرگز نتوانسته است سه‌گانه را فتح کند.

در انگلیس قهرمانی در لیگ برتر، جام حذفی و البته لیگ قهرمانان اروپا در یک فصل به معنای کسب سه‌گانه است. شاگردان گواردیولا باید قبل از فینال لیگ قهرمانان در یکی از مهم‌ترین داربی‌های منچستر در ورزشگاه ومبلی لندن به مصاف منچستریونایتد بروند. شیاطین سرخ تمام تلاش خود را خواهند کرد تا رکوردشان را به عنوان تنها باشگاه انگلیسی که موفق به کسب سه‌گانه شده است، حفظ کنند. آنها برای حفظ این رکورد باید جلوی قهرمانی سیتی در جام حذفی را بگیرند.

شکست چهار بر صفر رئال مادرید در هفته گذشته باعث شد تیم انگلیسی به فینال لیگ قهرمانان اروپا راه یابد؛ جایی که تیم گواردیولا هفت روز پس از فینال جام حذفی، باید در استانبول برابر اینتر قرار گیرد.

بیشتر از سه‌گانه

تیم‌هایی بوده‌اند که پا را فراتر گذاشتند و نه سه‌گانه که شش‌گانه را در یک فصل کسب کردند. بارسلونا (۰۹-۲۰۰۸) و بایرن‌مونیخ (۲۰-۲۰۱۹) هر دو موفق به کسب یک «شش‌گانه» شده‌اند. یعنی تیم‌هایی که بعد از یک سه‌گانه موفق به قهرمانی در سوپرجام داخلی، سوپرجام یوفا و جام جهانی باشگاه‌ها نیز می‌رسند.

«سه‌گانه» قاره‌ای

باشگاه سلتیک اسکاتلندی اولین تیمی بود که در فصل ۶۷-۱۹۶۶ سه‌گانه را به دست آورد. بارسلونا و بایرن تنها باشگاه‌هایی هستند که دو بار موفق به کسب سه‌گانه شده‌اند. در ۱۵ سال گذشته پنج سه‌گانه به دست آمده است، که شاید نشان‌دهنده این است که تیم‌های قدر محدود شداند.

تیم‌هایی که سه‌گانه کسب کردند:

سلتیک ۶۷-۱۹۶۶: لیگ دسته یک فوتبال اسکاتلند، جام حذفی اسکاتلند، جام باشگاه‌های اروپا

آژاکس ۷۲-۱۹۷۱: لیگ برتر هلند، جام حذفی هلند (KNVB)، جام باشگاه‌های اروپا

آیندهوون ۸۸-۱۹۸۷: لیگ برتر هلند، جام حذفی هلند (KNVB)، جام باشگاه‌های اروپا

منچستریونایتد ۹۹-۱۹۹۸: لیگ برتر انگلیس، جام حذفی، لیگ قهرمانان اروپا

بارسلونا ۰۹-۲۰۰۸: لالیگا، کوپا دل‌ری، لیگ قهرمانان اروپا

اینتر ۱۰-۲۰۰۹: سری آ ایتالیا، کوپاایتالیا، لیگ قهرمانان اروپا

بایرن‌مونیخ ۱۳-۲۰۱۲: بوندسلیگا، جام حذفی آلمان، لیگ قهرمانان اروپا

بارسلونا ۱۵-۲۰۱۴: لالیگا، کوپا دل‌ری، لیگ قهرمانان اروپا

بایرن‌مونیخ ۲۰۱۹-۲۰ بوندسلیگا، جام حذفی آلمان، لیگ قهرمانان اروپا

انتهای پیاممنبع

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا