شورای علمای شیعه افغانستان: نباید بسوی تجربه تلخ 40 سال گذشته گام برداشت

به گزارش دفتر منطقه‌ای خبرگزاری تسنیم، شورای علمای شیعه افغانستان با انتشار بیانیه‌ای پیرامون روند صلح افغانستان از طالبان خواست با خویشتنداری تلاش کند تا رخدادهای را  که در این روزها در برخی مناطق این کشور دیده می شود را بطور مسالمت‌آمیز حل و فصل نماید.

این شورا از طرف‌هایی که نسبت به اوضاع فعلی ناراضی می‌باشند نیز خواست تا حوصله‌مندی داشته باشند و به سمت تجربه تلخ چهل سال گذشته قدم نگذارند.

بیانیه می‌افزاید که فرار «اشرف غنی» رئیس جمهور سابق افغانستان سراسیمگی و بی‌نظمی را در کابل و در مجموع در روند صلح بوجود آورد.

شورای علمای شیعه افغانستان در ادامه نیز دیدگاه‌ها و مواضع خویش را مرتبط به شرایط موجود و تشکیل نظام اسلامی مورد توافق همه اقشار و جهت های موجود در کشور به شرح ذیل اعلام داشت و تاکید کرد که بر اساس این مواضع آماده همکاری با طالبان است.

شرایط این شورا به شرح ذیل است:

1. جان، مال و عرض مسلمانان و کرامت انسانی در شریعت اسلامی جایگاه مهمی داشته و یک دستور قرآنی است و رسول خدا (ص) در حفظ آن تاکید جدی کرده است، مسئولان محترم امنیتی باید در حفظ و مصونیت آن‌ها کوشش نمایند.

2. درشرایط دشوار کنونی که مردم از فقر مفرط رنج می‌برند  باید توجه اساسی مقامات مسئول به حل مشکل زندگی ومعیشت مردم وایجاد زمینه کار و اشتغال باشد وبرای فقرزدایی تلاش اعظمی و همه جانبه روی دست گرفته شود تا آلام و مصیبت‌های دامن‌گیر مردم کاهش پیدا کند.

3. صلح تنها به زمین گذاشتن تفنگ و ختم جنگ نیست، برای صلح عادلانه و پایدار باید  ذهنیت، باور و روحیه صلح آمیز، در جامعه ایجاد و تقویت گردد در غیر آن امکان دارد صلح، پایدار نگردد. نقطه پایان گذاشتن به بیش از 40 سال منازعات در کشور ما ایجاب می‌نماید که همدیگرپذیر باشیم، دست بدست همدیگر داده با احترام به فرهنگ دینی، رسوم و فرهنگ پسندیده و شخصیت‌های مورد احترام اقوام مختلف ساکن کشور روحیه اخوت، صمیمیت و برادری و ذهنیت صلح‌پذیری رادر جامعه نهادینه سازیم.

4. اعلام عفو عمومی از جانب امارت اسلامی قابل تحسین است اما بعضاً دیده میشود که خلاف آن رفتارهایی صورت می‌گیرد، این خلاف رفتارها ای بسا از جانب افراد غیرمسئول باشد؛ لذا شورای علما از مسئولین محترم امنیتی و سیاسی می‌خواهد که این موضوع را در سراسر کشور با جدیت تعقیب نمایند تا عبرتی باشد برای دیگران و همچنان موجب جلب اعتماد مردم گردد.

انتهای پیام/.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا