تالاب بین‌المللی شادگان در “لیست سیاه” کنوانسیون رامسر است؟


ایسنا/خوزستان معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص مطرح شدن قرار گرفتن تالاب بین‌المللی شادگان در لیست سیاه کنوانسیون رامسر گفت: گزارش‌هایی که در این خصوص ارائه می‌شود باید علمی و متقن باشند.

سید عادل مولا در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: با توجه به وضعیت بارندگی‌ها، امسال وضعیت تالاب‌های خوزستان بهتر شده و میزان آبگیری تالاب‌ها به جز تالاب هورالعظیم ۸۰ تا ۹۰ درصد است.

تالاب‌های خوزستان چقدر آبگیری شده‌اند؟

وی افزود: میزان آبگیری تالاب بین‌المللی شادگان حدود ۹۰ درصد، تالاب بامدژ ۸۷ درصد و تالاب میانگران حدود ۸۵ درصد است اما با توجه به آورد رودخانه کرخه و بارندگی‌های کم، تالاب هورالعظیم حدود ۵۰ درصد آبگیری شده است.

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: از سال گذشته تاکنون هدف، مدیریت آب موجود در تالاب‌ها است تا از فصل سخت گرما گذر کنیم.

تهدید “لیست سیاه” برای تالاب شادگان وجود دارد

مولا عنوان کرد: برای مدیریت آب در تالاب شادگان، اقداماتی به منظور جلوگیری از خروجی‌های آب شیرین از تالاب در حال انجام است تا از هدررفت آب جلوگیری شود.

در این باره:

۹ تالاب ایران در لیست سیاه کنوانسیون رامسر/افت ۱۴ درصدی نمره ایران در از دست دادن تالاب‌ها

وی در خصوص مطرح شدن قرار گرفتن تالاب بین‌المللی شادگان در لیست سیاه کنوانسیون رامسر افزود: گزارش‌هایی که در این خصوص ارائه می‌شود باید علمی و متقن باشند؛ شاید صحبت‌ها و ادعاهایی از سوی افراد غیر مسئول در این زمینه مطرح شود اما چنین چیزی گزارش نشده و اکنون وضعیت این تالاب مناسب است.

مولا بیان کرد: تالاب شادگان در لیست سیاه کنوانسیون رامسر قرار نگرفته اما تهدید وجود دارد و زمانی که تهدید بسیار زیاد وجود داشته باشد و تالاب رو به نابودی است، ممکن است این اتفاقات رخ دهد.

وی گفت: در شرایط خشکسالی ممکن است هر منطقه‌ای در معرض تهدید قرار بگیرد اما آنچه مهم است این است که این تهدید به فرصت تبدیل شود.

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: حدود ۵ هزار هکتار از مساحت این تالاب که سالیان سال خشک بود، از طریق ایجاد دو کانال و کالورت‌هایی، احیا و آبگیری شده است.

تالاب بین‌المللی شادگان در "لیست سیاه" کنوانسیون رامسر است؟
تالاب شادگان

خطرهایی که تالاب‌های خوزستان را تهدید می‌کنند

مولا عنوان کرد: در تالاب بامدژ در حال ایجاد سازه‌ای هستیم تا میزان هدر رفت آب از این تالاب مدیریت شود. در دیگر تالاب‌ها با توجه به اینکه منابع تغذیه کننده آن‌ها صرفا روان‌آب‌ها و آب‌های سطحی است، مشمول شرایط اقلیمی منطقه هستند. 

وی در خصوص تخلیه فاضلاب در تالاب‌ها گفت: در حال حاضر در تالاب میانگران و تالاب بین‌المللی شادگان فاضلاب تخلیه می‌شود که موجب وقوع تنش‌هایی در تالاب‌ها می‌شود.

معاون محیط طبیعی اداره‌کل حفاظت محیط زیست خوزستان بیان کرد: در تابستان چالش‌هایی از قبیل خشک شدن تالاب‌ها، از بین رفتن زیست‌مندان، آتش‌سوزی‌ها، تخریب و تصرف توسط افراد سو جو و حتی گرمای هوا در جاهایی که تالاب‌ها خشک می‌شوند، رخ می‌دهد.

انتهای پیام

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا