هشدار چین نسبت به اتحادهای مشابه ناتو در آسیا – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و جهانبه گزارش خبرگزاری مهر به نقل از الجزیره، ژنرال «لی شانگفو»، وزیر دفاع چین در سخنانی اعلام کرد که پکن به دنبال گفتگو است نه تقابل و طبیعی است که بین کشورها اختلاف ایجاد شود.

وزیر دفاع چین در ادامه افزود: نمی‌توان چالش‌های امنیتی بی سابقه در منطقه آسیا و اقیانوسیه را نادیده گرفت، هرچند ذهنیت جنگ سرد بار دیگر بر فضای بین المللی بازگشته و این ذهنیت خطرات امنیتی را به شدت افزایش می‌دهد.

وزیر دفاع چین همچنین گفت: برخی کشورها در حال گسترش پایگاه‌های نظامی خود و افزایش سرعت مسابقه تسلیحاتی در منطقه هستند؛ اما: پکن متعهد به ترویج صلح در مقابله با بحران‌های بین المللی است. همچنین احترام متقابل باید بر قلدری و سلطه چیره شود، چون بلوک‌ها و ائتلاف‌های نظامی تنها به بی ثباتی منطقه کمک می‌کنند. ما نسبت به اتحادهای مشابه ناتو در منطقه آسیا و اقیانوسیه هشدار می‌دهیم.

لی شانگفو درباره تحولات اوکراین نیز گفت: پکن نگرش بی طرفانه و عینی در قبال اوکراین اتخاذ کرده است. ما به دنبال زمینه مشترک تا حد امکان میان طرف‌های جامعه بین المللی در مورد اوکراین هستیم.

این مقام چینی درباره تنش‌ها بر سر تایوان هم اظهار داشت: پکن هیچ تلاشی برای جدا کردن تایوان از چین را تحمل نخواهد کرد، اگرچه پکن برای ارتباط با ارتش آمریکا محدودیتی قائل نیست. همچنین باید توجه داشت که استفاده از آزادی دریانوردی به عنوان بهانه‌ای برای هژمونی غیرقابل پذیرش است و باید با تلاش‌ها برای سلطه دریایی به بهانه آزادی دریانوردی مقابله کرد. تمام تلاش‌ها برای مداخله خارجی در تایوان با شکست تمام می‌شود.

وزیردفاع چین درباره رابطه کشورش با آمریکا نیز گفت: ایالات متحده باید با صداقت عمل کند و گفتار را با عمل مطابقت دهد. ما می‌دانیم رویارویی چین و آمریکا فاجعه‌ای غیرقابل تحمل برای جهان خواهد بود.

چین پیشتر نیز طرحی را برای صلح اوکراین پیشنهاد داده بود. طرح حل و فصل ۱۲ ماده‌ای که توسط طرف چینی ارائه شده است، شامل درخواست آتش بس است.

همچنین بر اساس سندی که در مورد حل بحران اوکراین توسط وزارت خارجه چین منتشر شد، همه طرف‌ها باید عقلانیت و خویشتن‌داری نشان دهند، از دامن زدن به تنش‌ها یا اتخاذ گام‌هایی برای تشدید درگیری و تشدید بیشتر و از خارج شدن اوضاع از کنترل خودداری کنند و در مقابل به سوی کمک به تماس‌های روسیه و اوکراین و از سرگیری گفت‌وگوهای مستقیم، کمک به کاهش تدریجی تنش‌ها حرکت کنند.

چین در طرح خود خواسته است تا زمانی که آتش و خصومت‌ها به طور کامل متوقف نشده، این مجموعه اقدامات ادامه یابد. چین در سند خود درباره حل و فصل سیاسی بحران اوکراین گفته است: «گفتگو و مذاکره تنها راه حل بحران اوکراین است.» وزارت امور خارجه چین در این سند که در وب سایت خود منتشر شده، گفت: «مذاکرات مسالمت آمیز باید آغاز شود. گفت و گو و مذاکره تنها راه حل بحران اوکراین است. همه تلاش‌ها برای حل و فصل صلح آمیز بحران باید تشویق و حمایت شوند.»

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا