تلاش بلاروس برای تقویت امنیت مرزهای غربی این کشور

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، “رومان پادلینوف” نائب رئیس کمیته مرزبانی دولتی بلاروس در گفت‌وگو با روزنامه «ایزوستیا»، چاپ مسکو اعلام کرد که مقامات مینسک نظامیان مضاعف و نیروهای وزارت کشور را نیز به منظور تقویت امنیت مرزهای غربی و جلوگیری از ورود سلاح، مواد مخدر و افراد تندرو به این کشور بکار گرفته است.  

به گفته این مقام بلاروسی، در حال حاضر تمامی نیروهای نظامی ممکن در خطوط مرزی این کشور با کشورهای عضو اتحادیه اروپا مستقر شده‌اند تا به نیروهای مرزبانی برای حل و فصل مشکلات مربوط به تهدیدات خارجی کمک کنند.

پادلینوف یادآور شد، در خطوط مرزی بلاروس و اوکراین نیز نیروهای مرزبانی به تنهایی عمل کرده و از عهده وظایف خود در کنترل مرزها به منظور مقابله با هر گونه تهدیدات احتمالی برمی‌آیند.

وی توضیح داد که هدف اصلی از تقویت مرزهای غربی و جنوبی بلاروس، ممانعت از نفوذ گروه‌های دارای تمایلات افراطی به داخل کشور، انتقال وسایل و تجهیزات لازم برای فعالیت‌های خرابکارانه و به منظور بی ثبات کردن اوضاع داخلی کشور، مبارزه با قاچاق مواد مخدر، جلوگیری از ورود مهاجرین غیرقانونی و بطور کلی تمامی تخلفات مربوط به ورود و خروج از مرزهای ملی بلاروس است.

نائب رئیس کمیته مرزبانی دولتی یادآور شد که تمامی این اقدامات مضاعف، وظایفی است که از سوی “الکساندر لوکاشنکو” رئیس جمهروی بلاروس برای تقویت امنیت مرزهای کشور تعیین شده‌اند.

مینسک کشورهای اروپایی را عامل جریان مهاجرت غیرقانونی می‌داند

در همین رابطه، “آندری ساوینیخ” رئیس کمیته امور بین الملل پارلمان بلاروس نیز در گفتگو با این روزنامه و در تفسیر وضعیت فوق العاده اعلام شده از سوی کشور لهستان در خطوط مرزی این کشور با بلاروس، یادآور شد که از لحاظ جریان مهاجرت غیرقانونی، بلاروس تنها کشوری ترانزیت است و سیل مهاجرین خارجی کنونی، پس از برخی اقدامات کشورهای اروپایی بوجود آمده و بلاروس نقشی در این مسئله ندارد.   

این مقام پارلمانی گفت: «اینکه مقامات ورشو در خاک لهستان چه اقدامی می‌کنند، به خودشان مربوط است. ولی استانداردهایی از سوی اتحادیه اروپا در رابطه با مسئله مهاجرت و کسانی که خواستار پناهندگی هستند، وجود دارد و مقامات مینسک انتظار دارند که کشورهای اروپای شرقی این استانداردها را انجام دهند.»

وی با اشاره به اینکه مشکل مهاجرت یک پدیده جهانی است و به بلاروس ارتباطی ندارد، افزود: «کشور ما دخالتی در سیل مهاجرین به سمت قاره اروپا ندارد که عمداً از برخی کشورهای منطقه خاورمیانه، از جمله عراق و ایران جریان دارد و این مشکل به نوعی ناشی از برخی تصمیمات اتخاذ شده در کشورهای اروپایی است.»

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا