سایه سنگین بحران دارویی بر لبنان؛ بار دیگر پای آمریکا در میان است/ گزارش اختصاصی

به گزارش خبرگزاری تسنیم از بیروت، علاوه بر همه بحران‌هایی که لبنان را در بر گرفته است، سایه بحران نبود دارو در اینجا به شدت سنگینی می‌کند. قفسه‌ها در داروخانه ها تقریبا خالی است، در حالی که فساد، احتکار، تحریم و محاصره بین‌المللی در رأس عوامل اصلی بحران قرار دارد.

 

 

 

«علی المقداد» عضو فراکسیون وفاداری به مقاومت در پارلمان لبنان در این باره به خبرنگار تسنیم می‌گوید: می‌خواهم بگویم که امروز شهروندان هستند که این هزینه را پرداخت می‌کنند. امروز اغلب داروها نایاب است و در این زمینه بحران وجود دارد، همچنین خبری از تجهیزات پزشکی نیز نیست. چون هیچ هماهنگی میان شرکت‌های وارد کننده، بانک مرکزی لبنان، وزارت بهداشت، داروخانه‌ها و  انبارها وجود ندارد.

نماینده پارلمان تاکید می‌کند: اینجا طرحی برای نابودی مؤسسات،برای فروپاشی نهادها برای از بین بردن بخش‌های مختلف کشور وجود دارد و این امری اتفاقی نیست. دشمنان با اجرای این طرح می‌گویند که ما بخش گردشگری و  بخش اقتصاد با تمام شاخه‌هایش، بخش دارو و موسسات یبمه و وزارت بهداشت و دولت را با تمام ساختار و نهادهایش هدف قرار می‌دهیم.

وی گفت: این اتفاقی نیست، بلکه از بیش از دو سال قبل برای آن برنامه‌ریزی شده بود. این شیوه‌ها، همراه با تحریم‌هایی بود که علیه لبنان اعمال شدند.

المقداد در ادامه به تسنیم می‌گوید : اقدام این کشورها که از کمک برخی کشورهای دیگر به لبنان جلوگیری کردند، را چگونه می‌توان توضیح داد؟ تنها یک توضیح برای این اقدام وجود دارد،اینکه کسی وجود دارد که تصمیم به نابودی کشور با تمام نهادهایش گرفته است. در اینجا تأکید می کنم که دولت آمریکا در رأس این لیست برای نابودی کشور و از بین بردن مؤسسات و فروپاشی نهادها و ارگان‌های آن است.

دولت مستعفی و اغلب ارگان‌های دولت در برابر این بحران دست بسته هستند. در حالی که منابع بهداشتی احتمال می‌دهند که برخی شرکت‌های بین‌المللی در این زمینه راهکارهایی برای مشکل دارو ارائه کرده‌اند.

«غسان الامین»رئیس اتحادیه داروخانه‌داران لبنان به خبرنگار تسنیم می‌گوید: البته، دلایل آن،‌ عامل اقتصادی، عامل مالی و عامل اصلی، عامل سیاسی است که بر عوامل مالی تاثیرگذاشته و منجر به فروپاشی ارزش لیره لبنان شده است. این دلیل بحران دارو است و همچنان این بحران تا به امروز ادامه دارد.

وی افزود: همچنین در داروهای حمایتی نیز بحران وجود دارد، بخشی از آنها را تهیه کردند و می‌فروشند.  در حالی که بانک مرکزی تاکنون هزینه این داروها را برای حمایت از آنها پرداخت نکرده است. این عوامل منجر به وضعی شده است که در آن به سر می‌بریم.

الامین خاطر نشان می‌کند: قطعا محاصره مالی وجود دارد همه ما می‌دانیم که محاصره وجود دارد و هدف از محاصره ،تنگ کردن حلقه فشار بر لبنان در زمینه بانک ها و ارزهای خارجی و افزایش قیمت دلار است که نتیجه تحریم و محاصره است، فساد و اسراف و فساد گسترده‌ای در لبنان وجود دارد.

محاصره و تحریم زاییده شده از بطن فساد تلاش می‌کند لبنانی‌ها را در همه بخش‌ها خفه و نابود کند، در حالی که مردم در انتظار گشایش الهی یا معجزه ای برای نجات کشور هستند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا