فشار تل‌آویو به واشنگتن برای حمایت از السیسی و بن سلمان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم ، رای الیوم در گزارشی فاش کرد که منابع عالی رتبه در تل آویو فاش کردند که مسئولانی در کابینه «بنت-لاپید» به دولت بایدن درباره زیاده روی در انتقاد از رژیم های حاکم بر مصر و سعودی هشدار داده و تاکید کرده‌اند که اسرائیل به السیسی و محمد بن سلمان به عنوان بخشی از امنیت خود می‌نگرد و مانع از سقوط آنها می‌شود.

این رسانه می‌نویسد: دوست وقت تنگنا؛ رژیم صهونیستی به رژیم‌های مصر و سودان به عنوان بخشی از امنیت خود در منطقه نگاه می‌کند و همه توان خود را برای حمایت از عبدالفتاح السیسی رئیس جمهوری مصر و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی و مصون نگه داشتن آنها از تصمیمات دولت جدید آمریکا به کار می‌گیرد.

در این راستا تایم اسرائیل در گزارشی ویژه آورده است که اسرائیل رژیم سعودی را جزو محوری می‌داند که با آنها همکاری می‌کند و در دفاع از ریاض تردید نمی‌کند و در برابر انتقادهای آمریکا از آن می‌ایستد.

این رسانه فاش کرد که مسئولان اسرائیلی به همتایان خود در دولت جو بایدن رئیس جمهور آمریکا درباره مبالغه در انتقاد از رژیم‌های سعودی و مصر هشدار داده‌اند.

تایمز اسرائیل به نقل از منابع بسیار آگاه در تل آویو و واشنگتن نوشت که رژیم صهیونیستی این دو کشور را یعنی مصر و عربستان را متحد خود قلمداد می‌کند.

طبق گزارش این رسانه که این خبر را همزمان با اعلام سفر قریب الوقوع نخست وزیر رژیم صهیونیستی به مصر منتشر کرده است، مسئولان اسرائیلی بارها به همتایان خود هشدار داده و نگران آن هستند که افزایش انتقادات به شکل زیاد سبب شود که ریاض و قاهره به سوی ایران و چین و روسیه برای کسب حمایت گرایش پیدا کنند.

رای الیوم در ادامه آورده است: جو بایدن از زمانی که در آمریکا به قدرت رسیده است در سیاست خارجی خود به پرونده‌های حقوق بشری توجه کرده و به کشورهایی مانند عربستان و مصر هشدار داده که اگر خواهان حفظ روابط طولانی با آمریکا هستند به اصلاحات نیاز دارند.

به نوشته رای الیوم، این رویکرد جو بایدن نگرانی مقامات عالی رتبه اسرائیل را به دنبال داشته است زیرا از نگاه آنها این سبب خواهد شد که آنها به دنبال جای دیگر برای کسب حمایت بگردند به ویژه ایران و نیز رقبای آمریکا یعنی چین و روسیه.

یک منبع اسرائیلی که نامش را فاش نکرد از انتقال این نگرانی به مسئولان دولت آمریکا در مناسبت های مختلف سخن گفته است  اما به نوشته تایمز اسرائیل این موضوع در جریان دیدار اخیر میان بایدن و بنت مطرح نشده است.

این منبع صهیونیست در ادامه از اینکه روابط آمریکا با قاهره و ریاض دستخوش تغییر نشده، ابراز خرسندی کرده است.

منابع عالی رتبه اسرائیلی به تایمز اسرائیل گفتند که اسرائیل به عربستان و مصر به عنوان بخشی از محور میانه رو عربی در منطقه که تل‌آویو به دنبال همکاری با آنها ضد ایران است، می نگرد و اخباری در گذشته مخابره شده است که تل آویو به آمریکا فشار وارد کرده تا کمک‌های اقتصادی به این دو کشور ارائه کند.

رای الیوم در پایان آورده است: اسرائیل و مصر در سال 1979 معاهده صلح امضا کردند و ضمن پایان دادن به درگیری به روابط کامل دیپلماتیک روی آوردند. طی سالیان اخیر هم همکاری دو کشور در زمینه امنیتی و درباره غزه و شبه جزیره سیناء محکم بوده است. همزمان عربستان به اسرائیل نزدیک شده است اما روابط دیپلماتیک میان دو طرف برقرار نشده است زیرا به گفته منابعی در تل‌آویو، هنوز ملک سلمان شرط عادی سازی روابط را حل مشکل فلسطین می‌داند.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا