افزایش درخواست بازنگری در عملیات‌های خارجی آلمان پس از شکست در افغانستان

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، بعد از شکست غرب در افغانستان درخواست ها در بین سیاستمداران آلمانی برای بازنگری در عملیات های خارجی دیگر هم افزایش پیدا کرده است.

“اوا هوگل”، کمیسر دفاعی پارلمان آلمان از حزب سوسسیال دموکرات آلمان ارزیابی دقیق عملیات های ارتش آلمان در خارج را درخواست کرده است. وی همچنین خواستار بررسی منتقدانه عملیات ارتش در افغانستان شده و آن را انتظار بجایی از طرف نیروهای ارتش دانست. این مقام آلمانی همچنین گفته است: عملیات افغانستان باید پیامدهای قطعی برای ماموریت های فعلی و آینده ارتش آلمان در خارج از کشور و از جمله ماموریت در مالی داشته باشد.

هوگل همچنین گفته است: برای ماموریت مالی ما باید این مسئله را به وضوح بیان کنیم که چه هدفی را در آنجا دنبال می کنیم و همکاری ما با شرکا چگونه باید ادامه یابد و با کدام ابزار و امکانات باید شکل گیرد.

آلمان باید این سوال را مطرح کند که آیا نیروهای امنیتی محلی به گونه ای آموزش می بینند که بتوانند در موارد اضطراری مسئولیت را بر عهده گیرند.

همچنین از طرف اتحایه احزاب متحد مسیحی هم تردیدهایی به عملیات ارتش آلمان در مالی شکل گرفته است. “یوهان واد پول”، معاون فراکسیون اتحادیه احزاب متحد مسیحی در این باره گفته است: ما باید دوباره به مالی نگاه کنیم؛ هم اهداف و هم منابعی که در آنجا مور استفاده قرار می گیرد باید مورد ارزیابی قرار گیرد. وی همچنین گفت: ما نمی توانیم منتظر روی کار آمدن نظام قانون مند در مالی بمانیم. این ما را دچار همان توهمی که در افغانستان داشتیم می کند.

هوگل هم اعلام کرده که بعد از انتخابات فدرال آلمان باید در این باره بحث شود که ارتش آلمان در کجا و در کدام بخش از جهان با چه وسایل و ابزارهایی باید درگیر شود.

نتایج جدیدترین نظر سنجی هم نشان می دهد که اکثر شهروندان آلمانی با توجه به شکست در افغانستان خواستار بازگشت نیروهای ارتش از عملیات در مالی هستند.

آنالنا بائربوک”، نامزد صدر اعظمی از حزب سبز آلمان هم اخیرا اعلام کرده که با توجه به شکست در افغانستان می خواهد در صورت پیروزی در انتخابات پارلمانی پیش رو همه عملیات های خارجی ارتش المان را مورد بازنگری و ارزیابی مجدد قرار دهد.

وی تاکید کرد: با توجه به اشتباهات فراوان در افغانستان ما به ارزیابی مستقل همه عملیات های خارجی با کارشناسانی از ارتش و محققان صلح و کارشناسان توسعه‌ای داریم.

وی به رفتار دولت آلمان در عملیات بازگشت از افغانستان انتقاد وارد کرده و گفت: دولت آلمان به جای نجات کارکنان محلی از دست طالبان سر خود را زیر برف کرده و می ترسد در مبارزات انتخاباتی درباره افغانستان سخن بگوید.

بائر بوک تاکید کرد که تصمیمات نادرست وزارت امور خارجه، وزارت توسعه، وزارت کشور و دفتر صدر اعظمی در آلمان منجر به این فاجعه شده است.

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا