لاوروف: اجازه نمی‌دهیم توازن نیروها بین روسیه و آمریکا بهم بخورد

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از خبرگزاری «نووستی»، “سرگئی لاوروف” وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد که مسکو اجازه نخواهد داد تا توزان نیروها بین روسیه و ایالات متحده بهم بخورد.

لاوروف گفت: «ما به توازن واقعی نیروها بین روسیه و آمریکا که بزرگترین قدرت‌های هسته‌ای در جهان هستند، متکی بوده و اجازه نخواهیم داد تا این توازن بهم بخورد یا به جهت گیری اشتباهی منحرف شود.»

وی همچنین تأکید کرد که هیچ دلیل سیاسی یا قانونی وجود ندارد که خط مشی سیاست خارجی روسیه بعد از انتخابات ماه سپتامبر دومای دولتی تغییری کند، برای اینکه این سیاست از سوی رئیس جمهور ولادیمیر پوتین و بر اساس قانون اساسی روسیه تعیین شده و وزارت خارجه دقیقاً در این چارچوب عمل می‌کند.

لاوروف یادآور شد که شخصاً در جریان سفرهای چند روز گذشته خود به مناطق مختلف کشور حمایت گسترده اقشار مختلف شهروندان از خط مشی سیاست خارجی کنونی روسیه را احساس کرده و این مسئله اهمیت بسیار زیادی دارد.

امیدواری روسیه برای حل و فصل اوضاع پنجشیر از طریق مذاکره

وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنانش اعلام کرد که این کشور امیدوار است مشکلات در افغانستان از راه مسالمت آمیز حل و فصل گردد و درگیری‌های نظامی کنونی بین جنبش طالبان و نیروهای مقاومت افغانستان در دره پنجشیر جای خود را به مذاکره بدهد.

سرگئی لاوروف توضیح داد: «مذاکرات قبلاً آغاز شده بود، ولی دوباره قطع شد و درگیری‌های نظامی بین دو طرف از سر گرفته شد. من واقعاً امیدوارم که مذاکرات بین نمایندگان طالبان و تاجیک‌های افغانستان از سر گرفته شود. چرا که دست یابی به حل و فصل سیاسی مسائل با مشارکت تمامی اقشار ملت افغان اجتناب ناپذیر است.»

به گفته وی، مقامات مسکو فعالانه درصدد کمک به آغاز گفتگوها بین گروه‌های مختلف قومی در افغانستان بوده و برای این منظور، بدون استثناء با همه طرفین، از جمله جنبش طالبان تماس‌هایی را برقرار کرده‌اند.

وزیر امور خارجه روسیه ادامه داد: «زمانی که گفته می‌شود با طالبان نباید تماس گرفت، این طرز فکر غیرمنطقی و غیرسازنده است. یک تصمیم از سوی شورای امنیت سازمان ملل وجود دارد که جنبش طالبان را “تروریستی” ندانسته، ولی تحریم‌هایی را علیه برخی رهبران طالبان به خاطر دست داشتن آنها در اقدامات تروریستی و قاچاق مواد مخدر و دیگر جنایات اعمال کرده است.»

انتهای پیام/

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

دکمه بازگشت به بالا